mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » O Muzeum » Projekty » Janowiec, zamek (XVI-XVIII w.). Etap II, 2016

Logo MNKD Janowiec, zamek (XVI-XVIII w.). Etap II, 2016

Dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Program: Dziedzictwo kulturowe
Priorytet : Ochrona Zabytków
Zadanie pn.  "Janowiec, zamek (XVI-XVIII w.): konserwacja i renowacja detali architektonicznych. Etap II prac ratowniczo-konserwatorskich".
Czas trwania projektu: sierpień-listopad 2016 r.

Celem zadania jest zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie zespołu zagrożonych detali architektonicznych zamku w Janowcu poprzez ich konserwację i renowację. Zamek w l.1975-2000 został poddany pracom restauratorskim i zabezpieczającym w konwencji tzw. „trwałej ruiny”, co skutkuje koniecznością podejmowania regularnie prac zmierzających do utrwalenia zabytkowej substancji budowli, ulegającej nieustannie procesom niszczenia. Pracami konserwatorskimi zostały objęte: oryginalne tynki, sztukaterie, dekoracje pseudosgraffitowe oraz wątki kamienne zlokalizowane na fragmentach elewacji południowej zamku.
Wymienione powyżej detale stanowią o niepowtarzalnym charakterze janowieckiego zamku, rozległej ruiny wpisanej w krajobraz doliny Wisły. Relikty historycznej dekoracji współistnieją obok odsłoniętych w partiach, kamiennych wątków murów, świadcząc o wysokich wartościach artystycznych tej dekoracji w czasach świetności zamku. Dzięki wykonanym pracom autentyczna substancja zabytku, stanowiąca o jego atrakcyjności dla zwiedzających, zostanie uratowana i zabezpieczona.


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519