mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » Wojciech Fangor. Nieoczekiwane konteksty

Logo MNKD Wojciech Fangor. Nieoczekiwane konteksty

Muzeum Nadwiślańskie zorganizowało w Oddziale Kamienica Celejowska wystawę zatytułowaną "Wojciech Fangor. Nieoczekiwane konteksty", która prezentowana była od listopada 2016 do marca 2017 r.

Wojciech Fangor (1922-2015) – twórca pierwszego w sztuce światowej environment Studium przestrzeni, prezentował swoje prace w najbardziej prestiżowych instytucjach: w 1965 r. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w 1964 i 1970 r. w Solomon R. Guggenheim Museum także w Nowym Jorku. Te szczególne fakty z życia artystycznego Fangora, podkreślają wysoką rangę Artysty, którego można określić jako jednego z największych w sztuce polskiej XX i XXI w. Rozpoznawalny powszechnie poprzez obraz Matka Koreanka z roku 1951 i op-artowskie „koła” i „fale” z lat 60. i początku 70., sięgał w różne rejony sztuki tworząc cykle, które swoim nowatorstwem dotykały najbardziej istotnych problemów w sztuce. Wspomniane barwne, pulsujące kręgi nawiązują do zagadnienia przestrzeni. Artysta odwracając tradycyjną perspektywę renesansową wychodzi w przestrzeń zewnętrzną. Sam Artysta nazwał ten okres, okresem „pozytywnej przestrzeni iluzyjnej”. Obrazy międzytwarzowe czy telewizyjne z lat 70. i 80., którymi powrócił do malarstwa figuratywnego, były zapowiedzią tzw. sztuki krytycznej w Polsce. Ważny dla Artysty był cykl Krzeseł, pytanie o rzeczywistość w obrazie. Powstałe na początku XXI w. tzw. palimpsesty interpretowały na sposób malarski rysunki z wczesnego okresu twórczości Artysty.

Zaskakujące dla wielu mogą być związki Fangora z Kazimierzem Dolnym. Trzeba jednak sięgnąć do samych początków twórczości. W 1933 r., matka jedenastoletniego Fangora, zaniosła prof. Tadeuszowi Pruszkowskiemu rysunki uzdolnionego chłopca. Mistrz potwierdził talent dziecka i przekazał go pod opiekę swojemu studentowi, Tadeuszowi Kozłowskiemu. Sam Pruszkowski już później przejął opiekę artystyczną nad Fangorem zostając jego pierwszym nauczycielem. Fangor wspomina także, że przyjeżdżał z Kozłowskim do Kazimierza na plenery członków Bractwa św. Łukasza.


Wojciech Fangor, M82, fot. P. Czernicki, Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawa prac Wojciecha Fangora prezentowana była w czterech salach Oddziału Kamienica Celejowska, co umożliwiło pokazanie sztuki Artysty w kilku odsłonach. Pokazane zostały zarówno formy przestrzenne, jak i malarstwo z lat 50. oraz, zestawione z nim, tzw. palimpsesty. Osobno zaznaczono obecne w twórczości artysty zagadnienie barwy, ruchu i przestrzeni.

Na wystawie pokazywane były prace ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum ASP w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, Galerii Stefan Szydłowski i Fundacji Rodziny Staraków.

PROGRAM WYDARZEŃ:
- 11 i 26 grudnia 2016 / niedziela / godz. 13:00 / oprowadzania kuratorskie po wystawie
- 21 i 29 stycznia 2017 / niedziela / godz. 14:00 / oprowadzania kuratorskie po wystawie

- 5 i 26 lutego 2017 / niedziela / godz. 13:00 / oprowadzania kuratorskie po wystawie
- 5, 12, 19 i 26 marca 2017 / niedziela / godz. 13:00 / oprowadzania kuratorskie po wystawie

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: "Wojciech Fangor. Nieoczekiwane konteksty"
Wernisaż: 20 listopada 2016 / niedziela / godz. 13:00
Czas trwania wystawy: 20 listopada 2016 – 5 marca 2017 / przedłużona do 26 marca 2017
Miejsce: Oddział Kamienica Celejowska / Kazimierz Dolny / ul. Senatorska 11
Kurator wystawy: Dorota Seweryn-Puchalska
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan
Hashtag: #Fangor

Organizator:

Patroni medialni:
            


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519