mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Łucznicy w Żmijowiskach

Listopad zbliża się już ku końcowi, a archeologiczne eksperymenty w Żmijowiskach nadal trwają. Mimo wyjątkowo niesprzyjającej aury zjawili się tu naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego: dr hab. Dariusz Manasterski, mgr Aleksandra Klecha oraz byli i obecni studenci tej szacownej uczelni Dariusz i Maciej Sadło.

Za cel postawili sobie zrealizowanie praktycznej części projektu badawczego „Eksperymentalno – porównawcze badania czasochłonności produkcji i wytrzymałości oraz właściwości balistycznych strzał z przełomu epoki kamienia i epoki brązu”. Do eksperymentów przygotowanych zostało ok. 60 strzał z różnych rodzajów drewna, wyposażonych w groty krzemienne oraz repliki dwóch łuków: prostego typu Holmegaard oraz łuku kompozytowego wzorowanego na znalezisku z Bolkowa.

   

Strzelanie balistyczne, określające zasięg strzał przeprowadzono na Grodzisku Żmijowiska, a strzelanie do celu – z uwagi na bardzo mocny wiatr – odbyło się w bazie terenowej Siedlisko Żmijowiska. Całość działań skrupulatnie dokumentowana była opisowo, fotograficznie oraz filmowo. Mimo wiatru i przenikliwego zimna dwudniowe działania eksperymentalne należy uznać za udane. Ich realizatorzy są – zapewne słusznie – bardziej emocjonalni w ocenach. Dariusz Sadła napisał:
Nie tylko się udało. Na ten wygwizdów jaki był to sukces. Sprawdzono teorię i praktykę, “na kolanie" poprawiano strzały, wypracowano optymalny dystans do strzelania, podziurawiono skórę, zebrano pokruszone groty do dalszych badań, no i są wnioski i nauki na przyszłość.

 

Dla takich właśnie działań powstało Grodzisko Żmijowiska i takim celom ma służyć. Zatem do zobaczenia w Żmijowiskach podczas kolejnych archeologicznych eksperymentów. 

 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519