mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Fotografie Julii Pirotte

Julia Pirotte (właściwie Gina Diament) urodziła się w 1907 r. w ubogiej żydowskiej rodzinie Borucha i Sury Diament w pobliskiej Końskowoli. W 1934 r. zamierzała wyjechać do Francji, jednak choroba zatrzymała ją w Belgii, gdzie poślubiła brukselskiego lewicowego działacza Jeana Pirotte'a i rozpoczęła kurs dziennikarstwa i fotografii. Sławę przyniosły jej zdjęcia wykonane w Marsylii podczas II wojny światowej, dokumentujące działalność francuskiego ruchu oporu. Po wojnie powróciła do Polski i została fotoreporterem "Żołnierza Polskiego", dla którego wykonała m.in. dokumentację fotograficzną skutków pogromu kieleckiego z 1946 r. Podczas Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbył się w 1948 r. we Wrocławiu, wykonała serię zdjęć jego uczestników, m.in. Pabla Picassa i Irène Joliot-Curie. W 1958 r. poślubiła ekonomistę Jefima Sokolskiego (zm. 1974). W późniejszych latach regularnie podróżowała do Belgii, Francji i USA, gdzie w 1984 r. International Center of Photography w Nowym Jorku zorganizowało wystawę jej prac. Zmarła 25 lipca 2000 roku w Warszawie.

Wystawa prezentowana była w ramach Pardes Festival Spotkania z Kulturą Żydowską. Uroczysta inauguracja Festiwalu nastąpiła w holu Gmachu Głównego w dn. 18 sierpnia 2015 r. o godz. 11:00. Zdjęcia udostępnione zostały Muzeum Nadwiślańskiemu przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.


Autoportret Julii Pirotte z początku lat 40. XX w.


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519