mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Logo MNKD ODDZIAŁ DOM KUNCEWICZÓW

Wnętrza Domu Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym przy ul. Małachowskiego 19 poprzez lata przechodziły zasadnicze przeobrażenia, dlatego też stałą ekspozycję odtworzono na podstawie dokumentacji, opracowanej przez historyka sztuki, mgr. Cezarego Kocota, w latach 80. XX wieku, za życia Marii i Jerzego Kuncewiczów.
 
POKÓJ KOMINKOWY
Latarnia jest jednym z dwóch przedmiotów z pierwotnego wyposażenia domu. Drugi, piec huculski, znajduje się w Salonie. Balustrada z motywem wiewiórki została zaprojektowana przez Karola Sicińskiego. Przedwojenny projekt zrealizowano dopiero po wojnie. Ława projektu Antoniego Michalaka, malarza i pedagoga, przyjaciela Kucewiczów, powstała w czasie okupacji. Nad ławą wisi siedmioramienna aplika żelazna, kupiona w Kalifornii, na niej rycerzyk z Taorminy we Włoszech. Umieszczono tu również obrazy pędzla Jerzego Gnatowskiego (pozostającego w bliskiej znajomości z państwem Kuncewiczami). Obok wisi "Parlament w Ottawie" Mary Littauer-Schneider, przyjaciółki Marii Kuncewiczowej. Nad prawymi drzwiami wiodącymi do salonu wisi rysunek "japoński", z ptaszkiem, Anny, obecnie Krasnowolskiej, córki Jana Józefa Szczepańskiego, wybitnego pisarza, bratanka Marii Kuncewiczowej. Pod spodem umieszczono "Głowę kobiety" Stana Appenzellera, natomiast po lewej stronie drzwi "Kazimierz" Tadeusza Michalaka oraz Matkę Boską z Dzieciątkiem – obrazek na szkle. Na kominku stoi drewniana szopka-pozytywka oraz makieta "Santa Marii" Krzysztofa Kolumba. Obok wisi scena z Londynu Feliksa Topolskiego, a nad schodami plakat monodramu według "Cudzoziemki" Kuncewiczowej, który wykonywała przed laty Anna Lutosławska.
 
GABINET KUNCEWICZA
Większość mebli znajdujących się w Domu Kuncewiczów została zakupiona po II wojnie w Radomiu od antykwariuszy braci Szuszczykiewiczów (biedermeier, chippendale, Ludwik Filip). Stół należał do Leona Wyczółkowskiego. Stoi na nim portret Jana Pawła II z odręczną dedykacją dla Kuncewiczów. Po obu stronach okna, na ścianie zachodniej, znajdują się projekty kostiumów teatralnych wykonane przez Irenę Lorentowiczównę, przyjaciółkę pisarki. Wisi tam również fotografia babki Marii Kuncewiczowej – Zofii z Góreckich Dziubińskiej. Nad serwantką umieszczono portret Jerzego Kuncewicza, wykonany sangwiną w roku 1962 przez Antoniego Michalaka.

SALON
Za oszklonymi drzwiami dzielącymi salon, przy oknie wiszą fotograficzne portrety Marii i Jerzego Kuncewiczów wykonane przez Zofię Nasierowską.  Tuż obok możemy zobaczyć jedyny przedmiot, który zachował się w ze spalonego w czasie II wojny światowej mieszkania Kuncewiczów w Warszawie. Jest to makata z Chun Czumu zwana turkiestańską. Między oknami wisi "Podwójny portret Kuncewiczów" wykonany sangwiną przez Antoniego Michalaka. Piec, jeden z najciekawszych elementów Domu Kuncewiczów, został wybudowany przed II wojną światową z kafli trzech innych piecyków. Pochodzi z Huculszczyzny, z Karpat Wschodnich, regionu ciekawego krajobrazowo i etnograficznie, który zachwycał i inspirował artystów Międzywojnia.
Po lewej jego stronie znajduje się litografia Leona Wyczółkowskiego przedstawiająca kościół św. Wojciecha i przytułek św. Łazarza w Lublinie. Po obu stronach pierwszych drzwi, wiszą obrazy Władysława Filipiaka ("Targ w Kazimierzu" i "Portret Jerzego Kuncewicza").

KLATKA SCHODOWA, PODEST
Zawieszono tu między innymi "Nosiwodę" Chaima Goldberga, urodzonego w roku 1917 w Kazimierzu Dolnym (zm. w r. 2004 na Florydzie), wczesny pejzaż Franciszka Kmity "Wieża Dorotka w Płocku" oraz kopię "Targu w Massindi" Feliksa Topolskiego.
 
POKÓJ DZIENNY APARTAMENTU MARII KUNCEWICZOWEJ
W latach 60. i 70. XX wieku w tym pokoju mieszkał Jerzy Kuncewicz. Tutaj też pisał przy stole empire z okrągłym blatem. Po jego śmierci w tym pokoju zamieszkała Maria Kuncewiczowa. Tutaj umarła na łóżku, nad którym wisi szkic do jej portretu pędzla Stanisława Appenzellera oraz reprodukcja obrazu Feliksa Topolskiego. Dzieło to przed II wojną światową zdobiło kawiarnię Instytutu Propagandy Sztuki w Warszawie. Wśród przedstawionych pisarzy i polityków znajduje się Jerzy Kuncewicz. Chusta kaszmirowa pochodzi ze Szkocji. Nad kanapą wiszą następujące obrazy: kopia "Portretu Jerzego Kuncewicza" Stana Appenzellera (dar Witolda Kuncewicza z roku 2005), pod nim "Matka Boska Skalmierska", a po prawej stronie "Biskupy polskie" Nikifora, po lewej natomiast angielska wersja "Śniadania na trawie". Przy oknie wisi reprodukcja obrazu Diego Rivery "Dziewczyna meksykańska".
 
SYPIALNIA Z GARDEROBĄ
W alkowie znajduje się łóżko pisarki. Przed nim leży kaukaski dywanik pochodzący z domu dziadków Kuncewiczowej w Taganrogu nad Morzem Azowskim. Pod oknem stoi biurko pisarki, przerobione z komody. Na nim znajdują się liczne fotografie rodzinne, przedstawiające: matkę pisarki, męża i syna, synową i wnuka. Na ścianie, po o prawej, stronie wisi kopia "Portretu Witolda Kuncewicza w stroju wojskowym" Feliksa Topolskiego (dar Witolda Kuncewicza z roku 2006). Szafy w ścianie stanowiły w latach międzywojennych nowatorskie rozwiązanie wnętrzarskie.
 
KUCHNIA
To eleganckie i wygodne pomieszczenie było także miejscem spotkań krewnych i przyjaciół Marii i Jerzego Kuncewiczów. Tutaj gospodarz – w wykształcenia przyrodnik i prawnik –  przygotowywał znakomite dania, miedzy innymi Irish Stew.

POKÓJ WITOLDA
Miejsce pokazów czasowych i recepcja.


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519