mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » WYSTAWY CZASOWE » Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki. Wystawa malarstwa z kolekcji prywatnych

Logo MNKD Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki. Wystawa malarstwa z kolekcji prywatnych

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym ma przyjemność zaprosić na wystawę malarstwa polskiego z kolekcji prywatnych "Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki!". Można zobaczyć na niej dzieła czołowych artystów polskich, takich jak Wyczółkowski, Mehoffer, Malczewski, Fałat, Hofman i Weiss.

Zgodnie z misją Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, której założeniem jest prezentowanie zwiedzającym zbiorów prywatnych oraz upowszechnianie zjawiska kolonii artystycznych, mamy przyjemność pokazania po raz pierwszy publicznie prywatnej kolekcji malarstwa polskiego z XIX i XX wieku. Kolekcja powstawała od lat 70. XX wieku. Zawiera liczne prace malarzy młodopolskich, ale także dzieła artystów awangardowych oraz przedstawicieli sztuki współczesnej.

Kazimierz Dolny jest miejscem szczególnym, bliskim artystom od dwustu lat, dlatego prezentujemy wystawę, która dotyka niezwykle istotnego problemu, jakim jest poszukiwanie przez malarzy własnej przestrzeni. Rozumiemy ją wielorako. Wychodzimy od fizycznie określonego, konkretnego miejsca, odczytywanego jako topos Arkadii. Takim miejscem dla Wojciecha Weissa była Kalwaria Zebrzydowska, dla Juliana Fałata najpierw Osiek koło Oświęcimia, później jego ukochana Bystra koło Bielska-Białej. Pokazujemy prace artystów, którzy związani byli z małymi ośrodkami zwanymi kolonią artystyczną, gdzie uciekali od zgiełku miasta, i gdzie mogli stworzyć swoją własną malarską rzeczywistość. Dawało to im poczucie wolności. Stanisław Kamocki, Stefan Filipkiewicz, Tytus Czyżewski czy Leon Wyczółkowski wyjeżdżali do Zakopanego. Czesław Rzepiński przebywał w Krzemieńcu (obecnie na Ukrainie), gdzie brał udział w Rysunkowym Ognisku Wakacyjnym. Wlastimil Hofman osiadł w przedwojennej kolonii artystycznej, jaką była Szklarska Poręba.


Wojciech Weiss, Aneri na plaży w Jastrzębiej Górze, olej na płótnie, kolekcja prywatna

Swoje ulubione miejsca posiadali także artyści awangardowi. Od lat 60. do 80. XX wieku wyjeżdżali na plenery do Osiek nad jeziorem Jamno (tzw. Kaliskie Plenery). Było to miejsce dyskusji na temat nowym trendów w sztuce. Spotykało się tam kilkudziesięciu malarzy, krytyków i naukowców, którzy mieli możliwość „rzeczywiście swobodnego kontaktu”, i gdzie „wszelkie formy aktywności artystycznej mogły się swobodnie realizować”.

Poszukiwanie własnego locus dotyczyło także potrzeby odnalezienia miejsca w sztuce. Alfons Karpiński napisał: „pozostałem wierny swojemu malarstwu i nigdy tego nie żałowałem”. Maja Berezowska twierdziła, że nie ma dla niej „nic wspanialszego niż ciało ludzkie i póki żyję, będę je rysować”. Inni szukali dla swojej sztuki miejsca w zastanych nurtach artystycznych, jak Czesław Rzepiński czy Tytus Czyżewski.

PROGRAM WYDARZEŃ:
- 30 marca / sobota / godz. 13:00 / wernisaż wystawy
- 31 marca / niedziela / godz. 12:00 / Oprowadzanie kuratorskie po wystawie / dr Seweryn Kuter / bilet wstępu
- 7 kwietnia / niedziela / godz. 12:00 / Oprowadzanie kuratorskie po wystawie / dr Seweryn Kuter / bilet wstępu

INORMACJE O WYSTAWIE:
Kuratorzy: Dorota Seweryn-Puchalska, dr Seweryn Kuter
Miejsce: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym / Galeria Wystaw Czasowych / Rynek 19
Termin wystawy: 31 marca – 21 lipca 2019
Hashtag: #powietrzesztuki


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519