mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Oddział Przyrodniczy

MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
ODDZIAŁ PRZYRODNICZY
ul. Puławska 54, Kazimierz Dolny
(adres korespondecyjny: Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny)

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 r. ekspozycje Oddziału Przyrodniczego są nieczynne do odwołania. Zamknięcie ekspozycji spowodowane jest remontem i modernizacją zabytkowych obiektów prowadzonych przez Muzeum Nadwiślańskie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktra i Środowisko 2014-2020. 

Biuro Oddziału Przyrodniczego podczas remontu funkcjonuje w Pałacu Czartoryskich w Puławach (główna oficyna, wejście po lewej stronie). W tej lokalizacji prowadzona jest także działalność edukacyjna (dysponujemy salą, w której można przeprowadzić zajęcia warsztatowe, lekcje muzealne i prelekcje). Ponadto istnieje możliwość zorganizowania różnorodnych zajęć z zakresu edukacji przyrodniczej i ekologicznej w szkołach na terenie województwa lubelskiego oraz terenowych wycieczek przyrodniczych w Lesie Miejskim w Puławach i w okolicach Kazimierza Dolnego.

Zapisy na zajęcia oraz dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 81 8810 326 lub pisząc na adres przyrodnicze@mnkd.pl

Oddział Przyrodniczy powstał w 1982 r. jako jeden z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Jego główną siedzibę stanowi spichlerz zbożowy pochodzący z końca XVI wieku, w którym znajduje się sześć sal ekspozycyjnych. W pobliżu usadowiony został również tzw. dom wójtowski z Modliborzyc z drugiej połowy XIX wieku. Mieści się w nim sala dydaktyczna oraz biura i pracownie. Na terenie łączącym oba obiekty założono ogród. Muzeum gromadzi i opracowuje zbiory przyrodnicze z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii, pochodzące głównie z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, liczące obecnie ponad 12 000 okazów. Stanowią one coraz pełniejszą dokumentację przyrodniczą tego terenu.
Dostarczając wiedzy i pobudzając do refleksji, muzeum stara się wpływać na kształtowanie przyrodniczej świadomości społeczeństwa. Służą temu różnorodne stałe i czasowe ekspozycje oraz towarzyszące im wydawnictwa i zajęcia edukacyjne.
Pomimo regionalnego charakteru oddziaływanie muzeum ma znacznie szerszy zasięg, a to za sprawą publiczności licznie i chętnie przybywającej do Kazimierza z terenu całego kraju i nie tylko. Każdego roku naszą placówkę odwiedza około 25 000 zwiedzających, z których ponad połowę stanowią dzieci i młodzież szkolna w grupach zorganizowanych.
Muzeum od wielu lat współpracuje z licznymi instytucjami, zarówno w kraju jak i za granicą, co owocuje interesującymi wystawami oraz bogatą ofertą  zajęć edukacyjnych. Wśród najważniejszych partnerów Muzeum Przyrodniczego należy wymienić Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne, Muzeum Przyrodnicze w Erfurcie i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

W swej ofercie wystawienniczej muzeum posiada cztery ekspozycje stałe:

  • Kazimierski Park Krajobrazowy – prezentującą pokrótce poszczególne elementy środowiska przyrodniczego tego chronionego obszaru,
  • W przełomowej dolinie środkowej Wisły – ukazującą w formie panoramy bogactwo przyrody jednego z najpiękniejszych odcinków tej ostatniej dużej dzikiej rzeki Europy,
  • Tajemnice wymarłego świata – która stanowi próbę rekonstrukcji życia, jakie istniało na tym terenie przed 65 mln lat, w morzu okresu kredowego.
  • W krainie wąwozów – na której można znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego i w jaki sposób w okolicach Kazimierza powstała najbardziej zagęszczona sieć wąwozów lessowych w Europie oraz poznać organizmy, dla których wąwozy stały się środowiskiem życia.

Od wiosny do jesieni w muzeum zwiedzić można ekspozycję żywych roślin na wolnym powietrzu, czyli muzealny ogródek botaniczny.
 

Jesień na kserotermach / Z kazimierskiego zielnika


Zaczął się wrzesień, ale nadchodzącą jesień w przyrodzie dało się zauważyć już pod koniec wakacji. Po dość ciepłym i wilgotnym lecie wiele roślin w naszych ogrodach jak i tych dziko rosnących wydaję o...
Więcej

Lebiodka pospolita / Z kazimierskiego zielnika


Przyszło lato, i choć nie rozpieszcza nas pogodą, przyroda podąża jego rytmem. Minął czas ptasich zalotów, nadszedł moment opieki nad potomstwem. Wiele roślin przekwitło i pokryło się zawiązkam...
Więcej

Gnieźnik leśny / Z kazimierskiego zielnika


Storczyki (storczykowate – Orchidaceae) to niezwykła rodzina bylin słynąca z bogactwa kształtów i barw. Najwięcej gatunków występuje w strefie tropikalnej, gdzie rosną okazy o najw...
Więcej

Miłek / Z kazimierskiego zielnika


Choć za oknem dzisiaj szaro, buro i ciągle pada rzęsisty deszcz, to ostatnie słoneczne dni spowodowały prawdziwą eksplozję wiosny. Na ciepłe promienie słoneczne czekały także rośliny muraw kserotermic...
Więcej

Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519