mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » WYSTAWY CZASOWE » Dawny warsztat złotniczy. Historia polskiej biżuterii patriotycznej

Logo MNKD Dawny warsztat złotniczy. Historia polskiej biżuterii patriotycznej

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wystawę polskiej biżuterii patriotycznej. Wystawie towarzyszy udostępniona w Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej ekspozycja rekonstruująca wnętrze dawnego warsztatu złotniczego, który produkował bizuterię patriotyczną.

Biżuteria zazwyczaj kojarzy się z blaskiem złota, srebra, drogich kamieni, z kunsztownie wykonanymi drobnymi przedmiotami, których zadaniem od wieków jest zdobienie ciała i stroju człowieka. Były jednak takie okresy w dziejach, gdy ta podstawowa funkcja odsuwała się na dalszy plan, a biżuteria, będąc w mniejszym stopniu ozdobą, stawała się przede wszystkim środkiem manifestowania uczuć patriotycznych, zwłaszcza wtedy, gdy ich jawne wyrażanie było niemożliwe. Nie mogąc robić tego wprost, przemawiała językiem znaków, symboli, haseł, czytelnych dla wszystkich, którym bliskie były te same idee, stając się tym samym środkiem porozumienia społecznego. Biżuteria patriotyczna nie jest zjawiskiem wyłącznie polskim. Znane są jej liczne przykłady w wielu krajach XIX-wiecznej Europy, kiedy to rodziło się poczucie narodowe jej mieszkańców. Jednak w żadnym kraju nie występowała ona na tak masową skalę i w tak długim okresie – bo niemal nieprzerwanie od schyłku XVIII w. do czasów nam współczesnych – jak w Polsce. Pojęcie patriotyzmu, w dzisiejszym rozumieniu, zaczęło kształtować się w Polsce pod koniec XVIII w. Od tego czasu wszystkie ważne wydarzenia historyczne upamiętniane były w biżuterii. A w okresie zaborów biżuteria patriotyczna była świadectwem  i uczestnikiem zmagań  narodu o odzyskanie niepodległości. Wykonywana była z materiałów tanich, łatwo dostępnych, jak żelazo, mosiądz, cyna, kość, drewno, rzadziej srebro. Jedynie sporadycznie zdarzały się egzemplarze jubilerskie. Posiadane przez Polki prawdziwe klejnoty, oddawały one (co było przejawem patriotyzmu) na potrzeby sprawy narodowej, a przywdziewały biżuterię, która zamiast stroić i błyszczeć – prostotą formy, surowością materiału, a przede wszystkim symboliką, miała manifestować uczucia wobec Ojczyzny.

Biżuteria ta produkowana była na masową skalę, często – wobec grożących za to surowych represji – anonimowo  w Warszawie, Krakowie, Lwowie i innych ośrodkach, zarówno przez dobrej klasy złotników, jak i jako rękodzieło amatorskie. Stąd duża różnorodność pod względem poziomu artystycznego i jakości wykonania.  Jednym z warsztatów z których wypływały ogromne ilości tej biżuterii była pracownia złotnicza założona przy Rynku w Krakowie w 1858 roku przez Wacława Głowackiego, złotnika, medaliera i miłośnika Krakowa. Obok maszyn, urządzeń i narzędzi, w skład jej wyposażenia wchodziła szczególnie cenna pod względem historycznym, unikatowa kolekcja około 80 sztanc, z których większość używana była do wytwarzania biżuterii o motywach patriotycznych. O tym jak masową produkcję prowadziła ta pracownia, świadczy stopień zużycia niektórych z tych stalowych sztanc, rozklepanych do granic używalności. W 2004 roku został zakupiony od ostatniego z rodu złotnika Piotra Chmielińskiego, a częściowo pozyskany w darze od państwa Urszuli i Piotra Chmielińskich, ten unikatowy zespół zabytków, stanowiących niemal kompletne wyposażenie pracowni, liczące blisko 300 elementów.

Wystawa „Dawny warsztat złotniczy. Historia polskiej biżuterii patriotycznej”, została zorganizowana w nawiązaniu do nowoutworzonej na bazie tego zespołu, ekspozycji stałej Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej (w zabytkowych piwnicach), pokazującej rekonstrukcję wnętrza dawnego warsztatu złotniczego. Jej celem jest przybliżenie historii polskiej biżuterii patriotycznej, w kontekście walk wyzwoleńczych narodu polskiego i jej roli w polskiej drodze do niepodległości, przypomnienie ważnych wydarzeń związanych z tymi walkami, powstań, sylwetek bohaterów narodowych oraz idei patriotycznych.

Wystawa pokazuje tę biżuterię od strony warsztatu złotniczego – dawnych technik i technologii jej wytwarzania, poprzez zestawienie sztanc z egzemplarzami z nich bitymi lub analogicznymi i półproduktami w postaci blaszek srebrnych z wytłoczonymi  herbami, Orłami, czy kotwicami i oraz wyjaśnienie w oparciu o te unikatowe zabytki, sposobu jej wytwarzania.

Dopełnieniem ekspozycji jest multimedialna wystawa w oknie Muzeum prezentująca wybrane eksponaty znajdujące się w gablotach w technologii 3d, a także aplikacja na telefon, pozwalająca w tej samej technologii oglądać niektóre obiekty.

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: Dawny warsztat złotniczy. Historia polskiej biżuterii patriotycznej
Wernisaż: 21 października 2018 / godz. 14:00
Kurator: Aniela Ryndziewicz
Termin wystawy: 22 października – 14 grudnia 2018 / przedłużona do 21 lipca 2019
Lokalizacja: Gmach Główny MNKD / Rynek 19 / Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519