mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Owocne lato w Grodzisko Żmijowiska

Letni sezon 2018 w Oddziale Grodzisku Żmijowiska minął niespodziewanie szybko. Tak bywa, gdy kolejne dni i tygodnie wypełnione są intensywną pracą i mnogością zadań. Tak właśnie było w tym roku w Żmijowiskach. Był to naprawdę owocny sezon i to owocny zadaniami, których rezultaty stały się trwałymi elementami naszego archeologicznego skansenu.

Już od maja trwały intensywne prace przy budowie – jeśli nas nasza wiedza nie myli – pierwszej i jak na razie jedynej w Polsce rekonstrukcji pieca do wytopu szkła, odtworzonego zgodnie z historycznymi przekazami z XII wieku. Tego niezwykle pracochłonnego zadania podjęli się związani z tarnowskim Bractwem Gladii Amici Jarosław Michałek i Marcin Springer z towarzyszami, przy wybitnej i fachowej pomocy Macieja Denefelda. Piec został uruchomiony podczas Warsztatów Archeologii Doświadczalnej i spełnił pokładane w nim nadzieje: kamienno-gliniana konstrukcja przetrwała proces technologiczny przy temperaturze ponad 1100oC i funkcjonowała zgodnie z oczekiwaniami. Do końcowego sukcesu uzyskania szkła z piasku i bukowego popiołu zabrakło naprawdę niewiele. Jesteśmy przekonani, że w roku przyszłym, gdy usuniemy pewne niedociągnięcia (choćby zbyt mokre drewno opałowe) z pełnym powodzeniem uda się przeprowadzić proces pozyskania szkła metodami średniowiecznymi. A tymczasem piec stał się kolejnym obiektem ekspozycyjnym naszej otwartej ekspozycji.

Podobnie rzecz się ma z piecem piekarskim, wybudowanym przez Maciej Denenfelda. Powstał podczas Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, a jego funkcjonowanie osobiście sprawdził sam budowniczy w czasie Słowiańskiego Babiego Lata. Piec działał bez zarzutu, a wypieczone w nim bochenki chleba, wyczarowane wręcz przez Maćka z różnych typów mąk i zakwasów, miały niepowtarzalny smak rodem z minionych wieków. Jesteśmy przekonani, że jeszcze nie raz będzie można spróbować smaku takiego chleba pieczonego w naszym nowym piecu.

Kolejny nowym i trwałym elementem skansenu w Żmijowiskach jest barć – ul kadłubowy wydrążony w sosnowej kłodzie. Pierwotnie zadania jego wykonania w czasie Warsztatów Archeologii Doświadczalnej podjął się Andrei Petrauskas z Ukrainy, ale ponieważ obowiązki służbowe uniemożliwiły jego przyjazd do Żmijowisk, sytuację uratował Bohumir Dragoun i jego ekipa z Muzeum Archeologicznego „Villa Nova” w czeskim Uhrinovie. Szybko i sprawnie, przy pomocy replik średniowiecznych narzędzi ciesielskich, uporali się z – używając dawnej terminologii – „dzianiem barci”. Zadanie to było możliwe do realizacji dzięki wsparciu i życzliwości Nadleśnictwa Kraśnik, które nieodpłatnie przekazało sosnowe kłody do wykonania barci.

Dumni z osiągnięć tego sezonu i nowych obiektów naszej plenerowej ekspozycji pragniemy wszystkim wyżej wymienionym osobom i instytucjom złożyć serdeczne i szczere podziękowania za udział we wzbogacaniu zasobów muzealnych Grodziska Żmijowiska, a także wyrazić nadzieję na dalszą owocną współpracę. Do zobaczenia w przyszłym roku!


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519