mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Warsztaty Archeologii Doświadczalnej 2017

Do tegorocznej, 13. już edycji Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska jest jeszcze daleko, ale już teraz postanowiliśmy zamieścić o nich pierwsze informacje. Powodem są zmiany w formule organizacyjnej Warsztatów.

Pierwszą z nich jest długość trwania Warsztatów. Odbędą się one w terminie 28 sierpnia – 3 września 2017, a więc skrócone zostają z dwóch do jednego tygodnia. Zasadniczym powodem tej zmiany jest fakt, że mało kto z uczestników mógł sobie na dłuższy pobyt w Żmijowiskach i w efekcie większość naszych gości „mijała się” terminami udziału w Warsztatach także z tymi, z którymi bardzo chciała się spotkać. Mamy nadzieję, że skumulowanie działań warsztatowych do siedmiu dni spowoduje po pierwsze ich intensyfikację, a po drugie umożliwi ujednolicenie terminów pobytów naszych gości, a co za tym idzie bliższe i liczniejsze spotkania w Żmijowiskach miłośników archeologii doświadczalnej. Przesunięcie zaś terminu działań na pierwsze trzy dni września ma umożliwić przyjazd na Warsztaty naszym partnerom Muzeum Archeologicznego i Centrum Archeologii Eksperymentalnej z Uhřinova w Czechach.

Drugą, bodaj dalej idącą zmianą, jest sposób i formuła budowania programu Warsztatów. Opierając się na wieloletnich obserwacjach zarówno środowiska naukowego zainteresowanego archeologią doświadczalną, jak i dynamicznie rozwijającej się sfery rekonstrukcji archeologicznej opierającej swą spektakularną działalność właśnie na eksperymentach, postanowiliśmy do tworzenia i realizacji tegorocznych Warsztatów zaprosić tych, którzy zechcieliby przyjechać do Żmijowisk i podzielić z nami i innymi uczestnikami swoimi umiejętnościami i wiedzą w dziedzinie odtwarzania kultury materialnej głównie wczesnego średniowiecza, ale także innych epok. Zaproszenie kierujemy zarówno do archeologów, muzealników, jak i studentów archeologii, pasjonatów archeologii doświadczalnej oraz bractw i stowarzyszeń rekonstruktorskich. Ze swej strony zapewniamy obiekty Grodziska Żmijowiska oraz pomoc w organizacji i przeprowadzeniu działań eksperymentalnych, w tym zaopatrzenie w materiały, dodatkowy sprzęt i urządzenia oraz wsparcie instruktorów w dziedzinie garncarstwa, wypału naczyń ceramicznych, smolarstwa i dziegciarstwa oraz rekonstrukcji słowiańskiego pożywienia. Zapewnimy również bezpłatne noclegi na polu namiotowym w Żmijowiskach (namioty własne) oraz wspólne gotowanie posiłków. Zapraszamy więc już teraz do zgłaszania nam swoich pomysłów, propozycji i projektów działań eksperymentalnych. Zainteresowanym prześlemy stosowne formularze zgłoszeniowe z prośbą o ich wypełnienie i odesłanie ich do nas możliwie szybko. Ostatecznym terminem naboru zgłoszeń będzie 16 lipca 2017. Mamy nadzieję, że do końca lipca wśród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy odpowiednią ilość propozycji do tego aby zbudować z nich ciekawy i wartościowy program Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, który ogłoszony zostanie na początku sierpnia.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres: archeologia@mnkd.pl


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519