mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » SKARBY KAMIENICY CELEJOWSKIEJ / Kolekcja Goldberga

Logo MNKD SKARBY KAMIENICY CELEJOWSKIEJ / Kolekcja Goldberga

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym posiada bogate zbiory sztuki, w skład których wchodzi kolekcja malarstwa, rysunku, grafiki, a także rzeźby. Jednak w dużej mierze zbiory te przechowywane są w magazynach muzealnych, gdyż nie mieszczą się na ekspozycji stałej Oddziału Kamienica Celejowska. Aby umożliwić zwiedzającym kontakt z dziełami sztuki, które na co dzień są niedostępne, postanowiliśmy sukcesywnie organizować pokazy pod nazwą "Skarby Kamienicy Celejowskiej".

Pierwsza wystawa zaprezentowała kolekcję prac Chaima Goldberga (1907-2004), uznanego artysty pochodzenia żydowskiego, który urodził się w Kazimierzu nad Wisłą. Studia malarskie rozpoczął w Krakowie, następnie uczył się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Tadeusza Pruszkowskiego. W 1955 roku wyemigrował z rodziną do Izraela, skąd w roku 1967 przeniósł się na stałe do USA. Zmarł w Boca Raton na Florydzie w 2004 roku.

Na wystawie zaprezentowane zostało szesnaście prac podarowanych w 2014 r. do Muzeum Nadwiślańskiego przez Shaloma Goldberga, syna artysty. W skład kolekcji wchodzą dwa obrazy olejne na płótnie oraz rysunki. Przedstawiają one życie codzienne i odświętne przedwojennego Kazimierza nad Wisłą, rodzinę artysty, odwiedzających miasteczko klezmerów oraz zwykłych mieszkańców. Artysta zyskał uznanie wśród miłosników sztuki na całym świecie, a jego prace znajdują się w najlepszych muzeach USA i Europy.

Kurator wystawy: dr Seweryn Kuter
Współpraca organizacyjna: Anna Polak, Norbert Kiljan


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519