mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Lokalizacje » Oddział Przyrodniczy » Gwiazdosz / Z kazimierskiego zielnika

Logo MNKD Gwiazdosz / Z kazimierskiego zielnika

Zbliżający się weekend zachęca jesienną aurą do odwiedzenia lasu w poszukiwaniu rzadkich okazów grzybów. Jak się okazało, tego roku, gwiazdy świecą nie tylko na kazimierskim niebie, ale także można je wypatrzeć wśród opadłych liści... Gwiazdosz potrójny (Geastrum triplex), bo o nim mowa, jest grzybem o bardzo osobliwym wyglądzie. Na uwagę zasługuje szczególnie młodociana postać tego gatunku. W pierwszej fazie jest to twór przypominający jajo o lekko poszerzonej podstawie i średnicy dochodzącej nawet do 5 cm! Takie "jajo" po jakimś czasie ciemnieje i pęka do połowy wysokości na kilka ramion, tworzących coś w rodzaju gwiazdy z resztą „jaja” w środku. Kiedy to się dzieje, grzyb może mieć nawet kilkanaście cm średnicy i wygląda naprawdę intrygująco. Na dodatek, w odróżnieniu od innych gatunków, gwiazdosz potrójny wykształca poza obowiązkową gwiazdą, coś co przypomina kołnierz czy falbankę.

Spotkania z gwiazdoszem dawały pożywkę dla wyobraźni. Wiele opowieści ludowych o tzw. „jajach węża” napotykanych w lesie, dotyczy właśnie tego grzyba (czasem także młodego sromotnika). Ciekawe jest, że gatunek ten jest uznawany za zagrożony między innymi na Litwie i w Finlandii, natomiast w Polsce całkiem niedawno, bo w 2014 r. został wycofany z Czerwonej listy roślin i grzybów, gdzie miał status gatunku wymierającego.

Aleksandra Solis   

Więcej ciekawostek przyrodniczych znajdziecie w naszym  terenowym przewodniku po Kazimierskim Parku Krajobrazowym, który dostępny jest w sklepiku Oddziału Przyrodniczego (ul. Puławska 54) oraz w sklepie muzealnym w Gmachu Głównym (Rynek 19). 

 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519