mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Lokalizacje » Oddział Zamek w Janowcu » Nadwiślańska Noc Muzeów z Archeologią w Zamku w Janowcu

Logo MNKD Nadwiślańska Noc Muzeów z Archeologią w Zamku w Janowcu

Oddział Zamek w Janowcu zaprasza w sobotę 18 maja w godz. 19:00 – 23:00 na wyjątkowe spotkanie z archeologią. W Nadwiślańską Noc Muzeów dzięki goszczącym w zamku badaczom będziemy mogli poznać wybrane zagadnienia z dziejów osadnictwa regionu Małopolskiego Przełomu Wisły.

 Przeniesiemy się m.in. do okresu górnej epoki kamienia, zwanej kulturą oryniacką, by przybliżyć niezwykle interesujące obozowisko łowców mamutów, na którego ślady natrafiono jeszcze w XIX w. w Górze Puławskiej. Poznamy także dzieje wczesnośredniowiecznego grodziska w Żmijowiskach. Dzięki pokazom archeologii doświadczalnej zasmakujemy pożywienia, które jedli ówcześni Słowianie. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną wyniki i zabytki z najnowszych badań archeologicznych w okolicy Janowca, m.in. rzymskie denary, średniowieczne aplikacje ubiorów i wiele innych. Wyjątkową podróż  po ruinach zamku będzie można odbyć z wieloletnią jego badaczką Panią Marią Supryn. Będzie to barwna opowieść ukazująca przekształcenia budowlane zamku w oparciu o odkrycia archeologiczne. Badaczka przedstawi także sposób w jaki organizowano pierwsze wykopaliska w ruinach zamku oraz omówi najciekawsze odkryte zabytki. Tej nocy będzie można spotkać także legendarną Czarną Damę. Dla najmłodszych dobry duch janowieckiego zamku przygotował słodki poczęstunek!
Zapraszamy do Zamku w Janowcu!

                                                        

PROGRAM:
Ekspozycja muzealna w Domu Północnym w Zamku w Janowcu / Wystąpienia ilustrowane prezentacjami

– godz. 19:30 – Sebastian Wardak, „Paleolityczni myśliwi w Górze Puławskiej”  
– godz. 20:00 – Grzegorz Kuś, „Najnowsze odkrycia archeologiczne w okolicy Janowca: pradzieje do wczesnego średniowiecza”
– godz. 20:30 – Paweł Lis, „Grodzisko Żmijowiska – muzeum niezwykłe”
– godz. 21:00 – Grzegorz Kuś, „Najnowsze odkrycia archeologiczne w okolicy Janowca: średniowiecze do czasów nowożytnych” – wystąpienie połączone z prezentacją odkrytych zabytków
Dziedziniec zamku
– godz. 19:00 – 23:00 – Hanna Lis „Smaki wczesnego średniowiecza” – pokazy kuchni średniowiecznej w tym pokaz przygotowywania i pieczenia pierwotnych form pieczywa (podpłomyki), gotowanie w glinianych naczyniach (żur, soczewica) z możliwością poczęstunku, pogadanka o kulturze kulinarnej dawnych Słowian.
 – godz. 21:30 – Maria Supryn – oprowadzanie z archeologiem po janowieckim zamku – tematyczne oprowadzanie po ruinach zamku z wieloletnią badaczką zamku. Będzie to barwna opowieść ukazująca przekształcenia budowlane zamku w oparciu o odkrycia archeologiczne. Badaczka przedstawi także sposób w jaki organizowano pierwsze wykopaliska w ruinach zamku oraz omówi odkryte najciekawsze zabytki (ceramika, kafle etc.).

UWAGA:
Z powodu wysokiego stanu Wisły Prom Janowiec nie kursuje.

 

 

 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519