mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » O Muzeum » Projekty » Przyczółek. Janowiec 1944-1945

Logo MNKD Przyczółek. Janowiec 1944-1945

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym od marca do listopada 2016 roku realizuje Projekt „Przyczółek – береговой плацдарм – Landekopf 2016. Janowiec 1944-1945” dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Cel Projektu
W ramach Projektu powstanie wystawa w formie instalacji, pod nazwą „Przyczółek Janowiec 1944/45”. Ideą przewodnią instalacji jest przywrócenie pamięci, być może najbardziej dramatycznego w dziejach Janowca okresu lat 1944-1945, w oparciu o zarejestrowane relacje, zachowane wspomnienia i dostępne materiały źródłowe oraz artefakty. To również próba "archeologicznego" wydobycia spod warstwy czasu i zapomnienia emocji, uczuć, postaw i losów ludzi, których Historia postawiła w tym miejscu przeciw sobie. Program instalacji powstawał stopniowo w kontaktach z mieszkańcami terenu niegdysiejszego przyczółka, a także historykami i muzealnikami. Tworzenie wystawy ma stać się zachętą do poszukiwań własnych, jak i pracy badawczej nad tym okresem historii. Program instalacji odwołuje się silnie do emocji (poprzez formę plastyczną, sposób aranżacji i dobór eksponatów), równocześnie przedstawiając fakty (opis walk, sytuacji i losów mieszkańców, zniszczeń). Trzyjęzyczny tytuł wystawy podkreśla jej uniwersalne przesłanie – wojna jest czymś strasznym. Ogólna koncepcja Projektu wynika z w/w idei oraz założeń, i jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Muzeum Nadwiślańskim.

Działania Projektu
– Wystawa w formie instalacji, pt. „Przyczółek Janowiec 1944/45" w zabytkowej stodole z Wylągów na terenie Zamku w Janowcu, Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego – od 23 lipca do 11 listopada 2016 r.
– Wydanie katalogu poświęconego zagadnieniom podejmowanym w projekcie.
– Stworzenie, uruchomienie i aktualizacja strony internetowej projektu.
– Realizacja dziesięciu lekcji muzealnych dla młodzieży szkolnej.

Grupa odbiorców
Projekt „Przyczółek 2016” skierowany jest do kilku grup odbiorców różniących się przede wszystkim stopniem bezpośredniego związku z tematem wystawy. Pierwsza grupa to żyjący jeszcze uczestnicy wydarzeń, rodziny i bliscy ówczesnych mieszkańców przyczółka, dla których wystawa będzie czymś osobistym. Druga grupa to młodzież gimnazjalna i osoby, dla których historia lokalna jest nieznana i wystawa wobec nich pełniłaby rolę edukacyjną. Trzecią grupą są odwiedzający Zamek w Janowcu turyści i uczestnicy imprez odbywających się w Janowcu i Kazimierzu Dolnym. Ostatnią grupą będą odbiorcy, czerpiący swą wiedzę za pośrednictwem mediów i wydawnictw. Pierwsze dwie grupy są aktywnymi uczestnikami instalacji, ponieważ jej zakres tematyczny obejmuje historię ziemi, na której żyją i są jej częścią. Przede wszystkim te grupy będziemy zachęcali do „rozbudowy” tej wystawy już na własnym obszarze-rodzinnym i społecznym.

"Patriotyzm Jutra"
Program realizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie

   


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519