mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Oddział Zamek w Janowcu

MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
ODDZIAŁ ZAMEK W JANOWCU
ul. Lubelska 20, Janowiec
(adres korespondecyjny: Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny)

ZAMEK
Zamek w Janowcu nad Wisłą jest siedzibą jednego z sześciu oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Zamek bastejowy, wzniesiony na początku XVI wieku i rozbudowywany do XVIII wieku, był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi i Tylman z Gameren. Muzeum Nadwiślańskie przeprowadziło zabezpieczenie ruiny i dokonało częściowej odbudowy zamku. Jedną z odbudowanych części jest tzw. Dom Północny – swego rodzaju pałac, dobudowany w 1. poł. XVII wieku do wcześniej istniejącego muru obronnego. Obecnie w trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, kolejnym właścicielom, historii obiektu oraz dziejom jego konserwacji. W piwnicach prezentowana jest interesująca wystawa ceramiki zatytułowana: „Fajans holenderski. Motywy zdobnicze XVII w. – XX w. Ze zbiorów Jana Jaworskiego”. Atrakcją dla turystów są wielopoziomowe krużganki, z których rozlegają się piękne widoki na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły.

DWÓR Z MONIAK
Wybudowany w latach 1760-1770 we wsi Moniaki, niedaleko Urzędowa na Lubelszczyźnie. Drewniany z mansardowym dachem, pobitym gontem, wyróżnia się regularnym ukształtowaniem wnętrza charakterystycznym dla dworów z drugiej połowy XVIII wieku. Przeniesiony do Janowca w latach 1978-1985. We dworze znajduje się stała wystawa wnętrz domu ziemiańskiego oraz pokoje gościnne.

STODOŁA Z WYLĄGÓW
Drewniana XIX-wieczny budynek pochodzący z okolic Kazimierza Dolnego. Jego wnętrze służy do organizacji koncertów, spektakli teatralnych i wystaw czasowych.

SPICHLERZ Z PODLODOWA
Drewniany budynek z XIX wieku, przeniesiony z Podlodowa nad Wieprzem. Obecnie udostępniania jest w nim etnograficzna wystawa sezonowa "Między dwoma brzegami Wisły".

LAMUS
Budynek z przełomu XIX/XX wieku przeniesiony do Janowca z Kurowa. Drewniany na podmurówce, na planie wydłużonego prostokąta, jednokondygnacyjny. Dach naczółkowy kryty gontem. Usytuowany na wzgórzu zamkowym w Janowcu stanowi istotny składnik istniejącego tam zespołu dawnego budownictwa drewnianego.

GODZINY OTWARCIA EKSPOZYCJI:

 • w okresie od 1 kwietnia do 30 września: codziennie w godz. 10:00-17:00
 • krużganki i dziedziniec czynne codziennie w godz. 09:00-17:00 / od 1 maja do 31 sierpnia czynne do godz. 19:00
 • w okresie od 1 października do 31 marca codziennie z wyjątkiem środy w godz. 09:00-15:00

Nieczynne: 1 stycznia (Nowy Rok), Niedziela Wielkanocna, 1 i 11 listopada oraz 25 grudnia (Boże Narodzenie) 

CENNIK

 • Informujemy, że w związku z współorganizowanym przez muzeum wydarzeniem kulturalnym pn. "Pardes Festival" - Spotkania z Kulturą Żydowską, w dniu 19 września (sobota)  ceny biletów w oddziale Zamek w Janowcu ulegają zmianie: bilet normalny 14 zł/os., bilet ulgowy 10 zł/os., bilet rodzinny 32 zł, bilet na dziedziniec i krużganki 9 zł/os. Ceny pozostałych biletów nie ulegają zmianie. Bilet wstępu do muzeum uprawnia w tym dniu do uczestniczenia w wydarzeniach festiwalowych organizowanych w Janowcu.
 • Jedmocześnie informujemy, że cena najmu gruntu do prowadzenia sprzedaży podczas pikniku na Zamku w Janowcu w dniu 19 września wynosi: 50 zł brutto za obszar 6m2. W ramach tej opłaty muzeum nie zapewnia najemcy dostępu do źródła prądu.
 • bilet normalny (zamek i dwór) – 12 zł
 • bilet ulgowy (zamek i dwór) – 8 zł
 • bilet na dziedziniec i krużganki (bez wystaw na zamku i we dworze) w godz. 10:00-19:00 (w okresie do 1 maja do 31 sierpnia) – 7 zł
 • bilet grupowy normalny – 255 zł
 • bilet grupowy ulgowy – 170 zł
 • karnet na wszystkie ekspozycje Muzeum Nadwiślańskiego (w Kazimierzu Dolnym, Janowcu i Żmijowiskach) ważny 1 miesiąc od dnia sprzedaży –
  normalny 35 zł, ulgowy 25 zł
 • bilet rodzinny – 30 zł
 • parking przy Dworze z Moniak – 8 zł
 • udostępnienie miejsca pod ognisko – 130 zł
 • udostępnienie terenu parku oraz zamku na ślubne sesje zdjęciowe – 130 zł
 • organizacja konferencji, spotkań, imprez, koncertów, pokazów rycerskich itp. – cena umowna
 • dzień wolnego wstępu we wrześniu: wtorek / w dzień wolnego wstępu obowiązuje wyłącznie zwiedzanie indywidualne lub zwiedzanie grupowe po uprzedniej rezerwacji (do wyczerpania miejsc). 

Oferujemy także noclegi: www.mnkd/noclegi

Wirtualny model 3D majątku w Moniakach z grą: DWÓR 3D MONIAKI

Strona wystawy "Przyczółek 1944-1945": www.przyczolekjanowiec.mnkd.pl

Przewodnik po Zamku w Janowcu POBIERZ

WEEKEND ZA PÓŁ CENY / 20-22 marca


Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym z radością włącza się do ogólnopolskiej akcji promocyjnej POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY.  W dniach 20 – 22 marca...
Więcej

Rękodzieło na Zamku w Janowcu


8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was pokazy robienia na drutach i szydełku. Zapraszamy wszystkich chętnych w piąte...
Więcej

Dzień Dziecka na Zamku w Janowcu / 1 czerwca


Z okazji DNIA DZIECKA do oddziału Zamek w Janowcu zaprosiliśmy Fundację „Belriguardo”, która z tej okazji przygotowała dla naszych milusińskich wiele atrakcji. PROGRAM: - godz...
Więcej

10. Święto Wina na Zamku w Janowcu


Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wraz z Gminą Janowiec i Stowarzyszeniem Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły zapraszają na 10. edycję Święta Wina. W sobotę 25 maja w godz. 12:15-19:00 zapras...
Więcej

Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519