mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Niech się plecie

Wystawa zaprezentowana została w zabytkowym Spichlerzu z Podlodowa, zlokalizowanym na terenie Oddziale Zamek w Janowcu. Jest częścią projektu pn. "Plecionkarskim szlakiem Polski", realizowanego przez Stowarzyszenie Serfenta z Cieszyna w latach 2010 i 2011 oraz jego poprzedniej edycji pn. "Plecionkarskim szlakiem Wisły" z lat 2009 i 2010.

Głównym założeniem projektów była dokumentacja oraz popularyzacja twórczości tradycyjnych plecionkarzy – twórców i twórczyń ludowych, rzemieślników oraz wiejskich artystów żyjących i działających w różnych zakątkach Polski oraz za granicą. Oba przedsięwzięcia miały na celu zbadanie współczesnej kondycji plecionkarstwa - obecnie używanych form i materiałów, zachowanych tradycji, pieśni, jak też rynku zbytu i przyszłości dla tej dziedziny rękodzieła. Grupa badaczy wyruszyła w Polskę stawiając sobie zadanie iście detektywistyczne. Dwóch etnologów wraz z mistrzem koszykarzem-plecionkarzem oraz fotografem-operatorem filmowym przemierzyło tysiące kilometrów szlakiem Wisły, a następnie całego kraju, w celu rozpoznania i uchwycenia wszystkich przejawów plecionkarskiego „fachu”. Miejscowością, do której dotarli badacze była także nieodległa od Janowca Lucimia. Jej plecionkarstwo określili jako wyjątkowe. Powstają tam wiklinowe kosze kabłącoki, słynne w całej okolicy.

Hasłem towarzyszącym wystawie było 'spotkanie'. Tych spotkań za nami jest już wiele, a każde niepowtarzalne. Dotarcie do poszczególnych osób i ich indywidualnej historii było możliwe dzięki prowadzeniu pogłębionych wywiadów etnograficznych. Wyprawy badawcze miały miejsce przede wszystkim w Polsce, ale także za granicą – do tej pory odwiedziliśmy miejscowości Obwodu Lwowskiego na Ukrainie oraz Dolne Łużyce w Niemczech.

Aranżacja wystawy przybliżyła proces, jakim jest prowadzenie rozmów, wywiadów i badań ze spotykanymi osobami. Jej zwiedzanie zakładało stopniowe odkrywanie świata twórcy-plecionkarza przed badaczem.

Ekspozycja obejmowała kilkanaście barwnych, wielkoformatowych fotografii oraz wyroby plecionkarskie.

Informacje o wystawie:
Tytuł wystawy: "Niech się plecie"
Termin wystawy: 30 sierpnia – 2 października 2016
Miejsce: Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Zamek w Janowcu / Spichlerz / 24-123 Janowiec, ul. Lubelska 20
Warsztaty tradycyjnego plecionkarstwa: 1 i 2 października 2016
Autorzy zdjęć: Paulina Adamska-Malesza, Magdalena Kokora, Krystian Pisowicz, Natalia Wenclik-Olszewska, Anna Zelech
Zespół badawczy: Paulina Adamska-Malesza, Zdzisław Kwasek, Krystian Pisowicz, Zbigniew Polaczyk, Natalia Wenclik-Olszewska, Anna Zelech
Kuratorki wystawy: Paulina Adamska-Malesza, Anna Falkiewicz, Anna Krężelok
Organizatorzy: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu DOlnym / Oddział Zamek w Janowcu,
Stowarzyszenie Serfenta
Pobierz: O Lucimi


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519