mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Edukacja » OFERTA EDUKACYJNA MUZEUM » ZAJĘCIA EDUKACYJNE ORGANIZOWANE W KAZIMIERZU I JANOWCU

Logo MNKD ZAJĘCIA EDUKACYJNE ORGANIZOWANE W KAZIMIERZU I JANOWCU

 

WARSZTATY ORGANIZOWANE PRZEZ DZIAŁ EDUKACJI / KONTAKT: 81 881 00 50 lub mail: edukacja@mnkd.pl

1. WARSZTATY CERAMICZNE
Lepienie z gliny pobudza wyobraźnię, rozwija zdolności manualne, ale przede wszystkim jest wspaniałą zabawą i sprawia ogromną radość. Opowiemy o surowcu oraz narzędziach wykorzystywanych w pracy garncarza. Wyjaśnimy, jak Słowianie wypalali naczynia i jak robimy to teraz. Uczestnicy samodzielnie ulepią naczynie z pełnej kuli oraz wykonają misę dekoracyjną. Każdy też będzie mógł spróbować swoich sił w toczeniu na kole garncarskim. 
Koszt: 15 zł / os.

2. HERBY – ZAPOMNIANE LOGO
Herb to nie tylko znak danego państwa, miasta czy gminy, ale przede wszystkim symbol historii narodu. To właśnie herby znajdujące się początkowo na chorągwiach, a potem na tarczach pozwalały rozpoznać rycerzy na polu walki. Dziś herby są wypierane przez logotypy, ale czy słusznie? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na to pytanie. Każdy uczestnik wykona swój własny herb, w oparciu o zasady heraldyki. 
Koszt: 170 zł / grupa

3. STOLICZKU NAKRYJ SIĘ - HISTORIA ZASTAWY STOŁOWEJ
Picie herbaty w Europie zapoczątkowali portugalscy jezuici, wysłani na misje do Chin. Dzięki kontaktom handlowym, herbata docierała do Portugalii, Holandii, Francji, Niemiec, Anglii i Polski. Eleganckie spotkania przy herbacie stały się codziennością elit w Europie. Ten ekskluzywny napar podawano w bogato zdobionej zastawie stołowej. Wyjaśnimy, do czego służyły poszczególne elementy zastawy, a każdy uczestnik własnoręcznie udekoruje szklany kubek do herbaty. 
Koszt: 170 zł / grupa

4. LINORYT – DRUK WYPUKŁY
Linoryt to ciekawa technika graficzna. Polega na wykonaniu matrycy do odbijania. Autorską pieczątkę pokrywa się farbą i wykonuje odbitki. Uczestnicy zajęć najpierw zobaczą, jak podobne grafiki wykonywali artyści – członkowie kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym, a następnie, każdy zrobi samodzielnie matrycę w technice linorytu.
Koszt: 15 zł / os.

5. CUKREM MALOWANE...
Skąd się bierze cukier i czy jest produktem luksusowym? Jak to z nim było kiedyś, a jak jest teraz? Jakie znaczenie miała cukiernica w dawnych czasach? Odkryjemy wiele słodkich tajemnic. Uczestnicy zajęć przekonają się, że cukier jest również świetnym materiałem plastycznym i że można nim malować obrazy.
Koszt: 170 zł / grupa

WARSZTATY ORGANIZOWANE PRZEZ ODDZIAŁ DOM KUNCEWICZÓW / KONTAKT: 81 8810102 lub mail: kuncewiczowka@mnkd.pl

1. SPACER TRASĄ ARCHITEKTÓW 
Jan Koszczyc Witkiewicz i Karol Siciński to architekci silnie związani z Kazimierzem Dolnym. Miasteczko zawdzięcza swój wygląd ich pracy. Mowa nie tylko o trosce architektów o ratowanie najstarszych, zabytkowych budynków, ale także o obiektach według ich projektów, znajdujących się np. w ścisłym sąsiedztwie kazimierskiego Rynku. Jak wyglądała praca Witkiewicza i Sicińskiego w Kazimierzu? Jakie trudności musieli pokonać by zrealizować swoje wizje? Jan Koszczyc Witkiewicz i Karol Siciński to architekci silnie związani z Kazimierzem Dolnym. Miasteczko zawdzięcza swój wygląd ich pracy. Mowa nie tylko o trosce architektów o ratowanie najstarszych, zabytkowych budynków, ale także o obiektach według ich projektów, znajdujących się np. w ścisłym sąsiedztwie kazimierskiego Rynku. Jak wyglądała praca Witkiewicza i Sicińskiego w Kazimierzu? Jakie trudności musieli pokonać by zrealizować swoje wizje? Jak zapamiętano ich w anegdocie? Opowieść jest połączona z wycieczką po miasteczku. Uczestnicy mogą się wcielić w architektów i samodzielnie zaprojektować własne miasteczko, korzystając z doświadczeń Witkiewicza i Sicińskiego.
Koszt: 170 zł / grupa

2. KAZIMIERZ W FILMOWYM KADRZE
Kazimierz Dolny urzeka filmowców. Okolice Wisły, ruiny zamku, wąwozy czy kazimierski Rynek to gotowe plenery scenograficzne. Jak z urokliwych zakątków korzystają reżyserzy? Jakie miejsca ich inspirują i gdzie Kazimierz jest pełnoprawnym bohaterem filmowych opowieści? Uczestnicy wyprawy odbędą filmowy spacer po miasteczku. Wędrówka jest poprzedzona pokazem przedwojennych filmów, zrealizowanych w Kazimierzu Dolnym. 
Koszt: 170 zł / grupa

3. SPACER LITERACKI PO KAZIMIERZU DOLNYM ŚLADAMI KUNCEWICZÓW
Spacer po miasteczku do miejsc związanych z życiem literatów, ale przede wszystkim opisanych przez Marię Kuncewiczową m.in. w cyklu opowiadań „Dwa księżyce”. Fakty z życia pisarki jej znajomych uzupełniamy anegdotami i historiami o Kazimierzu Dolnym sprzed lat.
Koszt: 170 zł / grupa

4. PRZEDWOJENNA SZKOŁA DOBRYCH MANIER
Czy kobiety należy całować w rękę, kogo przepuszczać w drzwiach, komu ustępować miejsca? Te i inne reguły dobrego zachowania (obowiązujące w przedwojennej Polsce i współcześnie) poznają uczestnicy zajęć. Lekcję zakończą ćwiczenia praktyczne czyli sprawdzian savoir vivre dla młodych dam i dżentelmenów.
Koszt: 170 zł / grupa

5. WALIZKI KUNCEWICZÓW
Prezentacja biografii Marii i Jerzego Kuncewiczów za pośrednictwem pamiątek i dokumentów znajdujących się w ich walizach podróżnych. Uczestnicy zajęć wcielą się w muzealników, których zadaniem będzie uporządkowanie dokumentów, zgodnie z osią czasu, odnoszącą się do ważnych faktów historycznych. Ten proces pozwoli zrozumieć, w jaki sposób historia wpływa na los zwyczajnych ludzi.
Koszt: 170 zł / grupa

6. BAJKI Z KAFLOWEGO PIECA
Opowieść o piecu znajdującym się w Domu Kuncewiczów oraz prezentacja ręcznie zdobionych kafli, z których został wykonany, połączona z opowieścią o pochodzeniu tego cennego przedmiotu. Uczestnicy zajęć, odwołując się do tradycji dawnych technik zdobienia ceramiki oraz legend kazimierskich, własnoręcznie wykonają swoje „kafelki” w technice malowania na ceramice. 
Koszt: 170 zł / grupa

WARSZTATY ORGANIZOWANE PRZEZ ODDZIAŁ PRZYRODNICZY / KONTAKT: 81 8810326 lub mail: przyrodnicze@mnkd.pl

1. PTAKI CUDAKI
Co łączy jaskółkę brzegówkę z zimorodkiem, jak rozróżnić śmieszkę od mewy czarnogłowej i dlaczego mewa siwa do niedawna była nazywana pospolitą – tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów ornitologicznych. Część praktyczna, utrwalająca wiedzę i rozwijająca wyobraźnię, polega na stworzeniu stada ptaków-cudaków, ozdobionych w niepowtarzalny sposób.
Koszt: 170 zł / grupa

2. PRZEPIS NA SKAMIELINY
Dzieci fascynują się dinozaurami, a przecież w morskich głębinach mieszkały równie ciekawe stworzenia. To one zostawiły po sobie liczne skamieniałości. Liczące kilkadziesiąt milionów lat odciski gąbek, ślimaków czy małży, fragmenty szkieletów belemnitów lub zęby rekinów dają obraz fauny sprzed milionów lat. Uczestnicy zajęć będą mogli obejrzeć z bliska i dotknąć prawdziwych skamieniałości, odtworzyć proces ich powstawania za pomocą wody, gipsu i współczesnych muszli oraz stworzyć rekonstrukcję życia morskiego z okresu kredy. 
Koszt: 170 zł / grupa

3. DOMKI DLA MURARKI I BIEDRONKI
Warsztaty są poświęcone owadom zapylającym (m.in. pszczołom, trzmielom i innym dzikim zapylaczom). Uczestnicy będą mogli z bardzo bliska przyjrzeć się niezwykłym okazom owadów czy nauczyć się rozpoznawać te najbardziej pospolite. Zwieńczeniem spotkania będą własnoręcznie wykonane i ozdobione domki – schronienia dla owadów, które można będzie zabrać ze sobą i powiesić w najbliższym otoczeniu.
Koszt: 170 zł / grupa

4. W KAZIMIERSKICH WĄWOZACH
Wycieczka przyrodnicza malowniczymi wąwozami Kazimierza Dolnego. Uczniowie poznają proces powstawania wąwozów, faunę i florę lasów liściastych, a także obserwują zmieniający się podczas wędrówki krajobraz. 
Koszt: 170 zł / grupa

5. Z WIDOKIEM NA WISŁĘ
Wycieczka przyrodnicza prowadząca trasą wzdłuż doliny Wisły. Jej celem jest skarpa w Albrychtówce. Roztacza się stąd jedna z piękniejszych panoram Małopolskiego Przełomu Wisły. W trakcie wycieczki opowiadamy m.in. o ptakach które mają na Wiśle swoje lęgowiska, o roślinach, które przywędrowały na te tereny ze stepów Podola i Besarabii oraz o tym jakie tajemnice kryją wapienne opoki. 
Koszt: 170 zł / grupa

6. MIEJSKA DŻUNGLA
Większość z nas na pytanie „Jakie zwierzęta mieszkają z człowiekiem?” odpowie: psy, koty, chomiki, kanarki, rybki itd. Czy na pewno są to jedyni lokatorzy dzielący z nami nasze domy? Czy aby na pewno na strychu nie nocują nietoperze, a między półkami w spiżarni nie biega popielica? Okazuje się, że nawet wśród dzikich zwierząt można znaleźć prawdziwych mieszczuchów. Podczas warsztatów poznamy mieszkające blisko nas zwierzęta, dowiemy się, co przyciąga je do osiedli ludzkich, jak sobie radzą, kiedy na każdym kroku czai się niebezpieczeństwo. Uczniowie wykonają przyrodniczą widokówkę z wykorzystaniem metody scrapbookingu.
Koszt: 170 zł / grupa

Warsztaty edukacyjne + wejście na dedykowaną tematycznie ekspozycję lub warsztaty na dedykowanej tematycznie ekspozycji muzealnej 170,00 + bilet wstępu na dedykowaną tematycznie wystawę 1 zł / os.

 
 

 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519