mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Logo MNKD Piec garncarski

Zbudowany został z gliny na podstawie znaleziska z Perespy w południowo-wschodniej Lubelszczyźnie. Podstawę pieca, wkopaną w ziemię, tworzy komora ogniowa  z umieszczonym pośrodku kamiennym „kozłem”. Komorę ogniową przykrywa wsparty na „koźle”gliniany ruszt z symetrycznie rozmieszczonymi otwory, które umożliwiają przepływ powietrza i przenikanie ognia. Ponad rusztem wznosi się kopuła pieca, w której umieszcza się przeznaczone do wypału naczynia, obsypana od zewnątrz warstwą ziemi, stanowiącą izolację termiczną kopuły. Z przodu pieca znajduje się palenisko oraz jama przypiecowa. Jednorazowo w piecu można wypalić około siedemdziesięciu typowych dla wczesnego średniowiecza naczyń. W trakcie wypału temperatura wewnątrz kopuły może osiągnąć nawet 1000oC.


Piec


Wnętrze pieca


Wypał


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519