mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » Ekslibrisy Zbigniewa Jóźwika

Logo MNKD Ekslibrisy Zbigniewa Jóźwika

Muzeum Nadwiślańskie zaprosiło Państwa w listopadzie i grudniu do Oddziału Dom Kuncewiczów na prezentację ekslibrisów Zbigniewa Jóźwika, jednego z najbardziej cenionych grafików lubelskich.

Autor prac pochodzi z Opola Lubelskiego, zaś zawodowe życie związał z Lublinem. Jest doktorem nauk przyrodniczych z zakresu fizjologii roślin; przyrodnikiem, polarnikiem a także bibliofilem, grafikiem, twórcą i kolekcjonerem ekslibrisów.

Jóźwik jest absolwentem Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Do roku 2003 r. pracował w Zakładzie Fizjologii Roślin na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. Uczestniczył w sześciu wyprawach polarnych na Spitsbergen. To także jeden z najbardziej znanych współczesnych grafików lubelskich. Specjalizuje się zarówno w grafice artystycznej jak również użytkowej. Ilustruje książki (m.in. współpracując z oficyną KUL), wydał także kilkanaście tek ekslibrisów i grafik. Jest autorem blisko tysiąca ekslibrisów w technikach linorytu, drzeworytu i suchej igły.

     

Organizuje liczne wystawy ekslibrisu oraz popularyzuje ten znak książkowy. Za swoje zasługi w bibliofilstwie otrzymał godność Kawalera Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem oraz członka (Pieczętarza) Kapituły tegoż Orderu. O pracach Zbigniewa Jóźwika, z których niewielką (blisko 60 sztuk) część eksponowaliśmy w Domu Kuncewiczów jego przyjaciel, literat Waldemar Michalski pisał w sposób nastepujący: „Grafika jego to przede wszystkim refleksja metafizyczna, zauroczenie pięknem natury jako dowodem na istnienie Boga. A ekslibrisy? W ekslibrisach jest dowcipnym i życzliwym postrzegaczem ludzkich słabości, przywar, grymasów – tu ważną rolę odgrywa błyskotliwa anegdota, humor, żart, wymowne "mrugnięcie okiem". Dodajmy do tego stwierdzenia jeszcze jedną opinię: „Według Zbigniewa Jóźwika ekslibris stanowi dziś rodzaj współczesnego herbu i co ważne, herbu tylko dla jednego, konkretnego człowieka. Te tworzone przez niego są żartobliwe i pełne anegdot, charakteryzują temperament właściciela księgozbioru, czasami jego profesję, kiedy indziej cechy osobowościowe, są obrazem pasji i zainteresowań właściciela księgozbioru" (ze wstępu do wystawy w Galerii Chimera, Łódź 2003 r.).

Wstęp na wystawę był wolny, a zamiast wernisażu zaprosiliśmy wszystkich do udziału w warsztatach tworzenia ekslibrisów prowadzonych przez Zbigniewa Jóźwika. Odbyły się one 28 listopada (poniedziałek) o godz. 11:00. Do udziału w zajęciach zaprosiliśmy przede wszystkim uczniów okolicznych szkół. Z uwagi na ograniczoną ilość uczestników prosiliśmy o wcześniejsze zapisy pod adresem kuncewiczowka@mnkd.pl

Zadanie było realizowane w ramach projektu „Multimedialna Książka Życia: tradycyjny i elektroniczny program promocji czytelnictwa w Muzeum Nadwiślańskim” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519