mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Edukacja » OFERTA EDUKACYJNA MUZEUM » ZAJĘCIA EDUKACYJNE ORGANIZOWANE W GRODZISKU ŻMIJOWISKA

Logo MNKD ZAJĘCIA EDUKACYJNE ORGANIZOWANE W GRODZISKU ŻMIJOWISKA

OFERTA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH REALIZOWANA W ODDZIALE TERENOWYM GRODZISKO ŻMIJOWISKA:

Na początek kilka ważnych informacji:
• Zajęcia realizowane są w terenowym oddziale Muzeum Nadwiślańskiego, w Żmijowiskach, gm. Wilków (16 km od Kazimierza Dolnego) – w godzinach od 9:00 – do 15:00;
w terminie od kwietnia do 30 września
• Zajęcia prowadzone są w terenie, prosimy o przygotowanie odpowiedniego ubrania i obuwia w zależności od pory roku. Prosimy również o zaopatrzenie się w preparaty przeciw komarom i kleszczom oraz kremy z filtrem UV
• Dojazd na zajęcia we własnym zakresie
• Wstęp na teren oddziału Grodzisko Żmijowiska jest BEZPŁATNY
• W ramach zajęć edukacyjnych istnieje możliwość organizacji ogniska. Koszt ogniska dla jednej grupy 50 zł brutto (w ramach opłaty zapewniamy: miejsce na ognisko, drewno oraz widełki do kiełbasek)

Zgłoszenia na zajęcia edukacyjne:
Zgłoszenie rodzaju i tematyki zajęć najpóźniej 3 tygodnie przed terminem realizacji prosimy kierować na adres e-mail archeologia@mnkd.pl. W zgłoszeniu prosimy o podanie dodatkowych informacji: dokładnej liczby uczestników zajęć edukacyjnych, telefon kontaktowy oraz nazwisko nauczyciela/opiekuna grupy.

LEKCJA MUZEALNA:

 • W grodzie i zagrodzie
  Jak wyglądało życie naszych przodków niemal 1200 lat temu? Czy zamieszkiwali grody, a może osady, wznosili drewniane chałupy, nosili strojne ubrania i używali naczyń i sztućców?  Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć  podczas zwiedzania skansenu archeologicznego w Żmijowiskach.  Odkryjecie odbicie przeszłości m.in. we wzniesionych współcześnie drewniano-ziemnych umocnieniach grodu, odtworzonych słowiańskich chatach oraz urządzeniach gospodarczych. Poznacie życie codzienne Słowian oraz zobaczycie repliki wczesnośredniowiecznych strojów, ozdób, narzędzi oraz przedmiotów użytkowych.
  Czas trwania: 45 minut. Koszt zajęć dla grupy: 100,00 zł brutto.

ZAJĘCIA WARSZTATOWE:

 • "Warsztaty ceramiczne"
  We wczesnym średniowieczu gliniane garnki stanowiły główny element zastawy kuchennej wykorzystywanej w każdym domu, a umiejętność lepienia garnków z gliny posiadał niemal każdy Słowianin. W ramach warsztatów zapoznacie się z surowcami i narzędziami wykorzystywanymi w pracy garncarza oraz zobaczycie repliki naczyń ceramicznych charakterystycznych dla Żmijowisk. Następnie samodzielnie ulepicie naczynko z bryłki gliny oraz wykonacie misę dekoracyjną przy użyciu formy. Własnoręcznie ulepione naczynia zabierzecie ze sobą.
  Czas trwania: 90 minut. Koszt zajęć dla grupy: 250 zł brutto.
  W warsztatach uczestniczyć może maksymalnie 20 osób
   
 • "Warsztaty tkackie"
  We wczesnym średniowieczu Słowianie samodzielnie przędli nici, wyrabiali i barwili tkaniny oraz szyli swoje odzienie. Podczas warsztatów dowiecie się jakie surowce Słowianie wykorzystywali do przędzenia nici i ich barwienia, jakie stosowali sploty tkackie do wyrobienia płótna oraz przy użyciu jakich przyrządów. Następnie zgodnie ze wskazówkami instruktora na prostych przyrządach tkackich wyrobicie materiał niewielkich rozmiarów. Samodzielnie utkane płócienko będziecie mogli zabrać ze sobą.
  Czas trwania: 90 minut. Koszt zajęć dla grupy: 250 zł brutto.
  W warsztatach uczestniczyć może maksymalnie 20 osób  
   
 • "Kuchnia Słowian"
  Czy słowiańska kuchnia sprzed 1200 lat różniła się od współczesnej? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w trakcie zajęć. Podczas warsztatów zobaczycie repliki naczyń i sprzętów kuchennych. Dowiecie się z jakich produktów i w jaki sposób przygotowywano potrawy oraz jak je przechowywano. Wspólnie z prowadzącym przygotujecie i upieczecie podpłomyki.
  Czas trwania: 90 minut. Koszt zajęć dla grupy: 250 zł brutto.
  W warsztatach uczestniczyć może maksymalnie 20 osób

WYCIECZKA Z ARCHEOLOGIEM:
Chodlik-Żmijowiska zwiedzanie z archeologiem grodzisk ulokowanych wzdłuż rzeki Chodelki
Długość trasy: około 2,5 km, czas trwania: ok. 90 minut (wariant rowerowy/rowery we własnym zakresie); ok. 120 minut (wariant pieszy), koszt wycieczki dla grupy: 250 zł brutto

PRELEKCJE:
Oprócz zajęć terenowych proponujemy prezentacje multimedialne, które mogą odbywać się w szkołach, bibliotekach, ośrodkach kultury itp.:

 • „Grodzisko Żmijowiska – muzeum w krajobrazie” – prezentacja otwartego muzeum tematycznego
 • „Archeologiczne skarby Kotliny Chodelskiej” – omówienie najważniejszych odkryć archeologicznych w dolinie rzeki Chodelki
 • "Z archeologią za pan brat" - co to jest archeologia?
 • "Strawa, pir - stypa, uczta" - ślady wierzeń i obrzędowości w słowiańskiej kulturze kulinarnej

Czas trwania: 45 minut, koszt: 150 zł brutto.
Kontakt: Zamawianie zajęć i bliższe informacje pod adresem e-mail: archeologia@mnkd.pl oraz numerem telefonu: 81 88 10 288 (wew. 55); 570 411 586.

 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519