mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Słowiańska chata / pokłosie odkrycia

Gdy latem 2015 roku rozpoczynaliśmy wykopaliska na „osadzie północnej” przy grodzisku w Żmijowiskach nie spodziewaliśmy się, że ich rezultatem będzie wiele więcej niż tylko planowane przebadanie terenu, na które miała być przeniesiona ustawicznie podtapiana wodami gruntowymi rekonstrukcja chaty.

W miejscu, gdzie miała stanąć translokowana chata odkryliśmy… chatę! Funkcjonowała ona w X wieku, była duża: 5 x 4,2 metra, zagłębiona w ziemię – jak to półziemianka – na około 1 metr. Obok wejścia do chaty, usytuowanego w ścianie wschodniej, znajdował się piec kuchenny zbudowany z gliny i granitowych kamieni. Przy budowie jej ścian stosowano zaawansowane techniki konstrukcyjne: zrębową i sumikowo-łątkową. Jej właścicielom bardzo zależało na przychylności opiekuńczych bóstw domowych: pod polepą podłogi wkopali „ofiarę zakładzinową” – gliniane naczynie, które udało się nam odkryć w całości. Zawartość garnka jest obecnie przedmiotem szczegółowych analiz.


Ofiara zakładzinowa

Można by rzec, że odkrycie archeologiczne jakich wiele, ale dla Oddziału Grodzisko Żmijowiska ma ono istotne znaczenie także jako determinanta wielu działań, zarówno tych zrealizowanych w roku 2016, jaki tych planowanych na rok obecny. Po pierwsze: badania wykopaliskowe chaty zostały przedłużone na rok 2016, aby nic z tego ważnego odkrycia nie umknęło oczom badaczy. I tak – oprócz opisanych powyżej szczegółów konstrukcyjnych chaty – natrafiono w niej na bogaty i różnorodny zespół ceramiki naczyniowej, złożony z ponad dziesięciu glinianych garnków: co najmniej pięć z nich zostanie zrekonstruowana w całości. Zespół ten jest obecnie przedmiotem szczegółowego naukowego opracowania pracowników Oddziału Grodzisko Żmijowiska. Natomiast odkryte w chacie kości zwierząt oraz pobrane w trakcie wykopalisk próbki warstw kulturowych i obiektów poddawane są analizom archeobotanicznym i archeozoologicznym w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Już niedługo dzięki nim dowiemy się nie tylko, czym odżywiali się mieszkańcy tej chaty, ale również co złożyli w ofierze bóstwom opiekujących się ich domostwem. Jeśli tylko wniosek Muzeum Nadwiślańskiego złożony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego spotka się z przychylną oceną i przyznana zostanie nam stosowna dotacja, to jeszcze w tym roku planujemy wyniki naszych badań, jak również kolejnych analiz, w tym datowania radiowęglowego, opublikować w formie książki.

 
Wykopaliska archeologiczne / Piec

W międzyczasie zrealizowany zostało zadanie, które zapoczątkowało badania – ponownie zmontowana została podtapiana w innym miejscu rekonstrukcja chaty. Jak się okazało miała ona niemal identyczne wymiary i konstrukcję, jak ta sprzed ponad 1000 lat. W związku z tym ustawiono ją dokładnie w miejscu „oryginału”, a tym samym nasz mały skansen zyskał nową wartość wynikającą z rekonstrukcji obiektu archeologicznego in situ.

Na tym nie koniec działań inspirowanych odkrytą chatą. Już na inaugurację sezonu 2017, przypadającą jak zwykle na majowy weekend, planujemy prace nad rekonstrukcją kuchennego pieca chaty, o unikalnej konstrukcji złożonej z glinianego trzonu i kamiennego płaszcza. W realizacji tego zadania będą mogli czynnie brać udział wszyscy chętni, którzy Oddział Grodzisko Żmijowiska odwiedzą podczas tegorocznych Spotkań z Archeologią, planowanych na 29 kwietnia – 3 maja. Z pewnością rekonstrukcja tego pieca będzie później wykorzystywana podczas sierpniowych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej przy odtwarzaniu słowiańskiego jadła. Na oba te wydarzenia już dziś zapraszamy!


Rekonstrukcja chaty


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519