mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Lokalizacje » Oddział Przyrodniczy » Wawrzynek wilczełyko / Z kazimierskiego zielnika

Logo MNKD Wawrzynek wilczełyko / Z kazimierskiego zielnika

Marzec to czas, w którym przyroda budzi się do życia. W lasach, na łąkach, trawnikach i w naszych ogrodach zaczynają się pojawiać pierwsze zwiastuny nadchodzącej wiosny. Kwitną już przebiśniegi i krokusy. Pojawiły się niebiesko-fioletowe kwiaty przylaszczek, a wierzby pokryły się charakterystycznymi kotkami.

 
fot. Marzena Puzio 

W lasach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, jako jedna z pierwszych roślin zakwita wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.). To niewielki krzew dorastający do 1,5 m wysokości. Na szarych gałązkach krzewu, zanim rozwiną się liście, pojawiają się różowe kwiaty o intensywnej woni podobnej do zapachu hiacynta. Liście są lancetowate, całobrzegie, o krótkim ogonku, długości 4-8 cm, spodem sinozielone, gęsto skupione na szczytach gałązek. Po roztarciu nieprzyjemnie pachną. W czerwcu-lipcu dojrzewają owoce, mające postać czerwonych, soczystych, owalnych pestkowców, wyrastających wokół gałązki poniżej liści.

 
fot. Marzena Puzio 

Wawrzynek wilczełyko rośnie w świeżych i żyznych lasach liściastych, zwłaszcza grądach, w zaroślach, na wilgotnej glebie. Występuje w całym kraju w rozproszonych stanowiskach. Jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną. Ze względu na swoje walory dekoracyjne bywa niszczony przez obłamywanie gałązek oraz przesadzanie do ogródków przydomowych.
 
Większość z nas jest nieświadoma, że wawrzynek wilczełyko jest rośliną silnie trującą. Kora, kwiaty i owoce zawierają toksyczne związki kumarynowe, saponiny, garbniki i substancję żywicową (mezereinę). Już sam kontakt z krzewem może powodować zaczerwienienie, obrzęki i pęcherze na skórze. U dziecka zjedzenie 1-3 owoców może być śmiertelne w skutkach. Pierwszymi objawami zatrucia są pieczenie i drętwienie ust, puchnięcie warg, krtani i twarzy, ślinotok. Następnie pojawiają się silne bóle brzucha i głowy, wymioty i krwawe biegunki. Występują objawy uszkodzenia nerek. Trujące właściwości wawrzynka, znane już od dawna, znalazły odzwierciedlenie w ludowej nazwie gatunku. Przymiotnikiem "wilczy" określano rośliny trujące.

 
fot. Katarzyna Kuzia 

Wawrzynek wilczełyko ze względu na niewielkie rozmiary i powolny wzrost polecany jest do małych ogrodów. Sadzonki są dostępne w szkółkach i sklepach ogrodniczych. Jednak należy pamiętać, że jest to roślina silnie trująca. W ogrodach, w których przebywają dzieci lepiej go nie sadzić (maluchom szkodzi każda jego część).
 
Monika Boryń
 
Więcej informacji na temat miejscowej flory znajdziecie w naszym terenowym przewodniku po Kazimierskim Parku Krajobrazowym, który dostępny jest w sklepiku oddziału Muzeum Przyrodnicze (ul. Puławska 54) oraz w sklepiku w Gmachu Głównym (Rynek 19).

 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519