mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » SKARBY KAMIENICY CELEJOWSKIEJ / Głowa z Trenton

Logo MNKD SKARBY KAMIENICY CELEJOWSKIEJ / Głowa z Trenton

W ramach cyklu pokazów zatytułowanych "Skarby Kamienicy Celejowskiej" prezentujemy obecnie porcelanową głowę autorstwa Bolesława Cybisa.

Bolesław Cybis (1895-1957) był jednym z najzdolniejszych artystów okresu międzywojennego w Polsce. Działał w Bractwie św. Łukasza, którego był współzałożycielem. Swoją karierę kontynuował w USA. Zajmował się malarstwem, grafiką, rzeźbą i ceramiką.

Porcelanową głowę kobiety, ozdobioną motywami floralnymi, medalionami i koronkami, wykonał w latach 50. XX wieku. Wówczas to na stałe mieszkał w Trenton (USA, New Jersey), gdzie zajmował się ceramiką artystyczną. Wraz z żoną Marią prowadzili fabrykę Cordey China Inc. oraz studio eksperymentalne Cybis Porcelain Art.

Rzeźna zakupiona została do zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym w 1992 r. Eksponowana była w sali poświęconej artystom związanym z Bractwem św. Łukasza, w której wiszą również dwa obrazy autorstwa Bolesława Cybisa: "Stary Żyd z Kazimierza" z około 1925 r. i "Pejzaż z Kazimierza" z 1924 r.

Kurator: dr Seweryn Kuter


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519