mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » Ewa Braun. Odtwarzanie minionych światów...

Logo MNKD Ewa Braun. Odtwarzanie minionych światów...

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zorganizowały wspólnie wystawę Ewy Braun pt. "Odtwarzanie minionych światów...". Zaprezentowano na niej dorobek wybitnej scenografki i dekoratorki wnętrz, zdobywczyni Oscara. Otwarcie wystawy uświetniło 12. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".


fot. Dawid Jacewski
 

– Na wystawie można obejrzeć efekty mojej pracy w filmach, które są mi szczególnie bliskie oraz z warsztatów ze studentami, jakie prowadzę w Szkole Filmowej – mówi Ewa Braun na wernisażu wystawy „Odtwarzanie minionych światów”. – Dekorator wnętrz próbuje odtworzyć czas miniony, z okruchów kultury materialnej, za pomocą różnych przedmiotów, kreuje nową rzeczywistość filmową. Jednak fenomenem scenografii filmowej jest to, że wraz z zakończeniem zdjęć przestaje istnieć – tłumaczy.

Ewa Braun współpracowała z wybitnymi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą („Wielki tydzień”, 1995), Agnieszką Holland („Europa Europa”, 1990), Krzysztofem Zanussim („Brat naszego Boga”, 1997; „Dotknięcie ręki”, 1992; „Życie za życia. Maksymilian Kolbe”, 1991; „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest”, 1988; „Spirala”, 1978), Peterem Kassovitzem („Jakub Kłamca”, 1999), Januszem Majewskim („C.K. Dezerterzy”, 1985, „Zaklęte rewiry” 1975, „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, 1982, „Sprawa Gorgonowej”, 1977), Wojciechem Jerzym Hasem („Nieciekawa historia”, 1982, „Pismak”, 1985), Volker Schlöndorff („Król Olch”, 1996). Pracowała także przy serialach i produkcjach telewizyjnych, takich jak „Kariera Nikodema Dyzmy” Jana Rybkowskiego, „Królowa Bona” Janusza Majewskiego czy „Zaklęty dwór” Antoniego Krauze.

– Większość filmów, przy których pracowałam, to były tzw. „filmy z epoki”, w których oprawa scenograficzna stanowiła istotną rolę – podkreśla Ewa Braun. – Pełniąc obowiązki dekoratora wnętrz, musiałam się zmierzyć z różnorodnością wyzwań, od wykreowania przekonującej wizji rzymskiej uczty w domu patrycjusza, realiów życia ostatnich Jagiellonów, czy dworskich i mieszczańskich salonów aż do odtworzenia trudnej rzeczywistości okupacyjnej czy peerelowskiej. Doświadczenia te nauczyły mnie, że wyposażyć wnętrza zgodnie z potrzebami scenariusza to nie wszystko. Prawdziwym twórczym wkładem jest nadanie wnętrzom wyrazistego i indywidualnego charakteru.

Największym sukcesem w karierze zawodowej Ewy Braun jest Oskar za dekorację wnętrz do „Listy Schindlera” (1994) w reżyserii Stevena Spielberga, którego z rąk Toma Hanksa odebrała razem ze scenografem Allanem Starskim. Projektantka podkreśla, że była oszołomiona wyróżnieniem, ale nie zmieniło ono, ani jej prywatnego, ani zawodowego życia. – Naturalnie, jest to nagroda, o której marzą filmowcy. Pojawiają się nowe szanse, ale skorzystanie z nich to kwestia osobistych wyborów – mówi w wywiadzie udzielonym I Programowi Polskiego Radia. – Trzeba podjąć decyzję, czy chce się pracować na rynku amerykańskim, bo to stamtąd głównie pojawiają się propozycje. Ja jednak postanowiłam wrócić do Polski i tu realizować swoje plany.

Ewa Braun – scenografka i dekoratorka wnętrz. Laureatka Oscara za dekorację do filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Członkini przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles. Nagrodzona Brązowymi Lwami za film „Cudowne Dziecko” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Pracowała przy realizacji około 60 filmów fabularnych i wieloodcinkowych filmów telewizyjnych w charakterze kostiumologa, dekoratora wnętrz, scenografa. Współpracowała z wybitnymi reżyserami polskimi i zagranicznymi, takimi jak: A.Wajda, K.Kieślowski, K.Zanussi, A.Holland, W.J.Has, T.Konwicki, J.Majewski, J. Irvin, C. Gavras, S. Spielberg, P. Kassavitz, V. Schlöndorff. Kilkakrotnie była członkinią jury m.in.: Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie, Tarnowskiej Nagrody Filmowej, Festiwalu Scenografów i Kostiumografów Vizu-Art. Rzeszów, Oskarów Mody, „Doskonałości Mody” Twojego Stylu. Należy do Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej. W 2014 r. została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

WYDARZENIA:
- 28 lipca 2018 / godz. 15:00 / wernisaż wystawy
- 29 lipca 2018 / godz. 17:30 / Salon Black Red White / Spotkanie autorskie Ewy Braun
- 29-30 września / Weekend dla Seniora / oprowadzanie po wystawie

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: Ewa Braun. Odtwarzanie minionych światów...
Termin wystawy: 29 lipca – 30 września 2018
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19
Projekt wystawy: Agata Zalewska
Producent techniczny: Marcin Moszyński
Koordynacja: Barbara Żarinow
Kurator ze strony MNKD: Seweryn Kuter

Wystawa stworzona przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie".

ORGANIZATORZY:


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519