mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » WYSTAWY CZASOWE » Krzemień pasiasty. Biżuteria Cezarego Łutowicza

Logo MNKD Krzemień pasiasty. Biżuteria Cezarego Łutowicza

Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej zaprasza do holu Gmachu Głównego przy Rynku 19 na wystawę prac Cezarego Łutowicza, złotnika który wprowadził krzemień pasiasty do polskiej i światowej biżuterii artystycznej. Wystawa wzbogaciła program artystyczny 11. Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".

"Jak  wielka musiała być to fascynacja, jak wielka wrażliwość i wyobraźnia artystyczna, aby w 'kamieniu spotkanym na drodze', zobaczyć tak niezwykły potencjał. Ile trzeba było zaangażowania, determinacji, wytrwałości i optymizmu, by tworząc z niego unikatową biżuterię tak rozpropagować go w Polsce, Europie i świecie, podnieść do rangi wizytówki naszego kraju, do rangi kamienia polskiej dyplomacji, a wreszcie klejnotu królewskiego.

Dokonał tego Cezary Łutowicz, artysta złotnik, który obudził krzemień pasiasty, z trwającego cztery tysiące lat snu. Minerał ten występuje tylko na Ziemi Sandomierskiej. W epoce neolitu wytwarzano z niego, narzędzia o charakterze bardziej obrzędowym niż użytkowym, które wkładano zmarłym do grobów. Później, na bardzo długo odszedł w zapomnienie, używany jedynie, jako odpad, do utwardzania nawierzchni dróg. I dopiero przyjazd w 1972 roku Cezarego Łutowicza do Sandomierza i jego zafascynowanie oglądanymi w tamtejszym Muzeum neolitycznymi siekierkami, stało się impulsem, który zapoczątkował nowe życie krzemienia pasiastego.

W tym roku mija 45 lat pracy twórczej artysty, w czasie których pozostał wierny temu jednemu kamieniowi, tworząc wysmakowaną biżuterię, której istotą jest prostota formy, elegancja i umiejętność najtrafniejszego wykadrowania obrazu w nim zawartego. Dostrzeganiem niezwykłego piękna krzemienia pasiastego i swoją pasją tworzenia, potrafił też przez te lata zarazić kilkudziesięciu innych artystów, projektantów biżuterii artystycznej.

Dziś prace Cezarego Łutowicza znajdują się w siedmiu muzeach w Polsce i w zbiorach watykańskich. Odbyło się ponad dwadzieścia jego wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu  wystawach zbiorowych, a wśród osób obdarowanych byli m.in. Jan Paweł II i królowa belgijska Matylda.

W 1985 roku w Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego, została zorganizowana całoroczna wystawa prac artysty, która odegrała znaczącą rolę w wypromowaniu  biżuterii z krzemieniem pasiastym. Obecną niewielką wystawą chcemy uczcić tegoroczny jubileusz, życząc Artyście kolejnych tak owocnych działań twórczych i mnóstwo zapału do dalszej pracy z krzemieniem pasiastym – kamieniem optymizmu".

Aniela Ryndziewicz

Cezary Łutowicz – czynny zawodowo od 1972 r. Mistrz złotniczy, Mistrz Rzemiosła Artystycznego. W 1972 r. wprowadził krzemień pasiasty do świata biżuterii. Przez dwa lata projektant biżuterii w Wiedniu. Pomysłodawca i współorganizator (z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu) warsztatów złotniczych pn. „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”. Członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych od 1993 r. Udział w kilkudziesięciu wystawach, kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Ekspozycje w różnych miastach Polski, Europy i Azji. Wielokrotnie nagradzany. Prace w siedmiu muzeach Polski, w dwóch kolekcjach biżuterii współczesnej – Galerii Sztuki Współczesnej w Legnicy, Galeria Yes Magdy Kwiatkiewicz w Poznaniu. Trzy prace w zbiorach Watykanu. Autor projektu i wykonawca łańcucha ceremonialnego burmistrza miasta Sandomierza. W dniu 1 stycznia 2007 r. zaproponował nazwanie Sandomierza „Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego” i czynnie się do tego przykłada. „Sandomierzanin roku 2006”. Zainteresowania: ogród, jazz, fotografia – członek ZPAF. W wolnej chwili po dwunastu latach starań o zezwolenie – zakotwiczył niebo na Rynku w Sandomierzu. Działania twórcze autora są tematem trzech prac magisterskich. Odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury polskiej”.

PROGRAM WYDARZEŃ:
- 30 lipca 2017 / niedziela / godz. 13:00 / WERNISAŻ WYSTAWY
- 30 lipca 2017 / niedziela / godz. 13:30 / SPOTANIE AUTORSKIE CEZAREGO ŁUTOWICZA

- 22 października 2017 / niedziela / godz. 12:00 / OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE / Aniela Ryndziewicz

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł wystawy: "Krzemień pasiasty. Biżuteria Cezarego Łutowicza"
Termin wystawy: 31 lipca – 25 października 2017
Miejsce: Hol Gmachu Głównego / Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej / Rynek 19
Wystawa czynna codziennie w godz. 10:00-17:00
Kurator wystawy: Aniela Ryndziewicz
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan
Hashtagi: #cezaryłutowicz #krzemieńpasiasty
Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz zbiorów prywatnych artysty.

Partner wydarzenia:

Patroni medialni:

 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519