mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » Przyczółek. Janowiec 1944-1945

Logo MNKD Przyczółek. Janowiec 1944-1945

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zorganizowało w 2016 r.  wystawę poświęconą wydarzeniom wojennym, które rozegrały się w okolicach Janowca w latach 1944-1945. Wystawa przybrała formę instalacji artystycznej, która zlokalizowana była w Stodole z Wylągów w Janowcu.

Wystawa pt. "Przyczółek – береговой плацдарм – Landekopf 2016. Janowiec 1944-1945" posiadała formę instalacji artystycznej, której autorem był Krzysztof Findziński, artysta i pasjonat historii. Umieszczona została w zabytkowej Stodole z Wylągów, zlokalizowanej na terenie Oddziału Zamek w Janowcu. W skład instalacji wchodziła dominująca forma przestrzenna, rodzaj scenografii, będącej zarówno tłem dla wybranych artefaktów-eksponatów, jak i tworząca własny przekaz emocjonalno-symboliczny, mocno wpisany w kontekst historyczny miejsca. Od sierpnia 1944 do stycznia 1945 na terenie Janowca i okolic trwały walki o zdobycie i utrzymanie tzw. przyczółka janowieckiego, pomiędzy armią radziecką a niemiecką. Ofiary tych krwawych zmagań: Polacy, Rosjanie, Niemcy zostały połączone miejscem i czasem, choć rozdzielone Historią. Zebrane relacje ostatnich żyjących świadków ówczesnych wydarzeń, zachowane w terenie ostatnie ślady, zanikający przekaz pokoleniowy i właściwie zapomniana historia przyczółka janowieckiego, a zwłaszcza losów miejscowej ludności w tym okresie, była najsilniejszą motywacją do powstania tego projektu. Instalacja ma nawiązać do zastanej sytuacji i poprzez swoją otwartą formę ma przywrócić lokalną pamięć i zachęcić do pogłębionych, systematycznych, wielokierunkowych badań. Wystawa ma z założenia charakter otwarty – jest Początkiem. Trzyjęzyczny tytuł wystawy podkreślił jej uniwersalne przesłanie – wojna jest czymś okropnym dla wszystkich osób biorących w niej udział.

Celem instalacji było przywrócenie pamięci, być może najbardziej dramatycznego w dziejach Janowca okresu lat 1944-1945, w oparciu o zarejestrowane relacje, zachowane wspomnienia i dostępne materiały źródłowe i artefakty. Ideą przewodnią instalacji była próba "archeologicznego" wydobycia spod warstwy czasu i zapomnienia emocji, uczuć, postaw i losów ludzi, których Historia postawiła w tym miejscu przeciw sobie. Stawiamy tym działaniem pytanie o nasze jutro. Program instalacji powstawał stopniowo w kontaktach z mieszkańcami terenu niegdysiejszego przyczółka, historykami, muzealnikami i stara się wypełnić pewną pustkę w świadomości i pamięci, a jeszcze bardziej stać się zachętą do poszukiwań własnych, jak i pracy badawczej nad tym okresem historii. Ogólna koncepcja projektu wynikała ze wspomnianych idei i założeń i jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Muzeum Nadwiślańskim i dlatego odwoływała się silnie do emocji (poprzez formę plastyczną, sposób aranżacji i dobór eksponatów), równocześnie przedstawiając mało znane fakty historyczne.

KRZYSZTOF FINDZIŃSKI – grafik i malarz urodzony w 1948 roku w Bukareszcie w Rumunii. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie i na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie. Współzałożyciel grupy artystycznej "Bok Wyspy". Prace artysty prezentowane były na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Autor instalacji artystycznej "Lazaret pamięci", zorganizowanej w opuszczonym kościele poewangelickim w Wielbarku w 2014 r.

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: "Przyczółek – береговой плацдарм – Landekopf 2016. Janowiec 1944-1945"
Czas trwania: 23 lipca – 13 listopada 2016
Miejsce: Oddział Zamek w Janowcu / Stodoła z Wylągów / ul. Lubelska 20, 24-123 Janowiec
Dni i godziny otwarcia: środa-poniedziałek / 09:00-15:00
Autor wystawy: Krzysztof Findziński
Współpraca organizacyjna: Filip Jaroszyński, Sebastian Wardak
Oprawa graficzna: Marcin Koc

Ulotka do pobrania: ULOTKA
Strona internetowa wystawy: www.przyczolekjanowiec.mnkd.pl
Zwiedzanie wirtualne: www.wystawaprzyczolek.mnkd.pl
Hashtagi: #PrzyczółekJanowiecki #Janowiec

ORGANIZATOR:
 
Wystawa zorganizowana w ramach programu "Patriotyzm Jutra",
realizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie

   
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

PARTNERZY:

    

Zespół Szkół nr 1 w Janowcu
Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu

PATRONI MEDIALNI:

         

               

          Gazeta Janowiecka

          


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519