mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD W Orlických horách

“Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova” w położonej zaledwie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy czeskiej miejscowości Uhřínov, w dziejach Grodziska Żmijowiska odgrywa rolę szczególną, zarówno w obecnej działalności, jak i w czasie tworzenia Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

To właśnie tam w roku 2004 natrafiliśmy na swoisty i jakże nam odpowiadający paradygmat popularyzowania dziedzictwa archeologicznego bez ingerowania współczesnej infrastruktury w krajobraz naturalny i kulturowy. W oparciu o ten wzór nad Chodelką powstało nasze otwarte muzeum tematyczne.

Stałą współpracę z czeskim muzeum nawiązaliśmy w roku 2012. Na zaproszenie jej szefa i animatora Bohumira Dragouna pracownicy Grodziska Żmijowska brali udział w naukowych seminariach i muzealnych stażach, zaś czescy partnerzy uczestniczyli w naszych Warsztatach Archeologii Doświadczalnej w Żmijowiskach. W tym roku Muzeum Nadwiślańskie postanowiło w ramach rewanżu także czynnie zaistnieć w promocji osiągnięć archeologii eksperymentalnej na tym urokliwym zakątku Orlických hor.
W dniach 14-15 lipca 2018 na cyklicznej imprezie „Vikend stredovekowych technologii” w  Uhřínovie stawiła się muzealna ekipa w składzie: Paweł Lis (Muzeum Nadwiślańskie/Grodzisko Żmijowiska) oraz jako wolontariusze stali współpracownicy Warsztatów Archeologii Doświadczalnej: Hanna Lis (Kuchnia Słowian), Katarzyna „Miłochna” Mikulska (W Miejskiej Kniei) i Artur Bokła (Szkoła Rzemiosł Survivalowych).

Czescy uczestnicy imprezy mogli uczestniczyć w realizowanych przez ten zespół prezentacjach: przygotowywania słowiańskiego jadła, w tym efektowny pokaz pieczenia chleba w glinianym piecu chlebowym, wykorzystania dziko rosnących roślin w dawnej kuchnia oraz cieszący się wielką popularnością u zwiedzających pokaz niecenia i krzesania ognia najstarszymi technikami, z „łukiem” i „świdrem” ogniowym włącznie.

To był bardzo udane i owocne dwa dni, które z pewnością dobrze przyczyniły się do popularyzacji nie tylko archeologii doświadczalnej, ale i osiągnięć Muzeum Nadwiślańskiego w tej dziedzinie. Teraz czekamy na rewizytę naszych czeskich partnerów na tegorocznych Warsztatach Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska, w której oprócz Bohumira Dragouna i jego ekipy udział również zapowiedział, z wizytą nieco bardziej oficjalną, Tomas Zelenka, dyrektor Muzeum w Rychnove nad Kněžnou.


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519