mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Logo MNKD Informacje bieżące

Informujemy, iż z dniem 20 marca 2018 roku została podpisana Umowa na wykonanie remontu konserwatorskiego i modernizacji ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym z Generalnym Wykonawcą: Przedsiębiorstwem Budowlanym 'RYSTAL - BUD' sp.zo.o. z siedzibą w Kielcach.

Rozpoczynamy remont...
Ponad 11300 m 3 to łączna kubatura remontowanych i modernizowanych obiektów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Przypomnijmy, że jesienią 2017 r. Muzeum otrzymało dotację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości ponad 9 700 tys. złotych. Pieniądze przeznaczone są na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w obiektach, a także w ich otoczeniu; zakup trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej, a ponadto na modernizację wystaw stałych.
Inwestycją zostało objętych 5 budynków należących do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym znajdujących się na terenie miasteczka. Są to Kamienica Celejowska, „Willa pod Wiewiórką” (popularna Kuncewiczówka), Dom z Modliborzyc, Spichlerz Ulanowskiego oraz Dwór z Gościeradowa.  Wszystkie obiekty objęte remontem i modernizacją to budynki zabytkowe, które z upływem czasu ulegają procesom destrukcyjnym w obrębie zachowania substancji zabytkowej, co prowadzi do postępującej degradacji. Stąd konieczna była jak najszybsza interwencja. Obecnie w poszczególnych obiektach prowadzone są prace remontowe, budowlane i konserwatorskie – podkreśla Agnieszka Zadura, dyrektor MNKD. Już widoczne są efekty. Na przykład ulubione miejsce wielbicieli literatury – „Kuncewiczówka" ma nowy gont, a wokół budynku trwają prace, które zmienią wygląd ogrodu otaczającego dom Marii i Jerzego Kuncewiczów. 
Modernizacja przestrzeni ekspozycyjnej pozwoli na przygotowanie nowych aranżacji wystaw stałych oraz stworzenie warunków do prezentacji równolegle wystaw czasowych, a przy tym organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych na znacznie większą skalę niż do tej pory. Będzie to również okazja do poszerzenia oferty edukacyjnej muzeum.
Zakończenie prac remontowych, a tym samym ponowne otwarcie zmodernizowanych obiektów dla zwiedzających jest planowane w drugiej połowie 2019r.
 
Przedłużenie terminu zakończenia remontu 
Realizacja projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”zostaje przedłużona do września 2019 r. Zgodę na przedłużenie terminu realizacji inwestycji Muzeum otrzymało z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w grudniu 2018 r. Konieczność przedłużenia prac wyjaśnia Magdalena Postępska – koordynator projektu, zastępca dyrektora ds działalności podstawowej MNKD:Liczące sobie nawet kilkaset lat obiekty zabytkowe zaskakują sytuacjami, które trudno przewidzieć na etapie przygotowywania dokumentacji. Po rozpoczęciu remontu naszych siedzib spotkaliśmy się m.in. z problemami konstrukcyjnymi w Spichlerzu Ulanowskiego, co wydłuża termin zakończenia remontu w tym obiekcie o kilka miesięcy. Obecnie prowadzone są dodatkowe badania i ekspertyzy przy storczykowej więźbie dachowej, które pozwolą na uszczegółowienie zakresu ewentualnych dodatkowych prac przy tej części konstrukcji budynku.
 
Remont i modernizacja obiektów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
Trwa remont pięciu zabytkowych budynków, wchodzących w skład Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Najtrudniejsze prace – za nami.  
Pochodzący z XIX w. dom wójtowski z Modliborzyc (siedziba muzealnego Archiwum i Biblioteki oraz pracowni edukacyjnych i biur Oddziału Przyrodniczego) ma nowe pokrycie dachowe, izolację zewnętrzną i wewnętrzną, nowe instalacje. Najbardziej widoczna zmiana to odnowiona elewacja. Obecnie trwa renowacja stolarki okiennej i drzwio-wej.
Zbudowany w 2 połowie XVIII w. dwór z Gościeradowa (siedziba Manufaktury Muzealnej czyli Działu Edukacji MNKD) zyskał nową konstrukcję dachową wraz z pokryciem z gontu; zewnętrzne i wewnętrzne izolacje oraz nowe instalacje. Obecnie trwają prace wykończeniowe we wnętrzu budynku.
Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów nazywany „Willą pod Wiewiórką” ma nowe pokrycie dachowe oraz instalacje wodno-kanalizacyjno-elektryczne. Na posesji odbudowano zniszczony budynek gospodarczy, na którym obecnie układany jest gont. Zakończona została renowacja opoki (są z niej wykonane taras, przyziemie, murki, patio). Zos-tała z niej również zrekonstruowana znajdująca się na patio studnia.
W manierystycznej Kamienicy Celejowskiej zostały wzmocnione fundamenty oraz wykonano iniekcje. Trwa wymiana belek stropowych i układanie instalacji oraz przykrywanie gontem dobudówki oraz  oczyszczanie elewacji. Na dziedzińcu został wzniesiony budynek gospodarczy.
 
Wiosenne porządki
Gorączka wiosennych porządków dotknęła również budynki objęte projektem „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”.
Najwyraźniej zmiany są widoczne na elewacjach budynków drewnianych: Domu Kuncewiczów, Domu z Modliborzyc i Dworu z Gościeradowa. Ekipa remontowa rozpoczęła od czasochłonnej czynności oczyszczania elewacji drewnianych. Najszybciej wypiękniał Dom z Modliborzyc, w którym wymieniono szalunek, a nowe deski zostały zaimpregnowane. Trwa remont stolarki okiennej, a na piętrze prowadzone są prace wykończeniowe wnętrza. Odtworzono również schody po północnej stronie obiektu.
Oczyszczanie drewnianych ścian „Kuncewiczówki” i Dworu z Gościeradowa, w sensie dosłownym, było brudną robotą. Przy usuwaniu dawnego impregnatu zastosowano technikę sodowania podobną do piaskowania, ale zdrowszą i bezpieczniejszą dla środowiska i człowieka
( soda jest substancją, która rozpuszcza się w wodzie i jest biodegradowalna ).
Remontowane drewniane budynki są nie tylko oczyszczone ale też – odpylone. Obecnie czekają na nowe preparaty zabezpieczające – również neutralne dla przyrody i człowieka, podkreślające kolor i jakość budulca, z którego zostały wykonane.
Choć prace przebiegają „pełną parą”, to – ze względu na terminarz odbiorów: technicznych i konserwatorskich – turyści będą mogli zwiedzać wyremontowane obiekty w 3 lub 4 kwartale tego roku.
 
Kontrolna wizytacja robocza
 
W Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym trwa wielki remont konserwatorski. Objętych nim jest 5 zabytkowych budynków. 20 maja br. na placu budowy pojawili się niezwykli goście. To członkowie komitetu monitorującego projekty realizowane z funduszy programu „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”. Z roboczą wizytą do Kazimierza Dolnego przyjechali przedstawiciele Ministerstw: Inwestycji i Rozwoju, Infrastruktury, Ochrony Środowiska oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Gościom towarzyszyli reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie z Marszałkiem Zbigniewem Wojciechowskim na czele. Nieformalna rola przewodników po remontowanych obiektach przypadła wykonawcom i inwestorom, a także koordynator projektu z ramienia, Magdalenie Postępskiej. Wspierał ją wiedzą historyczną o wizytowanych obiektach lubelski konserwator wojewódzki, Dariusz Kopciowski.
Spotkanie rozpoczęło się w siedzibie oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej, przy Rynku 19. Goście mogli obejrzeć m.in. rekonstrukcję warsztatu złotniczego oraz nową ekspozycję w Galerii Wystaw Czasowych. Następnie, ubrani w kaski i kamizelki odblaskowe, ruszyli na plac budowy – do Kamienicy Celejowskiej i Spichlerza Ulanowskiego. W trakcie wizyty poruszane były zarówno aspekty prowadzonej inwestycji jaki i historycznej wartości konserwowanych obiektów.
Przypomnijmy, projekt „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Oprócz Kamienicy Celejowskiej i Spichlerza Ulanowskiego obejmuje Dom Kuncewiczów, Dwór z Gościeradowa i Dom z Modliborzyc. Prace mają zakończyć się w trzecim kwartale bieżącego roku.
  
 
 
Więcej informacji na www.mnkd.pl oraz na profilu na FB: Na fali z historią

Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519