mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Grodzisko Żmijowiska już nie śpi...

Pomimo przejmujących mrozów w pierwszy weekend marca 2018 roku w Oddziale Grodzisko Żmijowiska zamieszkali pierwsi goście. To nasi stali bywalcy: Jarek Michałek i Marcin Springer z tarnowskiego Bractwa Rycerskiego Gladii Amici z dwójką przyjaciół.

Nie był to zwykły rekreacyjny (przy 20 stopniach mrozu!) pobyt w grodzie nad Chodelką, ale realny początek tegorocznej działalności naszej placówki muzealnej, a konkretnie projektu badawczego archeologii doświadczalnej zapoczątkowanego przez Marcina i Jarka w roku ubiegłym mający na celu pozyskanie szkła metodami z XII wieku. Projekt ten potrwa do końca sezonu: teraz wybrany i przygotowany został teren do budowy pieca szklarskiego według średniowiecznej ikonografii, w maju rozpoczniemy przygotowywanie odpowiedniej ilości popiołu z drewna bukowego, a w dniach 31 maja – 3 czerwca rozpoczęta zostanie (a może nawet ukończona?) budowa kamienno-glinianego pieca do wytopu szkła. Same eksperymenty pozyskiwania masy szklanej realizowane będą podczas letnich Warsztatów Archeologii Doświadczalnej.

Przy okazji pragniemy poinformować, że mamy już potwierdzenia finansowego wsparcia tegorocznych działań od naszych stałych partnerów: Gminy Wilków i Powiatu Opolskiego. Dzięki temu już dziś możemy zapewnić, że w roku 2018 w Grodzisku Żmijowiska odbędą się wszystkie nasze stałe imprezy: Spotkania z Archeologią (1-3 maja), wspomniane już wyżej Warsztaty Archeologii Doświadczalnej (27 sierpnia – 2 września), oraz Słowiańskie Babie Lato (9 września). Miło nam też poinformować, że te dwie ostatnie, letnie imprezy patronatem honorowym objął Starosta Opolski Pan Zenon Rodzik.

Już dziś rezerwujcie terminy na interesujące Was imprezy i działania. Będziemy o nich informować na bieżąco. Grodzisko Żmijowiska obudziło się już z zimowego snu i czeka na Was!


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519