mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wizyta w muzeum » AKTUALNOŚCI » WYSTAWA LESZKA MĄDZIKA / do 8 września

Logo MNKD WYSTAWA LESZKA MĄDZIKA / do 8 września

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza do Galerii Wystaw Czasowych na wystawę pt. „Światło i mrok. Leszek Mądzik. 50 lat sceny plastycznej KUL". Otwarcie wystawy uświetniło 13. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".

Wystawa „Światło i mrok. Leszek Mądzik. 50 lat Sceny Plastycznej KUL”  poświęcona jest twórczości profesora Leszka Mądzika, twórcy, założonej w 1969 r., Sceny Plastycznej KUL. Aranżacja, przygotowana przez Artystę, w pełni wprowadza nas w atmosferę teatru. Widz wchodzi w kolejne czarne przestrzenie, w których światło wydobywa pojedyncze elementy odsyłające nas do konkretnych spektakli. Daje to poczucie wnikania do wnętrza teatru Leszka Mądzika. Widz staje się jego częścią i dzięki temu może poczuć jego istotę. Spektakle zawierają Tajemnicę,  zapisywaną dużą literą, ponieważ kryje się za nią wszystko czego człowiek próbuje dotknąć, ale co jest oddzielone zasłoną, czy może raczej woalem, który subtelnie ukazuje inną rzeczywistości. Odczuwamy nie tylko istnienie sacrum, ale także dotykamy tajemnic ludzkiej egzystencji, przemijania i wieczności. Już w trzecim spektaklu przygotowanym przez Leszka Mądzika znika słowo. Jak mówi Artysta, znika konkret, dzięki czemu łatwiej sięgnąć prawdy. Wystawa zaprezentuje także, w formie fotografii, dotychczasowe realizacje. Pierwszą był spektakl „Ecce Homo”, którego premiera przypadła na rok 1970. Do tego spektaklu i do następnego - „Narodzenia” Leszek Mądzik przygotował scenariusz i scenografię. Kolejne były w pełni autorskie.  W spektaklu „Bruzda” z 2006 r. Artysta wprowadza „pełne” światło, rezygnuje z mroku. Ale tylko na chwilę, żeby ponownie do niego powrócić. Kolejne spektakle wprowadzają nowe elementy. Pozwalają one na budowanie nowej formy, która pomaga na nowo dotykać kolejnych warstw Tajemnicy. Wystawa pozwoli na przyjrzenie się tym przemianom.

Leszek Mądzik jest także fotografem i twórcą plakatów. Te realizacje będzie można zobaczyć w przestrzeni Kazimierza Dolnego. Fotografia także nawiązuje do sacrum. Wiąże się to z konkretnymi miejscami, przed którymi Artysta staje i nie musi niczego zmieniać, dopowiadać, tylko uchwycić gestem. To gest Artysty, który wie, że właśnie teraz trzeba przycisnąć spust migawki. I czuje, że ma to być ujęte w ten, konkretny kadr.


Fot. Piotr Makowski


Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL, fotograf. Wymieńmy niektóre z realizacji autorskich Artysty. Są to spektakle: „Ikar” (1974), „Zielnik” (1976), „Wilgoć” (1978), „Wrota” (1989), „Szczelina” (1994), „Kir” (1997), „Bruzda” (2005), „Lustro” (2013), „Gorset” (2016). Zaproszony do realizacji scenografii do, m.in.: „Kasandra” Ch. Wolf w Teatrze Studio w Warszawie, w reż. Krzysztofa Bukowskiego (1992), „Antygona” Sofoklesa w Teatrze im. J. Osterwy, w reż. Anny Chodakowskiej (1995), „Makbet” W. Szekspira w Tetrze narodowym w Lizbonie, w reż. Andrzeja Kowalskiego (2007). Prowadzi działalność dydaktyczną w kraju i poza granicami. Laureat wielu prestiżowych nagród.

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: „Światło i mrok. Leszek Mądzik. 50 lat Sceny Plastycznej KUL”  
Termin wystawy: 28 lipca – 8 września 2019
Wystawa czynna codziennie w godz. 10:00 -17:00
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19
Autor aranżacji, projektu zaproszenia i plakatu: Leszek Mądzik
Kurator: Dorota Seweryn-Puchalska
Koordynator: Maciej Lis

 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519