mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Moim daniem...

Muzeum Nadwiślańskie zaprasiło pod koniec lipca 2018 r. obejrzenia wystawy biżuterii 'Moim zdaniem'. Prace współczesnych złotników i projektantów zaprezentowane zostały w Srebrnych Przestrzeniach, w holu Gmachu Głównego przy Rynku 19.

Biżuteria od pradziejów niesie wiele znaczeń. Jest ozdobą ciała i stroju, lokatą, wyrazem emocji – od pięknych do agresywnie destrukcyjnych, jest przedmiotem badanym przez archeologa i psychologa, informacją dla widza i historyka, obiektem tworzonym przez mistrza i ignoranta, rekwizytem artysty i kabalisty, symbolem władzy i żałoby, manifestem politycznym i religijnym, rzeczą piękną lub kiczem. Towarzyszy ludziom od zawsze.

Pojęcie biżuterii dziś jest szczególnie często definiowane. Biżuterię określa się mnóstwem przymiotników. Bywa artystyczna, konceptualna, seryjna, historyczna, szlachetna, minimalistyczna, pradziejowa, recyklingowa, wirtualna, post-coś-tam, trendy i passe, klasyczna i nowoczesna, autorska i komercyjna…

Jaka zatem jest dzisiaj, tu i teraz? Jaka jest w Polsce, a jaka w Europie? Wszelaka.  Ale coraz rzadziej niesie ze sobą coś, co należałoby określić jako narrację rozumianą poprzez czytelny komentarz, protest, negację, aplauz lub pytanie. Dziś biżuteria dużo częściej „wygląda”, jest „designerska” lub „markowa”, przestała dawać znaki (no, może poza dewocjonaliami). Wtapia się w sylwetkę właściciela i jego sztafaż, jest mało ważna.

Na forach społecznościowych, w prywatnych rozmowach wyrażamy swoje opinie na  rozmaite tematy: społeczne, polityczne, medyczne, ekologiczne itd. Pragnąc, aby te opinie nie były ulotne, zaprosiliśmy szeroki krąg złotników, żeby to swoje zdanie przekazali technikami złotniczymi, wyrazili je poprzez biżuterię lub obiekty złotnicze. Żeby do kształtu i formy przedmiotu dołożyli narracyjną treść, swój czytelny komentarz. Zastrzegliśmy jednak, że komentarze nie mogą dotyczyć wszelakich religii i form ich celebrowania, obawialiśmy się, że wystawa stanie się zbyt jednostronna.

Pomysł zorganizowania takiej wystawy zrodził się podczas spotkań w sandomierskiej Galerii Otwartej prowadzonej przez Mariusza Pajączkowskiego. Swoje uwagi wnieśli Michał Gradowski i prof. Irena Huml – wybitni specjaliści i znawcy sztuki złotniczej. Idea ewoluowała dość długo, zaś impulsem do opracowania scenariusza wystawy było zaproszenie przez Andrzeja Sadowskiego, organizatora targów Jubinale, do pokazania wystawy podczas czerwcowego spotkania branży złotniczej w Krakowie.

Zaproszenie do udziału w wystawie rozesłaliśmy do wszystkich środowisk zajmujących się sztuką złotniczą, do szkół i akademii, do plastyków i rzemieślników, do cechów i do osób złotnictwo traktujących jak hobby. Odzew był interesujący – swoje prace nadesłali profesorowie wyższych szkół artystycznych (prof. Andrzej Szadkowski i prof. Andrzej Boss), ale też uczniowie liceów plastycznych o specjalności złotnictwo (Oliwia Zembaty czy Miłosz Bukowski), czołowi polscy artyści zajmujący się sztuką złotniczą (Jacek Byczewski, Piotr Cieciura czy Zosia i Witek Kozubscy), jak również rzemieślnicy (Tadeusz Jaśkowiak czy Maciej Pietrzkiewicz). Przekrój wiekowy i środowiskowy jest spory i to chyba jest jeden z elementów stanowiącym o atrakcyjności tego zestawu prac.

Moim zdaniem…  to całkiem inna wystawa niż te, które można podziwiać  w galeriach, gdzie treść jest nieistotna, a forma ma znaczenie nadrzędne. Tutaj autorzy poprzez biżuterię czy obiekty złotnicze wypowiedzieli swoje zdanie na tematy rozmaite, jak polityka czy relacje międzyludzkie, co ich uwiera albo cieszy, co wywołuje w nich złość albo radość. Są rozważania o Polsce teraz, lecz też o upiorach, których nie chcemy widzieć. A, co najważniejsze, ta narracja nie spowodowała ich zubożenia, często są to prace  niezwykle czyste i szlachetne w formie, choć jednak niektórzy nie mogli się oprzeć pokusie ich rozbudowania.

Założyliśmy, że biżuteria czy obiekt powinny zawierać czytelny komentarz. Mógł on być jednoznaczny i wynikający z pracy, ale jeśli autorzy uznali, że zastosowany skrót myślowy może być niezrozumiały dla odbiorców, prosiliśmy o komentarz słowny. Dzięki temu intencje i uczucia wyrażone w pracach są czytelne.

W czerwcu 2018 roku, w Krakowie, odbyła się pierwsza odsłona projektu Moim zdaniem… Druga, w Kazimierzu Dolnym, w Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej, będzie miała trochę inny kształt, dołączone będą nowe prace, ubędą te, które zdania swojego nie wyraziły w sposób dostatecznie interesujący. Projekt się rozwija i nabiera barw, chęć udziału zgłaszają nowi złotnicy. Już ustalone są następne terminy pokazów – Gdańsk, Warszawa, Londyn.

Tak miało być, takie były nasze intencje – nie wystawa skończona, „zawekowana” (to zabawne określenie stworzył Mariusz Pajączkowski), ale otwarta, dynamiczna i zmieniająca swoje oblicze.

WYDARZENIA:
- 29 lipca 2018 / godz. 14:00 / Wernisaż wystawy
- 30 lipca 2018 / godz. 10:00 / Spotkanie z organizatorami wystawy i oprowadzanie

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Termin: 30 lipca – 30 sierpnia 2018
Miejsce: Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej / Srebrne Przestrzenie / Rynek 19
Autorzy: Marek Nowaczyk, Mariusz Pajączkowski, Andrzej Pacak, Andrzej Sadowski
Kurator ze strony MNKD: Aniela Ryndziewicz
www.moimzdaniem.info


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519