mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Logo MNKD ROK RZEKI WISŁY 2017

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zawiera w swojej nazwie bezpośrednie odniesienie do lokalizacji Oddziałów, które położone są nad dwoma brzegami rzeki Wisły. Nazwa ta również ukierunkowuje w dużym stopniu charakter działań muzealnych, nastawionych na upowszechnianie wiedzy o znaczeniu rzeki Wisły w naszej gospodarce, historii i kulturze, ale także propagowanie ekologicznych postaw, mających służyć zachowaniu naszego naturalnego środowiska. Trwający właśnie Rok Rzeki Wisły nadzoruje ze strony Muzeum Nadwiślańskiego Oddział Przyrodniczy, natomiast w wymiarze ogólnopolskim projekt koordynuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
 www.rokwisly.pl

Rok 2017 uchwalony został przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły. Upamiętniono w ten sposób 550. rocznicę tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle. W wyniku postanowień II pokoju toruńskiego (1466 r.), kończącego wojnę polsko-krzyżacką, Polska uzyskała panowanie nad całym żeglownym biegiem Wisły. W roku 1467 r. mógł się zatem odbyć pierwszy, nieograniczony spław wiślany. Aby upowszechnić ten ważny dla kultury i gospodarki naszego kraju fakt, w ramach projektu Rok Rzeki Wisły 2017 planowana jest realizacja wielu przedsięwzięć z dziedziny kultury, sportu, turystyki, techniki, ekologii o zasięgu ogólnokrajowym, a nawet międzynarodowym.

Wśród tych działań nie może zabraknąć nadwiślańskich muzeów, będących często jedynymi depozytariuszami ważnych elementów przeszłości Wisły – zapomnianej drogi i drogowskazu, przeszkody i osłony militarnej, żywicielki i niszczycielki, inspiracji artystów i symbolu polskości. Dlatego powstał projekt utworzenia sieci pod nazwą Muzea Szlaku Wisły, w ramach którego będą organizowane i koordynowane „wiślane” przedsięwzięcia.

Koncepcja Muzeów Szlaku Wisły wywodzi się z idei Muzeów na Szlaku Wisły, którą wysunęło w 2000 r. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Do obecnej inicjatywy przystąpiło ponad 20 muzeów z całej Polski i mamy nadzieję, że nie jest to liczba ostateczna.


www.msw.nmm.pl

Projekt Muzea Szlaku Wisły rozpoczęto  wdn. 20 lutego 2017 roku konferencją w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W inicjatywę zaangażowało się ponad 20 nadwiślańskich placówek muzealnych, w tym m.in. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – Twierdza Wisłoujście, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Wisły w Tczewie, Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

 

Na konferencji pojawili się reprezentanci wymienionych muzeów, którzy opowiedzieli o realizowanych i planowanych działaniach "okołowiślanych" oraz przedstawiciele organizacji społecznych, którzy poinformowali o prowadzonych przez nie akcjach. Podczas spotkania odbyła się też premiera kalendarium wszystkich muzealnych przedsięwzięć związanych z Rokiem Rzeki Wisły realizowanych w 2017 roku. Muzeum Nadwiślańskie reprezntowały na konferencji: Joanna Szkuat, Katarzyna Izydorczyk i Aleksandra Solis, pracownicy Oddziału Przyrodniczego. Joanna Szkuat, kierownik Oddziału, wygłosiła prelekcję pt. "Wisła dzika rzeka. Dziedzictwo przyrodnicze Małopolskiego Przełomu Wisły" oraz zaprezentowała następujące diaporamy: "Wisła dzika rzeka", "Małopolski Przełom Wisły z lotu ptaka", "Wisła – królowa rzek", "Ptasia wyspa", i "Sąsiedzi" / Program konferencji

Ze strony Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego zapraszamy do zwiedzania stałej wystawy pt. "W przełomowej dolinie środkowej Wisły", ukazującej w formie panoramy bogactwo przyrody jednego z najpiękniejszych odcinków tej ostatniej dużej dzikiej rzeki Europy. Zachęcamy również do korzystania z bogatej oferty edukacyjnej Oddziału, w tym zajęć, warsztatów i wycieczek związanych z Małopolskim Przełomem Wisły: „Ptaki cudaki”, „Połów wiślanych rybek”, „Jak mnie widzą, tak mnie piszą”, „Mali mieszkańcy rzeki”, „Wisła – ptasi raj”. Głównym punktem programu tegorocznego Roku Rzeki Wisły będzie 18. edycja DNI WISŁY. W dniach od 28 maja do 11 czerwca br. odbędzie się cały szereg prelekcji, warsztatów, spotkań, wycieczek i rejsów ornitologicznych, które uwrażliwą uczestników na piękno i bogactwo natury, ale także zwrócą ich uwagę na zagrożenia wynikające z ludzkiej dzialalności i braku szacunku dla środowiska naturalnego. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Pobierz katalog "Życie między dwoma brzegami":

Media o Roku Rzeki Wisły:
>>> Portal Kazimierz Dolny
>>> Radio Puławy 24


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
OTWARCIE WYSTAWY MICHAŁA SMÓŁKI / 1 kwietnia 2017

W sobotę 1 kwietnia o godz. 13:00 zapraszamy do Oddziału Kamienica Celejowska na otwarcie wystawy malarstwa Michała Smółki pt. "Światło i kolor".

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519