mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wizyta w muzeum » AKTUALNOŚCI » JAZZNOWIEC FESTIWAL / 22 sierpnia

Logo MNKD JAZZNOWIEC FESTIWAL / 22 sierpnia

Po dobrze przyjętym przez publiczność, inaugurującym JAZZNOWIEC FESTIWAL, koncercie TRIA ANDRZEJA JAGODZIŃSKIEGO, który odbył się 8 sierpnia 2020 r., przyszedł czas na drugi występ. Pozostajemy w kręgu inspiracji muzyką Chopina, którego 210. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

WARSAW / PARIS JAZZ QUINTET w projekcie CHOPIN SYMPHONY JAZZ PROJECT                          

          

                               
Jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina mają w Polsce długą tradycję. Już w latach siedemdziesiątych Novi Singers śpiewali Chopina, a Mieczysław Kosz grał parafrazy kilku utworów. Ale dopiero w latach dziewięćdziesiątych rozpoczął się trwający aż do dzisiaj  prawdziwy boom na Chopina na jazzowo. Prekursorem był Andrzej Jagodziński i jego trio. Później inni jazzmani tacy jak: Adam Makowicz, Krzysztof Herdzin, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer  mierzyli się z materiałem Chopinowskim. Wszystkie te opracowania dotyczyły składów osobowych - od solowego fortepianu, poprzez comba jazzowe, do tria z orkiestra kameralną.
Projekt warszawskich jazzmanów jest pierwszą próbą  przetransponowania Chopina  na  kwintet jazzowy i orkiestrę symfoniczną. Jest to unikatowe podejście zarówno ze względu na sposób traktowania materiału Chopinowskiego jak i na rozmiar aparatu wykonawczego. Cele jakie przyświecały twórcom projektu to promowanie polskiej kultury narodowej poprzez prezentację w nowoczesnej nie konwencjonalnej formie twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów świata, artystyczne poszukiwanie niestandardowych form wyrazu dla twórczości Fryderyka Chopina, a także zainteresowanie współczesnego odbiorcy polska kulturą narodowa poprzez pokazanie jej w nowym świetle.

Projekt został zarejestrowany na płycie, która nosi tytuł „CHOPIN SYMPHONY JAZZ PROJECT”. Płyta była nominowana do nagrody Fryderyk.

Obecny skład zespołu:
Robert Majewski – trąbka, obok Piotra Wojtasika czołowa trąbka w Polsce.
Paweł Perliński – fortepian, pianista wszechstronny grający jazz, klasykę i inne gatunki muzyczne.
Andrzej Łukasik – kontrabas, muzyk grający w kilku czołowych formacjach muzycznych, a także producent płyt i animator życia muzycznego.
Sebastian Frankiewicz – perkusja, czołowy perkusista na polskim rynku muzycznym.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.bluenote.waw.pl

 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519