mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » Malarstwo wodne i podniebne. Wystawa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich

Logo MNKD Malarstwo wodne i podniebne. Wystawa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich

W oddziale Kamienica Celejowska odbyła się  wystawa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, która nosiła tytuł: "Malarstwo wodne i podniebne". Czynna była codziennie do 25 czerwca.

Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich istnieje od 2010 r., ale w Kazimierzu Dolnym prace swoich członków prezentuje po raz pierwszy, choć większość malowała tu od wielu lat. I to w Kazimierzu zrodziła się idea powołania Stowarzyszenia, a jednym z jego założycieli był, nieżyjący już malarz Jerzy Gnatowski.

Kazimierz z malarstwem akwarelowym pozostaje blisko powiązany już od Zygmunta Vogla, później akwarelami malowali tu Jan Feliks Piwarski, Wojciech Gerson, Józef Brandt, Stanisław Masłowski, a po 1918 Władysław Skoczylas, znany jako wybitny grafik, w Kazimierzu niemal wyłącznie malował akwarelą. Nie można więc dziwić się, że i pośród członków Stowarzyszenia motyw kazimierski pojawia się bardzo często.

Wielu członków Stowarzyszenia to architekci, wychowankowie prof. Henryka Dąbrowskiego, który całe pokolenia studentów uczył rysunku i malarstwa akwarelowego. Kontynuował dzieło Zygmunta Kamińskiego, który Kazimierzowi poświęcił bardzo wiele w swojej twórczości. Na wystawie swoje dzieła prezentowali m.in. Ryszard Rogala, Minh Dam, Dorota Bousquet, Włodzimierz Karczmarzyk, Jacek Krenz, Mirosław Orzechowski, Lech Kłosiewicz, Michał Smółka (także członek Kazimierskiej Konfraterni Sztuki).


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519