mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » Władysław Skoczylas (1883-1934)

Logo MNKD Władysław Skoczylas (1883-1934)

W okresie od wrzesnia 2015 do stycznia 2016 w Galerii Wystaw Czasowych prezentowana była monograficzna wystawa Władysława Skoczylasa (1883-1934), prezentująca jego obrazy olejne, akwarele, tkaniny i grafikę. Był to największy i najwszechstronniejszy od dziesięcioleci przegląd twórczości artysty.

"Władysław Skoczylas, choć jest jednym z najpopularniejszych artystów polskich, na wystawach prezentowany był zazwyczaj jednostronnie, przede wszystkim jako grafik, twórca i odnowiciel drzeworytu polskiego. Nic nie ujmując z jego zasług na tym polu, organizatorzy wystawy zamierzyli pokaz szerszy, ukazujący sylwetkę artysty przez pryzmat wszystkich dziedzin i technik artystycznych, jakimi się zajmował.
Wystawa pokazuje blisko 200 prac, reprezentujących malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę we wszystkich technikach, tkaninę, rysunki, grafikę użytkową, projekty polichromii, a także dokumenty i elementy warsztatu graficznego, takie jak klocki drzeworytnicze i płyty metalowe.

Władysław Skoczylas był znanym artystą, ale był także pedagogiem, działaczem, organizatorem, publicystą, wysokim urzędnikiem państwowym, słowem – prawdziwym człowiekiem-instytucją. Trudno pokazać na wystawie całościowy dorobek artysty, niemniej jednak liczymy na to, że stanie się ona wymownym świadectwem rangi i pozycji Skoczylasa w sztuce i życiu artystycznym II Rzeczypospolitej. Liczymy również na to, że wystawa przypomni i postawi przed oczyma współczesnych bezcenny wzór patrioty, człowieka czynu i zasad, działającego mimo, a czasem wbrew wszelkim przeszkodom – Dla Polski, jak brzmiało hasło „Zetu”, z którego się wywodził.
Kazimierz nad Wisłą był szczególnym miejscem dla artysty. Począwszy od roku 1920 bywał tu na plenerach niemal rokrocznie, początkowo ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, a od roku 1923, ze studentami Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie (od 1932 Akademii). Sam malował i rysował Kazimierz wielokrotnie, nie ograniczając się do portretowania zabytków i malowniczych zakątków miasta, ale je przekształcając, fantazjując na ich temat, czasem w sposób zaskakujący. Założenia wystawy nie pozwalają rozwinąć tematu tak szeroko, jakby na to zasługiwał. Pozostaje nadzieja, że obecna wystawa stanie się zaczynem kolejnej – pokazującej już wyłącznie „kazimierskiego” Władysława Skoczylasa."
Maryla Sitkowska


>>> Pobierz przewodnik w pdf

PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE:
- Czwartkowe oprowadzania tematyczne / godz. 10:30 / w cenie biletu na wystawę
Rok 2015: 1, 8, 15, 22 i 29 października; 5, 12, 19 i 26 listopada; 3, 10, 17 i 31 grudnia / Rok 2016: 7 stycznia
- Dni wolnego wstępu na wystawę: 12 i 13 grudnia 2015 (sobota-niedziela)

- Warsztaty z grafiki wypukłej / do 8 stycznia 2016
- Wykład kuratorski Maryli Sitkowskiej poświęcony życiu i twórczości Władysława Skoczylasa
Galeria Wystaw Czasowych / 9 listopada 2015 / poniedziałek / godz. 16:00 / wstęp wolny
- Promocja książki Maryli Sitkowskiej pt. "Władysław Skoczylas (1883-1934)"
Galeria Wystaw Czasowych / 10 stycznia 2016 / niedziela / godz. 13:00 / wstęp wolny

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł wystawy: "Władysław Skoczylas (1883-1934)"
Miejsce wystawy: Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym / Rynek 19
Termin wystawy: 20 września 2015 – 7 stycznia 2016 / przedłużona do 10 stycznia 2016

Kurator wystawy: Maryla Sitkowska / Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Współpraca kuratorska: Seweryn Kuter / Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Współpraca organizacyjna: Anna Polak, Aleksandra Duda, Norbert Kiljan
Scenariusz i realizacja filmu: Piotr Kopik
Autor animacji: Jan Rusiński, muzyka: Tomasz Januchta
Prezentacje: Maryla Sitkowska, realizacja: Norbert Kiljan

Na wystawie prezentowane były prace ze zbiorów: Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Pracowni Zbiorów Muzealnych KUL, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz z kolekcji prywatnych.

Wystawa zorganizowana w ramach projektu badawczo-edukacyjnego:

Mecenas:

Patroni medialni:
     


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519