mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » O Muzeum » Projekty » „Rekonstrukcja wnętrza dawnego warsztatu złotniczego”

Logo MNKD „Rekonstrukcja wnętrza dawnego warsztatu złotniczego”

„Rekonstrukcja wnętrza dawnego warsztatu złotniczego”, to tytuł projektu zrealizowanego w Muzeum Sztuki Złotniczej oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym w terminie od 18.05.2018 do 31.12.2018 roku, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych. 

Podstawowym założeniem projektu było poszerzenie istniejącej ekspozycji stałej tego jedynego muzeum złotnictwa w Polsce, jakim jest Muzeum Sztuki Złotniczej, prezentujące zabytkowe srebra - efekty pracy dawnych mistrzów,  o ekspozycję pokazującą jak wyglądało miejsce gdzie te obiekty w minionych wiekach powstawały oraz w jaki sposób, przy użyciu jakich urządzeń i narzędzi je tworzono. 

Ekspozycja powstała na bazie unikatowego, autentycznego wyposażenia pracowni złotniczej -  zabytkowych urządzeń, maszyn i narzędzi - w tym zespołu sztanc do bicia biżuterii patriotycznej - zakupionych przed kilkunastoma laty przez Muzeum, a pochodzących z warsztatu złotniczego, założonego w 1858 r. przez Wacława Głowackiego przy Rynku w Krakowie. Pracownia ta w 2 połowie XIX i w początkach XX wieku, oprócz sreber korpusowych, produkowała też na masową skalę polską biżuterię patriotyczną. Dopełnieniem wystawy jest prezentacja najcenniejszego elementu tego wyposażenia, jakim jest zespół sztanc do jej bicia, pokazany w zestawieniu z egzemplarzami tej zabytkowej biżuterii, wypożyczonymi  z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Warszawy, w charakterze długoterminowych depozytów. 

Ekspozycja daje możliwość organizowania prowadzonych „na żywo” pokazów dawnych technik złotniczych, podczas których złotnik na oczach widzów wykonuje przedmioty złotnicze, pracując w przestrzeni ekspozycyjnej (przy użyciu analogicznych, ale współcześnie wykonanych narzędzi). Odbyło się już kilka takich pokazów prowadzonych przez mistrza złotniczego Mariana Klabisza. W ramach projektu odbył się cykl wykładów wygłoszonych przez wybitnych specjalistów oraz oprowadzania kuratorskie. Wszystkie one były dostępne nieodpłatnie.

Wystawę wzbogacają filmy pokazujące pracę złotnika, w tym proces tworzenia biżuterii patriotycznej.  Wydawnictwem towarzyszącym jest katalog w formie przewodnika po dawnym warsztacie złotniczym, autorstwa znakomitego znawcę przedmiotu, artystę złotnika Jacka Rochackiego.

Urządzenie ekspozycji wpisało się w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wystawa została otwarta 21 października 2018 r. Pomysłodawcą i kuratorem jest Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz, kierownik oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej. Wystawa dostępna jest nieodpłatnie (w ramach biletu wstępu do Muzeum) 7 dni w tygodniu, w godzinach udostępniania Muzeum dla zwiedzających. 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519