mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Majówka w Grodzisku Żmijowiska

Tegoroczna Majówka w Oddziale Grodzisko Żmijowiska zacznie się już w kwietniu. W archeologicznym skansenie nad Jankówką spotykamy się już w sobotę 29 kwietnia i oficjalnie, ale też i aktywnie, rozpoczynamy sezon 2017.

Podczas tegorocznych Spotkań z Archeologią motywem przewodnim i głównym zadaniem będzie zbudowanie z gliny i kamieni w jednej z chat możliwie wiernej rekonstrukcji pieca kuchennego, jaki udało nam się odkryć podczas wykopalisk w roku 2016 wraz z reliktami domostwa półziemiankowego, datowanego na wiek X. Będzie on niezwykle pomocny jako stałe wyposażenie tej chaty, zarówno w roli urządzenia grzewczego, tak ważnego podczas zamieszkiwania domostwa przez licznie zapowiadające się w tym roku grupy rekonstruktorskie, jak i jako sprzęt kuchenny do odtwarzania słowiańskich potraw podczas kolejnych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej. Mamy nadzieję, że pięć majówkowych dni wystarczy na realizację tego zadania. Nie ma też co ukrywać, że liczymy na czynną pomoc gości, którzy w tym czasie odwiedzą Grodzisko Żmijowiska. Będą nas tam mogli zastać od 29 kwietnia do 3 maja w godzinach 10:00-16:00. Jednak nie tylko praca wypełni nam czas „Spotkań...”. Jak co roku przygotowaliśmy kilka atrakcji.

W sobotę i niedzielę (29.04.-30.04) w Grodzisku spotkamy specjalistów od broni miotanej, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą o tajnikach dawnego łowiectwa, i pod których czujnym okiem będzie można doskonalić własne umiejętności łucznicze.

W niedzielę i poniedziałek (30.04.-1.05) nasi partnerzy z Opolskiego Centrum Kultury zapraszają do uczestnictwa w grze terenowej typu LARP, która osadzona będzie nie w świecie magów i czarnoksiężników, a w realiach słowiańskiej wczesnośredniowiecznej wioski. Chętnych do uczestnictwa w tej zabawie zapraszamy na godzinę 12:00. Od poniedziałku do środy (1-3.05) swoją obecność w Grodzisku Żmijowiska zapowiedziała grupa naukowców z Warszawy, specjalizujących się w archeologii doświadczalnej i rekonstrukcji historycznej. Przywiozą ze sobą warsztat brązowniczy, tokarkę do obróbki drewna oraz spory zapas tataraku i korzeni sony, z których wyplatać będą m.in. obuwie czyli tzw. „łapcie”. Chętnie podzielą się swoją wiedzą i zaproszą do wspólnego działaniach.

Nie zabraknie oczywiście wspólnego ogniska i archeologicznych opowieści o dawnych dziejach tego miejsca i o świecie dawnych Słowian. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska
GPS: szer. N 51° 13’ 5,60’’ dł. E 21° 53’ 56,28’’


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519