mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » Krzemień pasiasty. Biżuteria Cezarego Łutowicza

Logo MNKD Krzemień pasiasty. Biżuteria Cezarego Łutowicza

Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej zorganizowało w holu Gmachu Głównego przy Rynku 19 wystawę prac Cezarego Łutowicza, złotnika który wprowadził krzemień pasiasty do polskiej i światowej biżuterii artystycznej. Wystawa wzbogaciła program artystyczny 11. Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".

 

"Jak  wielka musiała być to fascynacja, jak wielka wrażliwość i wyobraźnia artystyczna, aby w 'kamieniu spotkanym na drodze', zobaczyć tak niezwykły potencjał. Ile trzeba było zaangażowania, determinacji, wytrwałości i optymizmu, by tworząc z niego unikatową biżuterię tak rozpropagować go w Polsce, Europie i świecie, podnieść do rangi wizytówki naszego kraju, do rangi kamienia polskiej dyplomacji, a wreszcie klejnotu królewskiego.

Dokonał tego Cezary Łutowicz, artysta złotnik, który obudził krzemień pasiasty, z trwającego cztery tysiące lat snu. Minerał ten występuje tylko na Ziemi Sandomierskiej. W epoce neolitu wytwarzano z niego, narzędzia o charakterze bardziej obrzędowym niż użytkowym, które wkładano zmarłym do grobów. Później, na bardzo długo odszedł w zapomnienie, używany jedynie, jako odpad, do utwardzania nawierzchni dróg. I dopiero przyjazd w 1972 roku Cezarego Łutowicza do Sandomierza i jego zafascynowanie oglądanymi w tamtejszym Muzeum neolitycznymi siekierkami, stało się impulsem, który zapoczątkował nowe życie krzemienia pasiastego.

W tym roku mija 45 lat pracy twórczej artysty, w czasie których pozostał wierny temu jednemu kamieniowi, tworząc wysmakowaną biżuterię, której istotą jest prostota formy, elegancja i umiejętność najtrafniejszego wykadrowania obrazu w nim zawartego. Dostrzeganiem niezwykłego piękna krzemienia pasiastego i swoją pasją tworzenia, potrafił też przez te lata zarazić kilkudziesięciu innych artystów, projektantów biżuterii artystycznej.

 

Dziś prace Cezarego Łutowicza znajdują się w siedmiu muzeach w Polsce i w zbiorach watykańskich. Odbyło się ponad dwadzieścia jego wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu  wystawach zbiorowych, a wśród osób obdarowanych byli m.in. Jan Paweł II i królowa belgijska Matylda.

W 1985 roku w Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego, została zorganizowana całoroczna wystawa prac artysty, która odegrała znaczącą rolę w wypromowaniu  biżuterii z krzemieniem pasiastym. Obecną niewielką wystawą chcemy uczcić tegoroczny jubileusz, życząc Artyście kolejnych tak owocnych działań twórczych i mnóstwo zapału do dalszej pracy z krzemieniem pasiastym – kamieniem optymizmu".

Aniela Ryndziewicz

Cezary Łutowicz – czynny zawodowo od 1972 r. Mistrz złotniczy, Mistrz Rzemiosła Artystycznego. W 1972 r. wprowadził krzemień pasiasty do świata biżuterii. Przez dwa lata projektant biżuterii w Wiedniu. Pomysłodawca i współorganizator (z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu) warsztatów złotniczych pn. „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”. Członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych od 1993 r. Udział w kilkudziesięciu wystawach, kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Ekspozycje w różnych miastach Polski, Europy i Azji. Wielokrotnie nagradzany. Prace w siedmiu muzeach Polski, w dwóch kolekcjach biżuterii współczesnej – Galerii Sztuki Współczesnej w Legnicy, Galeria Yes Magdy Kwiatkiewicz w Poznaniu. Trzy prace w zbiorach Watykanu. Autor projektu i wykonawca łańcucha ceremonialnego burmistrza miasta Sandomierza. W dniu 1 stycznia 2007 r. zaproponował nazwanie Sandomierza „Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego” i czynnie się do tego przykłada. „Sandomierzanin roku 2006”. Zainteresowania: ogród, jazz, fotografia – członek ZPAF. W wolnej chwili po dwunastu latach starań o zezwolenie – zakotwiczył niebo na Rynku w Sandomierzu. Działania twórcze autora są tematem trzech prac magisterskich. Odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury polskiej”.

PROGRAM WYDARZEŃ:
- 30 lipca 2017 / niedziela / godz. 13:00 / WERNISAŻ WYSTAWY
- 30 lipca 2017 / niedziela / godz. 13:30 / SPOTANIE AUTORSKIE CEZAREGO ŁUTOWICZA

- 22 października 2017 / niedziela / godz. 12:00 / OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE / Aniela Ryndziewicz

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł wystawy: "Krzemień pasiasty. Biżuteria Cezarego Łutowicza"
Termin wystawy: 31 lipca – 25 października 2017 / Przedłużona do 15 listopada 2017
Miejsce: Hol Gmachu Głównego / Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej / Rynek 19
Wystawa czynna codziennie w godz. 09:00-16:00
Kurator wystawy: Aniela Ryndziewicz
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan
Hashtagi: #cezaryłutowicz #krzemieńpasiasty
Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz zbiorów prywatnych artysty.

Partner wydarzenia:

Patroni medialni:

   


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519