mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » Bursztyn w świetle dwóch księżyców

Logo MNKD Bursztyn w świetle dwóch księżyców

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zorganizowało w Oddziale Przyrodniczym wystawę zatytułowaną "Bursztyn w świetle dwóch księżyców". Prezentowane były na niej obrazy Krystyny Rudzkiej-Przychody i bursztyny z kolekcji dr. Lucjana Gazdy, tworzącę dialog między sztuką i nauką. Wystawa była przedłużona do 15 listopada 2017 r.

 

"Wystawa 'Bursztyn w świetle dwóch księżyców' była zwieńczeniem wspólnej pracy, będącej jednocześnie wspólną pasją artystki – Krystyny Rudzkiej-Przychody i geologa – dra Lucjana Gazdy. W 2016 roku minęło 25 lat od ich pierwszej wystawy zatytułowanej 'Inspiracje Ziemią', która została zorganizowana w 1991 roku w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Dała ona początek cyklowi wystaw o tematyce geologicznej pod wspólnym tytułem 'Geocykl'. Odzwierciedlały one aktualne wydarzenia z zakresu geologii oraz aktualnych odkryć, czego przykładem jest odkrycie pokładów bursztynu na Lubelszczyźnie.

Taki jubileusz to doskonała okazja do podsumowania wiedzy, doświadczeń i zgromadzonych materiałów, do refleksji nad wzajemnym wpływem sztuki i nauki.

Było to więc fetowanie srebrnego jubileuszu wspólnych prezentacji malarstwa i magii kamieni. Malarstwa niezwykłego, inspirowanego naturą i zwykłych surowych kamieni, fundamentu natury. Tym razem tłem dla malarstwa Krystyny Rudzkiej-Przychody były bursztyny. Niezwykłe kamienie, które występują także na Lubelszczyźnie, w niebiesko-zielonych osadach eocenu okolic Kazimierza i dalej na północ w stronę Lubartowa i Parczewa. Od kilku lat wzbudzają one wiele emocji i być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli tworzyć własne bursztynowe szlaki, a Kazimierz stanie się współczesną Akwileją.

Od przynajmniej neolitu bursztyny intrygowały miejscowych, którzy zaspokajając swoje potrzeby magii i estetyki korzystali być może z lokalnych zasobów, ale przede wszystkim z bałtyckich importów tego złota północy. Transporty i depozyty bursztynu wzdłuż wiślanego szlaku bursztynowego od wieków oświetlały dwa księżyce zawieszone nad tym magicznym miastem. Lśnią one także w artystycznych precjozach tutejszego Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej.

Połączenie obrazów Krystyny Rudzkiej-Przychody i bursztynów z kolekcji Lucjana Gazdy było narracją o naturze, inspiracjach, pasjach oraz magii malarstwa i kamieni."

Lucjan Gazda, Joanna Szkuat

 

  

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Termin wystawy: 24 lipca – 30 września 2017 / Wystawa przedłużona do 15 listopada 2017
Wernisaż: 23 lipca 2017 / godz. 13:00
Miejsce: Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego / ul. Puławska 54
Wystawa czynna w godz. 09:00-16:00
Kurator wystawy: Joanna Szkuat
Współpraca organizacyjna: Aleksandra Solis, Katarzyna Izydorczyk
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan
Hashtagi: #bursztyn #dwaksiezyce

Partner wydarzenia:

 

Patroni medialni:

   


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519