mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Nocturn z Zamkiem w Janowcu

Nokturn z zamkiem w Janowcu, poł. XIX w., gwasz, papier.


Fot. Nokturn z zamkiem w Janowcu, Piotr Jaworek, 2017 r.

 

Wśród licznych niezwykle interesujących eksponatów znajdujących się w salonie dworu z Moniak, znajduje się jeden, niepozorny, acz bardzo interesujący i nastrojowy obraz. Tematem tego, nieznanego autorstwa obrazu jest nocny widok zamku janowieckiego. W centrum kompozycji na stromym, porośniętym drzewami wzgórzu „majaczy” ciemna sylweta zamku, ujętego od strony zachodniej, z jej wyraźną dominantą – wieżą Franciszki, zwieńczoną hełmem. Zamek już wtedy będący ruiną przedstawiony jest na tle granatowego nieba z obłokami, zza których wyłania się księżyc w pełni. W tle widoczne wzgórza po drugiej stronie Wisły, na których lokuje się osada rybacka Męćmierz, a tuż obok zamku po prawej stronie kompozycji widoczne jest pogrążone w ciemnościach miasteczko Janowiec, nad którym góruje wieża kościoła parafialnego, ujęte tylko konturowo. Zamek uchwycony ze zbocza wąwozu, które poprzedzają niewielkie zarośla. Po lewej stronie kompozycji, w mroku, wąwozem, w kierunku wzgórza z krzyżem podąża para ludzi. Ujęcie zamku w ten sposób z zaakcentowaną Wieżą Franciszki przywołuje na myśl historię opisaną przez Klementynę z Tańskich Hoffmannową o miłości młodej szlachcianki Franciszki Krasińskiej do królewicza Karola Wettyna, syna Augusta III, której pewien najbardziej romantyczny fragment rozgrywał się właśnie w Janowcu.

Łukasz Rejowski

KARTA PRACY


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519