mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Malarstwo Tadeusza Chyły

Muzeum Nadwiślańskie pokazało w Galerii Wystaw Czasowych przy kazimierskim Rynku 19 wystawę malarstwa Tadeusza Chyły. Była to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości malarskiej Chyły w kraju. Wystawa, zorganizowana w ramach 11. Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", czynna była od 30 lipca do 1 października 2017 r.

"Polska publiczność zapamiętała Tadeusza Chyłę (1933-2014) jako piosenkarza, kompozytora, gitarzystę, aktora i satyryka. Mniej znanym faktem jest, że z wykształcenia był artystą malarzem. W latach 1954-1961 studiował na Wydziale Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jego twórczość malarska wpisuje się mocno w nurt polskiego koloryzmu, któremu hołdowała tzw. 'szkoła sopocka'. Reprezentowali ją m.in. Juliusz Studnicki i Jacek Żuławski, wykładowcy Chyły. Okres studiów artysty to jednocześnie czas formowania się tzw. 'nowej szkoły gdańskiej', której przedstawiciele rozluźnili sztywne ramy realizmu socjalistycznego i otworzyli się na nowe środki ekspresji.

Twórczość malarska Tadeusza Chyły posiada bardzo osobisty charakter. Jest przejawem wytchnienia od życia estradowego, ucieczki w wysublimowany świat barw. Kolor zawsze stanowił dla artysty podstawowy konstrukt obrazów – budował ich kompozycję i ekspresję, nadawał określony nastrój, a czasami pojawiał się w formie ornamentu.

Na wystawie prezentowanej w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego zobaczymy przykłady malarstwa rodzajowego, ale przede wszystkim portrety, akty, martwe natury i pejzaże. Wiele obrazów, jak i pamiątek po artyście zaprezentowanych zostanie publiczności po raz pierwszy, dzięki czemu będziemy mogli w pełni odkryć twórczość Tadeusza Chyły – piosenkarza, aktora i malarza."

Blanka Wyszyńska-Walczak, dr Seweryn Kuter – kuratorzy wystawy


Tadeusz Chyła, Autoportret

Tadeuszy Chyła był piosenkarzem, kompozytorem, gitarzystą, satyrykiem, aktorem, a z wykształcenia artystą malarzem. Urodził się 30 października 1933 r. w Sopocie, a zmarł 23 lutego 2014 r. w Warszawie. 15 kwietnia 1954 r. zadebiutował w studenckim teatrze Bim-Bom w Gdańsku, gdzie wykonywał swoje ballady. Wówczas to rozpoczęła się jego kariera muzyczna i kabaretowa. Jako piosenkarz związany był również z kabaretami Wagabunda i Silną Grupą pod Wezwaniem. Do historii polskiej estrady przeszła jego "Ballada o cysorzu" (słowa Andrzej Waligórski). Chyłę nazywano zresztą "ostatnim cesarzem ballady". Jak na szare czasy PRL-u Chyła był artystą niezwykłym i barwnym. Jego twórczość malarska stanowi stosunkow mało znany rozdział z życia artysty, pomimo że nigdy nie zarzucił malowania.

 

Na wystawie prezentowane są prace ze zbiorów prywatnych, domu artysty oraz kolekcji Ewy i Pawła Boguta. Wybrane obrazy pokazywane są również we wnętrzach Domu Kuncewiczów, literackim Oddziale Muzeum Nadwiślańskiego, w którym Tadeusz Chyła przebywał podczas swoich pobytów w Kazimierzu Dolnym w latach 60. i 70. XX w.

Program wydarzeń:
- 29 lipca / sobota / godz. 15:00 / Rynek 19 / WERNISAŻ WYSTAWY
- 30 lipca / niedziela / godz. 15:00 / Dom Kuncewiczów / SPOTKANIE POŚWIĘCONE TWÓRCZOŚCI TADEUSZA CHYŁY / Blanka Wyszyńska-Walczak, Paweł Boguta, dr Seweryn Kuter
- 2 sierpnia / środa / godz. 12:00 / Rynek 19 / OTWARTE OPROWADZANIE PO WYSTAWIE / dr Seweryn Kuter
- 16 i 17 września / sobota i niedziela / godz. 11:00 / Rynek 19 / WEEKEND DLA SENIORÓW / osoby 60+ / OPROWADZANIE / dr Seweryn Kuter
- 30 września / sobota / god. 12:00 / FINISAŻ WYSTAWY / OPROWADZANIE / dr Seweryn Kuter

Informacje o wystawie:
Tytuł wystawy: "Malarstwo Tadeusza Chyły"
Termin wystawy: 30 lipca – 1 października 2017
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym / Rynek 19
Kuratorzy: Blanka Wyszyńska-Walczak, dr Seweryn Kuter
Współpraca organizacyjna: Anna Polak
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan
Katalog wystawy: www.mnkd.pl/sklep
Wystawa czynna codziennie w godz. 10:00-17:00
Hashtag: #TadeuszChyła

Partner wydarzenia:

Sponsor wystawy:

Patroni medialni:

  http://www.artinfo.pl/logo/artinfo_logo-kolor.jpg


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519