mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Logo MNKD Informacje bieżące

Informujemy, iż z dniem 20 marca 2018 roku została podpisana Umowa na wykonanie remontu konserwatorskiego i modernizacji ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym z Generalnym Wykonawcą: Przedsiębiorstwem Budowlanym 'RYSTAL - BUD' sp.zo.o. z siedzibą w Kielcach.

Rozpoczynamy remont...
Ponad 11300 m 3 to łączna kubatura remontowanych i modernizowanych obiektów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Przypomnijmy, że jesienią 2017 r. Muzeum otrzymało dotację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości ponad 9 700 tys. złotych. Pieniądze przeznaczone są na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w obiektach, a także w ich otoczeniu; zakup trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej, a ponadto na modernizację wystaw stałych.
Inwestycją zostało objętych 5 budynków należących do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym znajdujących się na terenie miasteczka. Są to Kamienica Celejowska, „Willa pod Wiewiórką” (popularna Kuncewiczówka), Dom z Modliborzyc, Spichlerz Ulanowskiego oraz Dwór z Gościeradowa.  Wszystkie obiekty objęte remontem i modernizacją to budynki zabytkowe, które z upływem czasu ulegają procesom destrukcyjnym w obrębie zachowania substancji zabytkowej, co prowadzi do postępującej degradacji. Stąd konieczna była jak najszybsza interwencja. Obecnie w poszczególnych obiektach prowadzone są prace remontowe, budowlane i konserwatorskie – podkreśla Agnieszka Zadura, dyrektor MNKD. Już widoczne są efekty. Na przykład ulubione miejsce wielbicieli literatury – „Kuncewiczówka" ma nowy gont, a wokół budynku trwają prace, które zmienią wygląd ogrodu otaczającego dom Marii i Jerzego Kuncewiczów. 
Modernizacja przestrzeni ekspozycyjnej pozwoli na przygotowanie nowych aranżacji wystaw stałych oraz stworzenie warunków do prezentacji równolegle wystaw czasowych, a przy tym organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych na znacznie większą skalę niż do tej pory. Będzie to również okazja do poszerzenia oferty edukacyjnej muzeum.
Zakończenie prac remontowych, a tym samym ponowne otwarcie zmodernizowanych obiektów dla zwiedzających jest planowane w drugiej połowie 2019r.
 
Przedłużenie terminu zakończenia remontu 
Realizacja projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”zostaje przedłużona do września 2019 r. Zgodę na przedłużenie terminu realizacji inwestycji Muzeum otrzymało z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w grudniu 2018 r. Konieczność przedłużenia prac wyjaśnia Magdalena Postępska – koordynator projektu, zastępca dyrektora ds działalności podstawowej MNKD:Liczące sobie nawet kilkaset lat obiekty zabytkowe zaskakują sytuacjami, które trudno przewidzieć na etapie przygotowywania dokumentacji. Po rozpoczęciu remontu naszych siedzib spotkaliśmy się m.in. z problemami konstrukcyjnymi w Spichlerzu Ulanowskiego, co wydłuża termin zakończenia remontu w tym obiekcie o kilka miesięcy. Obecnie prowadzone są dodatkowe badania i ekspertyzy przy storczykowej więźbie dachowej, które pozwolą na uszczegółowienie zakresu ewentualnych dodatkowych prac przy tej części konstrukcji budynku.
 
Dobre wiadomości przed wakacjami
Mamy dobre wiadomości dla wszystkich turystów i mieszkańców Kazimierza Dolnego, którzy kibicują realizowanemu przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym projektowi. Dwa obiekty: pochodzący z drugiej połowy XVIII w. dwór z Gościeradowa oraz XIX – wieczny dom wójtowski z Modliborzyc zostaną planowo udostępnione wraz z rozpoczęciem sezonu letniego, w czerwcu 2019 r. Remont tych budynków, w których znajdują się m.in. biura, pracownie edukacyjne oraz biblioteka polega m.in. na wymianie pokrycia dachowego,odnowieniu elewacji oraz pracach przy instalacji elektrycznej i sanitarnej. Zmiany dotyczą również modernizacji wnętrz. Nasze muzeum idzie z duchem czasu i jego funkcje edukacyjne i artystyczne zostaną dostosowane do potrzeb odbiorców – zapewnia Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzy Dolnym.
Willa Pod Wiewiórką znana jako dom Marii i Jerzego Kuncewiczów zostanie oddana do użytku w czasie wakacji. Natomiast pozostałe remontowane obiekty – Kamienica Celejowska oraz Spichlerz Ulanowskiego będą dostępne dla zwiedzających w drugiej połowie roku. Pod względem konstrukcji i stanu zachowania to bardzo wymagające budynki, nigdy wcześniej nie poddane generalnemu remontowi w takim zakresie. Obydwa zabytki, symbolizujące najlepsze tradycje kazimierskiej architektury wymagają cierpliwości i momentami niemal koronkowej roboty – podkreśla koordynator projektu Magdalena Postępska. 
 
Poza remontowanymi pięcioma obiektami, w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym prowadzą działalność: Galeria Wystaw Czasowych i oddział Muzeum Sztuki Złotniczej w Gmachu Głównym Muzeum przy Rynku 19 w Kazimierzu Dolnym, a także oddziały Zamek w Janowcu oraz Grodzisko Żmijowiska. Na czas remontu zbiory oddziału Kamienica Celejowska, prezentujące historię kazimierskiej kolonii artystycznej zostały przeniesione do Pałacu Czartoryskich w Puławach. Pod puławskim adresem aktywną działalność prowadzi dział edukacji naszego Muzeum.
 
Więcej informacji na www.mnkd.pl oraz na profilu na FB: Na fali z historią

Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519