mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Od pnia do dłubanki

W tym roku Muzeum Nadwiślańskie zawarło umowę o partnerskich działaniach z lubelskim Stowarzyszeniem Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. Fakt ten był jedynie zformalizowaniem rzeczywistej współpracy, która zapoczątkowana została spektakularnymi działaniami już w roku ubiegły. Dzięki członkom Stowarzyszenia Oddział Grodzisko Żmijowiska wzbogacił się o stylowe stoły i ławy niezbędne w funkcjonowaniu archeologicznego skansenu, a latem ubiegłego roku po raz pierwszy nad Jankówką pojawili się uczestnicy ogólnopolskiego zlotu rekonstruktorów kultury wczesnego średniowiecza Wilczy Trop.

Jednak najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym w Żmijowiskach przez lubelskich wojów pod przywództwem Sławomira Guza i Pawła Szafrana było wykonanie drewnianej łodzi jednopiennej czyli tzw. dłubanki. Materiał na łódź w postaci potężnego topolowego pnia nieodpłatnie przekazało Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskiem – wieloletni partner i mecenas Grodziska Żmijowiska. Prace rozpoczynały się powoli, gdyż był to debiut w dziedzinie szkutnictwa zarówno wojów ze Stowarzyszenia jak i archeologów z Muzeum Nadwiślańskiego. Jednak szczęśliwie pod koniec sierpnia 2016 podczas finału Warsztatów Archeologii Doświadczalnej prototyp – bo tak chyba należy to określić – dłubanki spłynął na fale Chodelki. Jak to zwykle w archeologii doświadczalnej bywa dopiero wtedy ujawniły się jej wszystkie wady i zalety. Jesienią łódź odbyła swój pierwszy rejs do młyna w Kosiorowie. Tam została wyciągnięta z wody  i przetransportowana do bazy terenowej Oddziału w Żmijowiskach, gdzie przezimowała.

Z początkiem maja 2017 znów poszły w ruch topory, ciosła (i nie tylko) – dłubanka nabrała nowych kształtów, proporcji. Rzec można – wyszlachetniała. Nadanie jej ostatecznego kształtu i odpowiednich właściwości wymaga jeszcze nieco pracy, ale z pewnością już niedługo znów zakołysze się na falach Chodelki lub Jankówki. Nastąpi to albo pod koniec maja albo w połowie czerwca podczas kolejnego Wilczego Tropu. O ostatecznym terminie wodowania powiadomimy. A tych którzy żałują, że nie wzięli udziału w budowie dłubanki informujemy, że w Grodzisku Żmijowiska czeka jeszcze jeden pień...


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519