mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » Wystawa biżuterii artystycznej 'Srebro & Papier'

Logo MNKD Wystawa biżuterii artystycznej 'Srebro & Papier'

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych zaprosiły do zwiedzania wystawy biżuterii, na której prezentowane były prace uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej "Prezentacje 2017". Wystawa zorganizowana przez Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej pokazywana była w holu Gmachu Głównego do 17 grudnia br.

Tematem tegorocznej, 17. już edycji Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej "Prezentacje 2017" było połączenie srebra z papierem. W dniu 10 października 2017 r. odbyły się obrady jury w składzie: Anna Augustyniak – Sekretarz Województwa Lubelskiego, Aniela Ryndziewicz – przedstawiciel Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, kierownik Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej, Monika Szpatowicz – kurator Legnickiego Festiwalu Srebra, prof. Andrzej Szadkowski – założyciel Katedry Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi, projektant biżuterii, Krzysztof Gińko – przedstawiciel STFZ, projektant biżuterii, Tomasz Zaremski – projektant biżuterii związany z Kazimierzem Dolnym. Do konkursu wpłynęły 34 prace, wykonane przez 27 twórców. Jury dokonało kwalifikacji prac zgodnie z Regulaminem oraz przyznało nagrody i wyróżnienia. Do wystawy konkursowej zostało zakwalifikowanych 29 prac 23 artystów.

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych to jedyna organizacja skupiająca czołowych polskich artystów i projektantów biżuterii w kraju. STFZ powstał w 1991 roku i obecnie liczy 165 członków. Celem Stowarzyszenia jest promocja współczesnego polskiego wzornictwa i biżuterii autorskiej w kraju i za granicą oraz zapewnienie członkom STFZ szerokiego dostępu do informacji, sieci kontaktów i aktualnych oraz archiwalnych materiałów związanych ze współczesną sztuką złotniczą. Jednym z ważniejszych, corocznych działań stowarzyszenia jest organizacja Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej „Prezentacje”.

W latach 2001-2016 Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych współorganizowało konkurs z Międzynarodowym Centrum Targowym i Pracownią Sztuk Plastycznych. Od 2017 roku nowym partnerem przedsięwzięcia jest Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, z ramienia którego współpracę prowadzi Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej. „Prezentacje” są wydarzeniem artystycznym, które na stałe wpisało się w kalendarz wystaw i konkursów w naszym kraju. Co roku w konkursie bierze udział kilkudziesięciu twórców z całej Polski. Jednocześnie stał się on jednym z nielicznych w kraju forów debiutu młodych artystów i projektantów.

Kontynuując zeszłoroczny pomysł połączenia srebra z innym ciekawym tworzywem („Silver & Wood”), tegoroczny temat brzmi: „Srebro & Papier”. Papier to surowiec bardzo plastyczny, dający wiele możliwości wyrazu. Autorzy zakwalifikowanych prac dowiedli tego w przekonujący sposób.

Idea konkursu pn. „Prezentacje” ma ponad 30 lat. Nazwa nawiązuje do wystawy gromadzącej najnowsze prace polskich twórców, która odbyła się w grudniu 1983 roku w Czarnej Galerii w Legnicy z inicjatywy Marka Nowaczyka – pomysłodawcy Przeglądu Form Złotniczych SREBRO w Legnicy, oraz Jana Bocheńskiego – ówczesnego dyrektora Biura Wystaw Artystycznych w Legnicy.

W roku 2000 Wanda Gontarska (reprezentująca Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownie Sztuk Plastycznych) zwróciła się do Andrzeja Bielaka, ówczesnego prezesa STFZ, z propozycją zorganizowania konkursu towarzyszącego Targom Złoto Srebro Czas. Stowarzyszenie otrzymało carte blanche w sprawach organizacyjnych i merytorycznych oraz znaczące środki finansowe z przeznaczeniem na nagrody. Od 2001 roku nazwa „Prezentacje” zagościła na stałe w nagłówku regulaminu konkursu.

Komisarzem „Prezentacji 2001” został Jan Suchodolski, na którego spadł obowiązek wypracowania formuły konkursu. Formuła ta, dyskutowana również podczas spotkań Zarządu i Rady Programowej STFZ, pozostała w zasadzie niezmienna przez pierwsze 4 edycje. Piąte „Prezentacje”, których komisarzem został Marcin Tymiński, przyjęły formę konkursu tematycznego. Podobnie było w roku 2006. Następnie powróciła idea pokazów bez tematu (2007-2011), aby ponownie, od roku 2012, powrócić do konkursów tematycznych. Jednak jego pierwotna formuła pozostała w głównych zarysach niezmienna do dziś. Wystawę konkursową prezentowano w ciągu roku od oficjalnego ogłoszenia wyników również w muzeach, galeriach i na imprezach targowych (np. przez kilka lat był wizytówką STFZ na targach Inhorgenta w Monachium). Stał się najważniejszym i przez długie lata jedynym regularnym wydarzeniem organizowanym przez Stowarzyszenie. Z czasem zyskał wsparcie licznych instytucji oraz firm. W szczególności warszawskiej Walcowni Metali, przez lata finansującej foldery i sponsorującej druk katalogów towarzyszących konkursowi. Wśród firm przyznających wyróżnienia najważniejszymi były ARMA Anny Domańskiej, HOPEA Katarzyny i Marka Wierzbickich, firma Wojciecha Kociuby, KGHM Metraco, Perpol, Rodent, Jasper. Podczas konkursu wręczane były również nagrody, a wśród nich Nagroda „925” Joachima „Żanka” Sokólskiego, Nagroda im. Małgorzaty Müldner-Nieckowskiej, Nagroda STFZ, Nagroda „Otwartego Krzemienia” Galerii Otwartej.

Laureaci "Prezentacji 2017":

Aleksandra Rybak I Nagroda
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – wystawa autorska
Wyróżnienie firmy Walcownia Metali Grako

Jan Suchodolski
Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
Wyróżnienie firmy Hopea

Andrzej Jacyszyn
Nagroda Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy
Wyróżnienie firmy Rodent

Marcin Tymiński
Nagroda Galerii Otwartej w Sandomierzu
Nagroda Międzynarodowych Targów Gdańskich

Beata Ciesielska
Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Lubelskiego

Anna Betley
Nagroda Specjalna Sekretarz Województwa Lubelskiego

Katarzyna Krasuska
Wyróżnienie firmy Jasper

Serdecznie gratulujemy! 

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł wystawy: Srebro&Papier
Wernisaż wystawy: 18 listopada 2017 / godz. 15:00
Komisarze wystawy: Maja Woźniak, Jan Lekszycki – członkowie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
Kurator wystawy: Aniela Ryndziewicz  kierownik Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej
Termin wystawy: 19 listopada  17 grudnia 2017
Miejsce: hol Gmachu Głównego / Rynek 19


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519