mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD OD/KODOWANIE

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym prezentowało w okresie od 23 stycznia do 10 kwietnia 2016 r. wystawę czasową pt. OD/KODOWANIE, poświęconą recepcji sztuki tradycyjnej i folkloru w pracach współczesnych artystów, architektów, projektantów i złotników.

Zagadnienie inspiracji twórczością ludową wśród malarzy, rzeźbiarzy, grafików, architektów, czy projektantów stanowi atrakcyjny temat dla historyków sztuki i kuratorów wystaw, którzy co jakiś czas podejmują próbę zweryfikowania stosunku współczesnych artystów do tradycji. Mając w pamięci takie zjawiska kulturowo-artystyczne, jak "styl zakopiański" zainicjowany przez Stanisława Witkiewicza, młodopolską "chłopomanię", bezpośrednie odwoływanie się do twórczości ludowej przedstawicieli kierunków awangardowych, chociażby formistów, czy wreszcie twórczość znakomitych artystów, którzy transpozycję motywów ludowych na język sztuki wysokiej uczynili swoim znakiem rozpoznawczym, zadajemy sobie pytanie: jak kształtują się zapatrywania dzisiejszych artystów na sztukę ludową, folklor i dziedzictwo kulturowe?

Wystawa pt. OD/KODOWANIE podejmowała próbę odpowiedzi na to pytanie, zadając dodatkowo pytania, w jakim stopniu artystów współczesnych interesują formy i motywy ludowe, czy też stosowanie tradycyjnych materiałów. Czy nastawieni są na kopiowanie dawnych motywów, czy raczej stylizują i swobodnie przekładają tradycyjne rozwiązania na język sztuki współczesnej? Jak się udaje łączyć tradycję z nowoczesnością, chociażby dziedzinie architektury i wzornictwa? Czym jest wreszcie dla nich pojęcie dziedzictwa kulturowego, rodzimej tradycji, korzeni?

Na wystawie prezentowane były paralelnie trzy prezentacje, każda o nieco odmiennym charakterze, jednak wszystkie razem tworzące spójną narrację.

Z jednej strony zaprezentowane zostały "opowieści" zakopiańskich artystów: rzeźbiarza Marcina Rząsy, projektantki mody Elżbiety Krzemińskiej-Owczarz, architekta Jana Karpiela i jego wspólnika Marcina Steindla oraz jubilera Przemysława Wańczyka. Ta część wystawy "zakłada prezentację grupy artystów działających w Zakopanem, miejscu o bardzo bogatej i specyficznej tradycji. Od połowy XIX wieku zaciszna podhalańska wieś stała się jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań polskich elit kulturalnych, politycznych, gospodarczych. Doszło do spotkania i niezwykle twórczego oddziaływania na siebie tradycyjnej kultury i kultury wysokiej. Artyści przybywający pod Giewont inspirowali się i twórczo korzystali z tego, co spotkali na miejscu. Górale przyswajali niezwykle umiejętnie to, co pojawiało się z zewnątrz. Powstawały formy, w których często zacierało się, co jest 'korzeniami', a co 'nowością'. Artyści zaproszeni do wystawy działają w specyficznym rozdwojeniu: pomiędzy unowocześnioną tradycją, a poszukującą swojej tożsamości współczesnością" – pisze Marcin Rząsa, współautor wystawy. W części zakopiańskiej zobaczyć można również fotografie Jarka "Yarrka" Możdzyńskiego, który uchwycił proces powstawania drewnianej rzeźby autorstwa Marcina Rząsy, obrazy i zdjęcia Magdaleny Ciszewskiej-Rząsy, fotografie Zbigniewa Mierczaka, wyroby Pawła Gracjasza i Bogdana Stachonia (tradycyjne spinki do koszul) oraz tytanowa biżuteria Bartłomieja Kolbusza. Dodatkowo eksponowane są prace nieżyjących już artystów, których twórczość miała bezpośredni wpływ na sztukę współczesnych artystów. Wśród nich należy wymienić dzieła Antoniego Rząsy, Henryka Morela, Adolfa Ryszki i Karola Wójciaka zw. "Heródkiem".

Z drugiej strony pokazane zostały prace najlepszych polskich złotników, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych, dla powstania których inspiracją było hasło: FOLK. Szczególny nacisk położony został na zaprezentowanie samego procesu tworzenia biżuterii artystycznej. Podziwiać możemy prace tak uznanych złotników jak: Tomasz Żyłka, Wojtek Rygało, Sława Tchórzewska, Marcin Tymiński, Sonia Tymińska, Tomasz Stajszczak, Marta Rudnicka, Roman Kowalkowski, Majka Woźniak, Andrzej Jacyszyn, Barbara Wierzbanowska, Mariusz Fatyga, Jolanta Kupniewska, Andrzej Kupniewski, Martyna Tejwan, Beata Ciesielska, Małgorzata Podleśna-Zdunek, Agata Bieńkowska, Tomasz Kargul, Dorota Cenecka, Dorota Gulbierz, Margita Radziewicz, Jakub Żeligowski, Agnieszka Działo-Jabłońska, Waleria Ługowska.

Trzecim, uzupełniającym elementem wystawy była prezentacja wybranych przykładów biżuterii artystycznej z kolekcji Magdaleny Kwiatkiewicz, właścicielki poznańskiej Galerii YES. Wśród prac znajdą się także przykłady biżuterii historycznej, pokazujące zagadnienie "kodowania" tradycji przez wcześniejsze pokolenia złotników.

Za przygotowanie "zakopiańskich opowieści" odpowiedzialny był Marcin Rząsa. Prezentację inspiracji i rozwiązań z zakresu współczesnego złotnictwa przygotował Andrzej Kupniewski, od którego pochodziła idea wystawy. Autorką prezentacji kolekcji Magdaleny Kwiatkiewicz była Małgorzata Lisiecka, dyrektor Galerii YES. Kuratorem wystawy ze strony Muzeum Nadwiślańskiego był Seweryn Kuter.

Na wystawie pokazywane były obiekty wypożyczone z Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem, Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, Stowarzyszenia Twórców Form Graficznych oraz kolekcji prywatnych.

PROGRAM WYDARZEŃ:
- 23 stycznia 2016, godz. 13:00 / wernisaż wystawy
- kwiecień 2016 / finisaż wystawy
- Oprowadzania tematyczne po wystawie / każdy czwartek / godz. 10:30 / 21, 28 stycznia, 4, 11, 18, 25 lutego, 3,10, 17, 24, 31 marca, 7 kwietnia
- Wydarzenia organizowane w ramach projektu badawczo-edukacyjnego pn. "Zakopane w Kazimierzu"

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: OD/KODOWANIE
Czas trwania: 23 stycznia – 10 kwietnia 2016
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym / Rynek 19
Godziny otwarcia: w okresie do 31 marca 2016 r. codziennie w godzinach 09:00-16:00 (z wyjątkiem 27 marca 2016), w dn. 1-10 kwietnia codziennie w godz. 10:00-17:00.
Koncepcja prezentacji STFZ: Andrzej Kupniewski
Koncepcja prezentacji "zakopiańskich opowieści": Marcin Rząsa
Koncepcja prezentacji kolekcji Galerii YES: Małgorzata Lisiecka
Kurator wystawy: Seweryn Kuter
Współpraca organizacyjna: Norbert Kiljan, Anna Polak, Aleksandra Duda, Jarosław Goś
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan
Hashtagi: #Odkodowanie #ZakopanewKazimierzu

Partnerzy wystawy:

       

Patroni medialni:
       


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519