mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » Galeria Wojciecha Flecka. Niespełnione marzenie Tadeusza Litawińskiego

Logo MNKD Galeria Wojciecha Flecka. Niespełnione marzenie Tadeusza Litawińskiego

W ramach prezentowanej w Galerii Wystaw Czasowych kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich zorganizowana została w Oddziale Kamienica Celejowska wystawa prezentująca dorbek artystyczny Wojciecha Ottona Flecka (1903-1972).

Na wystawie twórczości Wojciecha Ottona Flecka (1903-1972) zaprezentowanych zostało 51 prac artysty ze zbiorów muzealnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Dzieła Flecka trafiły do KUL w 1987 r. z Zakopanego, jako dar Olgi Litawińskiej, która przekazała zbiór zgromadzony przez jej męża Tadeusza Litawińskiego, kolekcjonera, miłośnika i mecenasa twórczości artysty.

Wystawa największej prywatnej kolekcji prac Wojciecha Flecka wzbogacona została prezentacją 27 dzieł ze zbiorów Ewy i Pawła Boguta, prywatnych kolekcjonerów i mecenasów sztuki. Zestawienie ze sobą tych dwóch ważnych kolekcji pozwoliło poznać i w pełni docenić walory oryginalnej i różnorodnej twórczość Wojciecha Flecka. Wystawa jest także symbolicznym spełnieniem niezrealizowanych planów Tadeusza Litawińskiego, który marzył o założeniu stałej Galerii Wojciecha Flecka.

Wojciech Otton Fleck ukończył warszawską Szkołę Sztuk Pięknych w roku 1929. W okresie studiów nauki pobierał m.in. u Karola Tichego (1871-1939), Władysława Skoczylasa (1883-1934), Józefa Czajkowskiego (1872-1947) i Wojciecha Jastrzębowskiego (1884-1963). Przed wojną wystawiał swe dzieła na wystawach m.in. w Wiedniu, Oslo i Essen. W wyniku Powstania Warszawskiego opuścił rodzinne miasto, by na resztę życia związać się z Zakopanem. Tam przez 20 lat kierował Centralnym Biurem Wystaw Artystycznych, organizując setki wystaw. Malował sceny rodzajowe, krajobrazy, portrety, martwe natury i kwiaty.

Malarstwo Wojciecha Flecka nie jest łatwe do zdefiniowania, albowiem cechuje je eklektyzm. Widać w nim wyraźne wpływy polskiego koloryzmu. Pośrednio łączyć je można także z malarskimi doświadczeniami Jednorogu, Pryzmatu, a przede wszystkim kapistów. Jego obrazy odznaczają się nieprzeciętną biegłością techniczną i niezwykłym wyczuciem koloru.

 

 

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: "Galeria Wojciecha Flecka. Niespełnione marzenie Tadeusza Litawińskiego"
Czas trwania: 7 maja – 24 lipca 2016
Miejsce: Oddział Kamienica Celejowska / ul. Senatorska 11/13
Kurator wystawy ze strony KUL: dr Krzysztof Przylicki
Kuratorzy wystawy ze strony MNKD: dr Seweryn Kuter, Dorota Seweryn-Puchalska
Współpraca organizacyjna: Anna Polak
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan (MNKD), Anna Kowalczyk (KUL)
Katalog: wystawie towarzyszy katalog prac z kolekcji Ewy i Pawła Boguta pod red. Blanki Wyszyńskiej-Walczak
Hashtagi: #WojciechFleck #Litawińscy #ZakopanewKazimierzu
Wystawa stanowi część projektu badawczego pn. Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich:
Wystawie towarzyszy program badawczy pn. ZAKOPANE W KAZIMIERZU:

ORGANIZATORZY:

SPONSOR:

PATRONI MEDIALNI:

   

               

            


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519