mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Kolejny piec w Grodzisku Żmijowiska

Pierwsze przygotowania do tego eksperymentu miały miejsce już w mroźne dnia marca tego roku. Jarek Michałek i Marcin Springer z tarnowskiego Bractwa Gladii Amici przyjechali wówczas do Grodziska Żmijowiska, aby wybrać i przygotować miejsce do budowy pieca do wytopu szkła według średniowiecznych opisów.

Od tamtej pory udało się zgromadzić materiały potrzebne do takiej budowy oraz późniejszego doświadczalnego pozyskiwania szkła. A były to ilości niebagatelne: ok. 1,5 tony granitowych „polnych” otoczaków, ok. 1 tony gliny „piecowej”, 1 metr przestrzenny drewna bukowego, z którego powstanie popiół niezbędny do przeprowadzenia procesu przetworzenia na szkło kwarcowego piasku. Ale te działania realizowane będą dopiero pod koniec sierpnia podczas Warsztatów Archeologii Doświadczalnej. Teraz trzeba wybudować piec...

Zadania tego podejmie się w na początku czerwca kilku osobowa grupa rekonstruktorów z Bractwa Gladii Amici, którzy zamieszkają w chatach w Grodzisku Żmijowiska i rozpoczną budowę pieca. Jak przy każdym działaniu eksperymentalnym trudno przewidzieć jak będą postępowały prace, ile potrwają, jakim skończą się rezultatem. Właśnie ta nieprzewidywalność działań, towarzyszące im emocje, a niekiedy wręcz dramatyzm, czyni archeologię doświadczalną tak spektakularną i ciekawą. Z tego też powodu wszystkich, którzy zechcą się tym poczynaniom przyjrzeć lub nawet włączyć się w nie, serdecznie zapraszamy w dniach 1-3 czerwca 2018 roku do Grodziska Żmijowiska. Z pewnością będzie ciekawie!


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519