mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » Stanisław Szczepański (1895-1973). Z Kazimierzem i Krzemieńcem w tle

Logo MNKD Stanisław Szczepański (1895-1973). Z Kazimierzem i Krzemieńcem w tle

W Oddziale Kamienica Celejowska w okresie od lipca do października miała miejsce wystawa poświęcona twórczości Stanisława Szczepańskiego oraz jego związkom z Kazimierzem Dolnym i Krzemieńcem.

W indeksie malarzy związanych, nawet epizodycznie, z Kazimierzem Dolnym jest wielu twórców wybitnych, choć dziś zapomnianych. Do takich należy Stanisław Szczepański (1895-1973). Nie należał do częstych bywalców Kazimierza, pewnie dlatego, że jego życiorys artystyczny powiązany był z „kapistami”, którzy do wielbicieli Kazimierza nie należeli.  Do „kapistów” dołączył już w Paryżu w 1929 r., pod ich wpływem przeorientował swoje malarstwo, choć zawsze było ono inne niż pozostałych członków tej grupy. Zaprzyjaźnił się z nimi, szczególnie zaś z Janem Cybisem, którego cenił jako człowieka i jako malarza. O wiele większą rolę w jego życiu odegrał Krzemieniec, gdzie w 1937 r., osiedlił się na stałe i został nauczycielem rysunku w liceum Krzemienieckim. Szybko stał się jedną z głównych postaci rodzącej się w tych latach kolonii artystycznej, a jego dom był jedną z przystani gromadzącej malarzy żyjących i malujących w Krzemieńcu. Rozdział ten zamknął wybuch II wojny światowej. Po jej zakończeniu został profesorem PWSSzP w Poznaniu, a od 1949 r., profesorem malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był jednym z najbardziej lubianych i cenionych profesorów, wyróżniała go ogromna wiedza nie tylko w dziedzinie sztuki, ale też filozofii, w tym, co było rzadkie, filozofii i religii Dalekiego Wschodu. W 1950 r., wraz ze swoimi studentami przyjechał na plener do Kazimierza Dolnego. Był to jedyny dłuższy pobyt artysty w tym miasteczku, wtedy też powstało kilka obrazów m.in. „Przyszły Dom Kultury w Kazimierzu” (w zbiorach naszego muzeum), pięknie namalowany, socrealistyczny obraz. Później kilkakrotnie pojawiał się w miasteczku, ale raczej w celach rekreacyjnych, nie artystycznych. Mimo to, takie postacie trzeba przypominać, nawet jeśli Kazimierz niezbyt mocno wpisał się w życiorys artystyczny Szczepańskiego, to jego obecność tu wpisuje się mocno w dzieje artystyczne tego miasteczka.


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519