mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wizyta w muzeum » AKTUALNOŚCI » OD KAZIMIERZA DO KAZIMIERZA. WSPÓŁCZESNA GRAFIKA POLSKA / do 6 stycznia

Logo MNKD OD KAZIMIERZA DO KAZIMIERZA. WSPÓŁCZESNA GRAFIKA POLSKA / do 6 stycznia

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza do Galerii Wystaw Czasowch w Gmachu Głównym przy Rynku 19 na wystawę pt. „Od Kazimierza do Kazimierza. Współczesna grafika polska”.
 

Zapraszamy na szczególną wystawę prezentującą prace 27 grafików. Towarzyszy ona Spotkaniom Graficznym, które odbywały się w dniach 10-16 września br. W tym roku graficy z całej Polski, po kilkuletniej przerwie, powrócili do Kazimierza, żeby wskrzesić na nowo dawną tradycję plenerów artystycznych. Pierwsze Spotkania Graficzne w Kazimierzu odbyły się w 1986 r. Ostatnie w 2008 r. Miasteczko stawało się wówczas miejscem dyskusji o kondycji polskiej grafiki. Spotkania dawały możliwość nie tylko wymiany myśli, ale także integrowały środowisko tworząc pewnego rodzaju wspólnotę artystyczną.

Wystawa pokazuje prace nie tylko tych artystów, którzy biorą udział w tegorocznych Spotkaniach, ale także tych, którzy przyjeżdżali do Kazimierza wcześniej. Prezentacja jest niezwykle spójna. Wkraczamy w strukturę świata zapisaną artystycznym, zindywidualizowanym głosem. Każdy z grafików, na równych prawach, wypowiada się wnosząc swoją silną osobowość twórczą. Całości daje wielopłaszczyznowy obraz rzeczywistości w jej szerokim znaczeniu. Grafika jest tym szczególnym medium, które wyklucza mimetyzm, narrację, a pozwala na uchwycenie niuansów życia, tajemnic, emocji. Pozwala sięgnąć do istoty bytu. A także umożliwia wizualizację abstrakcyjnych pojęć określających świat, takich jak pamięć, mit czy przestrzeń i czas. Grafika ma swój język, a jego odmienność od innych dziedzin sztuki, daje zupełnie nowe możliwości. Język w pełni autonomiczny w rozumieniu niezależnej kreacji. Daje możliwość balansowania pomiędzy rzeczywistym a nierzeczywistym. Wystawa pokazuje człowieka w jego makro- i mikroświecie. Takiego, który musi wielokrotnie zderzyć się z brutalna rzeczywistością.
Prace są wykonane w różnych technikach graficznych, od linorytu, poprzez akwafortę, mezzotintę, suchą igłę, drzeworyt, aż do wydruku cyfrowego. Stosowane są także techniki własne. Wykorzystywane są różne podłoża.

Wystawie towarzyszy katalog. Jest on szczególny. Z jednej strony prezentuje artystów biorących udział wystawie. Z drugiej podkreśla rangę Spotkań Graficznych przypominając, w formie zdjęciowego kalendarium, historię poprzednich.
Dorota Seweryn-Puchalska


Artyści, których prace prezentowane są na wystawie:
Jan Baczyński, Stanisław Bałdyga, Marek Basiul, Agnieszka Cieślińska, Jan Ferenc, Paweł Frąckiewicz, Jadwiga Kaim-Otręba, Andrzej Kalina, Zofia Kopel-Szulc, Anna Kowalska-Szewczyk, Tomasz Kukawski, Anna Kulczyńska-Popławska, Piotr Lech, Zbigniew Lutomski, Grzegorz D. Mazurek, Grzegorz Nowicki, Ryszard Otręba, Henryk Ożóg, Mirosław Pawłowski, Adam Romaniuk, Michał Rygielski, Jolanta Słomianowska, Barbara Sosnowska-Bałdyga, Jacek Szewczyk, Krzysztof Szymanowicz, Henryk Tomczak, Andrzej Węcławski.

   

 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519