Click to listen highlighted text!

Rekonstrukcja wnętrza dawnego warsztatu złotniczego

  • Home
  • Projekty
  • Rekonstrukcja wnętrza dawnego warsztatu złotniczego
01 paź

„Rekonstrukcja wnętrza dawnego warsztatu złotniczego”, to tytuł projektu zrealizowanego w Muzeum Sztuki Złotniczej oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym w terminie od 18.05.2018 do 31.12.2018 roku, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych.

Podstawowym założeniem projektu było poszerzenie istniejącej ekspozycji stałej tego jedynego muzeum złotnictwa w Polsce, jakim jest Muzeum Sztuki Złotniczej, prezentujące zabytkowe srebra – efekty pracy dawnych mistrzów, o ekspozycję pokazującą jak wyglądało miejsce gdzie te obiekty w minionych wiekach powstawały oraz w jaki sposób, przy użyciu jakich urządzeń i narzędzi je tworzono.

Ekspozycja powstała na bazie unikatowego, autentycznego wyposażenia pracowni złotniczej – zabytkowych urządzeń, maszyn i narzędzi – w tym zespołu sztanc do bicia biżuterii patriotycznej – zakupionych przed kilkunastoma laty przez Muzeum, a pochodzących z warsztatu złotniczego, założonego w 1858 r. przez Wacława Głowackiego przy Rynku w Krakowie. Pracownia ta w 2 połowie XIX i w początkach XX wieku, oprócz sreber korpusowych, produkowała też na masową skalę polską biżuterię patriotyczną. Dopełnieniem wystawy jest prezentacja najcenniejszego elementu tego wyposażenia, jakim jest zespół sztanc do jej bicia, pokazany w zestawieniu z egzemplarzami tej zabytkowej biżuterii, wypożyczonymi z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Warszawy, w charakterze długoterminowych depozytów.

Ekspozycja daje możliwość organizowania prowadzonych „na żywo” pokazów dawnych technik złotniczych, podczas których złotnik na oczach widzów wykonuje przedmioty złotnicze, pracując w przestrzeni ekspozycyjnej (przy użyciu analogicznych, ale współcześnie wykonanych narzędzi). Odbyło się już kilka takich pokazów prowadzonych przez mistrza złotniczego Mariana Klabisza. W ramach projektu odbył się cykl wykładów wygłoszonych przez wybitnych specjalistów oraz oprowadzania kuratorskie. Wszystkie one były dostępne nieodpłatnie.

Wystawę wzbogacają filmy pokazujące pracę złotnika, w tym proces tworzenia biżuterii patriotycznej. Wydawnictwem towarzyszącym jest katalog w formie przewodnika po dawnym warsztacie złotniczym, autorstwa znakomitego znawcę przedmiotu, artystę złotnika Jacka Rochackiego.

Urządzenie ekspozycji wpisało się w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wystawa została otwarta 21 października 2018 r. Pomysłodawcą i kuratorem jest Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz, kierownik oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej. Wystawa dostępna jest nieodpłatnie (w ramach biletu wstępu do Muzeum) 7 dni w tygodniu, w godzinach udostępniania Muzeum dla zwiedzających.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!