mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » Ludmiła Stehnova. Kazimierski comeback

Logo MNKD Ludmiła Stehnova. Kazimierski comeback

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zorganizowało w Oddziale Kamienica Celejowska wystawę rzeźb Ludmiły Stehnovej (1924-1991), wybitnej polskiej rzeźbiarki, związanej w nadwiślańskim miasteczkiem.

W salach ekspozycyjnych Oddziału Kamienica Celejowska można było oglądać rzeźby Ludmiły Stehnovej, znakomitej polskiej artystki czeskiego pochodzenia. Minęły 24 lata od pośmiertnej wystawy retrospektywnej, która odbyła się w warszawskiej Zachęcie. Choć pokazywana później wielokrotnie w pojedynczych odsłonach, nie miała od tamtego czasu większej prezentacji. Muzeum Nadwiślańskie, w 25. rocznicę śmierci, chciało przypomnieć twórczość artystki, która wpisała się już na stałe w historię rzeźby polskiej. Kazimierz Dolny był doskonałym miejscem dla uczczenia tej rocznicy, albowiem stosunek Artystki do miasteczka był szczególny. Przyjeżdżała tu wielokrotnie dołączając do grona tych, którzy kształtowali życie artystyczne miejsca i potwierdzali wyjątkowy charakter miasteczka nadając mu tym samym miano kolonii artystycznej.

Ludmiła Stehnova przyjechała do Polski z Czech w roku 1954 r., wraz z Izaakiem Celnikierem, tuż po ukończeniu studiów u prof. Josefa Wagnera w Wyższej Szkole Przemysłu Artystycznego w Pradze. Pozostała tu do końca życia, do 1991 r. Związała się ze środowiskiem warszawskich artystów i krytyków sztuki. W 1955 r. uczestniczyła w przygotowaniach do niezmiernie ważnej Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi” zwanej Arsenałem będącej symbolicznym wydarzeniem zapowiadającym tzw. "odwilż", rozumianą jako swoboda wypowiedzi twórczej. I to właśnie wtedy po raz pierwszy Stehnova przyjechała do Kazimierza Dolnego wraz z grupą artystów i intelektualistów polskich, m.in. z Elżbietą Grabską, Aleksandrem Wallisem, Markiem Oberländerem, Janem Dziędziorą, pomysłodawcami Arsenału. Była Wielkanoc, 9-10 kwietnia, zamieszkali w nowo otwartym schronisku PTTK. Dla Stehnovej i grupy jej przyjaciół Kazimierz był schronieniem, gdzie można było z dala od warszawskiego chaosu dyskutować nad kształtem przyszłej wystawy. Pobyt tu to czas nie tylko dysput, ale także wspólnych wypraw w okolice Kazimierza, co zostało uwiecznione na fotografiach, czy aktywności twórczej realizowanej w rysunku.

Ludmiła Stehnova to wyjątkowa mistrzyni formy. Jej rzeźby anektują przestrzeń, przenikają ją, mają też swoją własną przestrzeń wewnętrzną, która intryguje, "wciąga". Ostrość kształtu przenika się z miękkością linii. Artystka w swojej twórczości zmierzała ku abstrakcji, ale ta abstrakcyjność jest przełamana poprzez odniesienia do form organicznych. A to co inspirowało artystkę, to człowiek i natura.

Na wystawie prezentowane były prace pochodzące ze zbiorów: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: "Ludmiła Stehnova. Kazimierski comeback"
Czas trwania: 4 czerwca – 28 sierpnia 2016 / przedłużona do 13 listopada 2016
Miejsce: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym / Oddział Kamienica Celejowska / ul. Senatorska 11
Godziny otwarcia: 09:00-16:00 / codziennie
Kurator wystawy: Dorota Seweryn-Puchalska
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan
Hashtag: #Stehnova

PATRONI MEDIALNI:


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519