mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » Nazywam się człowiek. Rzeźba Sylwestra Ambroziaka

Logo MNKD Nazywam się człowiek. Rzeźba Sylwestra Ambroziaka

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zorganizowało w Oddziale Kamienica Celejowska wystawę rzeźb Sylwestra Ambroziaka, jednego z najciekawszych współczesnych artystów polskich. Wystawa nosiła tytuł "Nazywam się człowiek".

 

Tytuł wystawy wyraźnie kierował nas na świat człowieka pokazując jego skomplikowaną strukturę, wręcz tajemnicę, którą w sobie nosi. Bo co właściwie znaczy człowiek? Za Alexisem Carrelem możemy powiedzieć, że człowiek pozostaje istotą nieznaną. I Ambroziak niczym filozof stawiał pytania i sięgał do różnych warstw człowieczeństwa próbując tę tajemnicę odkryć. Po pierwsze wskazywał: oto człowiek. Gdy patrzyliśmy na surową sylwetę rzeźb, ze śladami dłuta, widocznym gestem Artysty, nie mamieliśmy wątpliwości, że to postać ludzka. Ale jej zaburzone proporcje nie mieściły się ani w kanonie Polikleta, ani w proporcjach Witruwiusza. Były wręcz prowokująco brzydkie. Artysta nie szukał ideału i piękna, szukał prawdy o człowieku, który obecny jest w świecie poprzez swoją cielesność. Ten byt cielesno-duchowy, jak określa go św. Tomaszem, „w ciele i poprzez ciało może naprawdę sprawczo działać jako człowiek, wchodząc w kontakt ze światem rzeczy realnie istniejących” (o. Mieczysław Krąpiec). Dlatego rzeźba pokazywała człowieka w pełni, podkreślając także zmysły i seksualność. Niepokoiła twarz, trochę nieludzka, jakby maska. Powtarzała się w każdej rzeźbie, nie po to, żeby stać się sygnaturą artysty, ale po to, żeby znieść jednostkowość postaci i nadać jej uniwersalność. Mowa tu o istnieniu i istocie, a dalej o wartościach i ułomnościach każdego człowieka. Nagle ta wyrzeźbiona postać stała się nam bliska. Była rodzajem medium, poprzez które odnaleźliśmy samego siebie. Ten człowiek, to ja. Ale przecież istniejemy także w dialogu z innym człowiekiem, istniejemy w strukturze społecznej. Żyjemy w świecie wartości czy może ich braku. Dlatego Artysta zestawił rzeźby tak, żeby były w relacjach do siebie, nie zawsze wyraźnie odczytywalnych, ale budzących emocje, niepokój, wewnętrzne poruszenie. Czuliśmy, że oprócz dobra istnieje zło i ten człowiek zamknięty w drewnie lub w silikonie to zło poczuł, stąd widoczne w nich jest cierpienie, ból czy poczucie osamotnienia.

Artysta pokazał człowieka okaleczonego. Jest znakomitym obserwatorem i komentatorem dzisiejszych zjawisk, dlatego nie poprzestaje na abstrakcyjnych pojęciach i ogólnikach. Dotyka tematów aborcji, agresji czy przemocy. Gdy wchodziliśmy do pierwszej sali na górze zderzyliśmy się ze wzrokiem wpatrzonych w nas siedzących dzieci. Czuliśmy, że nie były radosne i beztroskie. Tym bardziej, ze słyszeliśmy rozpaczliwy płacz. W pustej przestrzeni obok stało łóżeczko z pozostawionym, płaczącym dzieckiem. Wyznaczało oś wystawy, a może początek trudnej historii człowieka. Pozostawione na długo, może na zawsze, nie poczuje miłości i bliskości. Obok w sali leżały kolejne, odrzucone, nienarodzone niewiniątka. Oczywiste jest skojarzenie z biblijną „rzezią niewiniątek”. Niewinne, bezbronne ofiary. W kolejnych salach rozgrywał się świat dorosłych, zanurzonych w rzeczywistości pełnej nietolerancji, samotności i wrogości. Artysta pokazał jak trudny jest, wskazany przez Martina Bubera, dialog ja – ty. W każdej przestrzeni rozgrywała się scena, teatrum, niczym teatr życia. To szekspirowski dramat dotykający natury człowieka. A także tragedia rozgrywająca się, niczym u Dostojewskiego, w duszy człowieka.

Sylwester Ambroziak (ur. 1964) – studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie w pracowniach profesorów: J. Jarnuszkiewicza, S. Kulona i G. Kowalskiego. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, instalacją oraz eksperymentalnym filmem animowanym. Obecnie jest jednym z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy polskich. Trzykrotnie nominowany do nagrody „Paszporty Polityki”. Swoje prace prezentował na ponad 80 wystawach indywidualnych i około 120 zbiorowych w Polsce i na świecie.

 

WYDARZENIA:
4 czerwca 2017 / niedziela / godz. 13:00 / Wernisaż wystawy
- 2 lipca / niedziela / godz. 13:00 / Otwarte oprowadzanie po wystawach czasowych / Dorota Seweryn-Puchalska

- 5 sierpnia / sobota / godz. 16:00 / Spotkanie autorskie Sławomira Marca / W ramach Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi"

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: "Nazywam się człowiek"
Czas trwania wystawy: 5 czerwca – 5 listopada 2017
Miejsce: Oddział Kamienica Celejowska / Kazimierz Dolny / ul. Senatorska 11
Kurator wystawy: Dorota Seweryn-Puchalska
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan
Hashtag: #SylwesterAmbroziak

Sponsor:

Partner wydarzenia:

Patroni medialni 

             


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519